Ubuntu 13.10, ATI Radeon HD6570 Driver yüklemesi

Başlatan aysberg313, 24 Mayıs 2014 - 22:42:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aysberg313

Herkese iyi forumlar. Geçtiğimiz Ekim ayından bu yana Ubuntu kullanıyorum. Başlıkta da belirtdiğim gibi sürüm 13.10 Saucy. Sistemi kurduktan yaklaşık 1-2 ay kadar sonra, ek sürücüler yardımı ile açık kaynaktan kapalı kaynak sürücülere geçmeyi denedim ancak masaüstüne erişim sağlayamadığım için forumdaki arkadaşların yardımıyla açık kaynağa geri dönmüştüm ve bu konuda sistemi daha fazla kurcalamama kararı vermiştim.

Ancak, bazı sebeplerden dolayı (performans, ısınma, compiz masaüstü 3d uygulamaları vs.) bu aralar kapalı kaynak sürücüye geçmek istiyorum. Bir kaç gündür forumun altını üstüne getirdim ve sanırım AMD, Ubuntu 12.04'ten sonra HD3xxx ve HD4xxx serilerinde desteği bırakmış. Fakat AMD'nin web sitesinde HD6570 için güncel sürücüler mevcut (sürücü sunum tarihi 23.05.2014).

Bu konuda ki geçmiş kötü tecrübelerimden dolayı sistemi kendi bildiğime kurcalamak istemiyorum. Benim merak ettiğim konu, sahipli sürücülere geçtiğim taktirde performans, ısınma ve diğer belirleyici unsurlarda gözle görülür bir artış olur mu? Yoksa açık kaynak çokta fena sayılmaz.

zifiri@zifiri:~$ lspci | egrep "VGA|3D|Display"
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Turks PRO [Radeon HD 6570/7570]

zifiri@zifiri:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD TURKS
    GL_MESA_texture_signed_rgba, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_MESA_window_pos, GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render,

zifiri@zifiri:~$ xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1280 x 1024, maximum 16384 x 16384
HDMI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DVI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA-0 connected primary 1280x1024+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 338mm x 270mm
   1280x1024      60.0*+   75.0     72.0 
   1152x864       75.0 
   1024x768       75.1     70.1     60.0 
   832x624        74.6 
   800x600        72.2     75.0     60.3 
   640x480        75.0     72.8     66.7     60.0 
   720x400        70.1 
   640x350        70.1

zifiri@zifiri:~$ jockey-text --list
kmod:fglrx - Video driver for the AMD graphics accelerators (Proprietary, Disabled, Kullanımda değil)
kmod:fglrx_updates - Video driver for the AMD graphics accelerators (Proprietary, Disabled, Kullanımda değil)

zifiri@zifiri:~$ sudo lshw -C video
  *-display               
       açıklama: VGA compatible controller
       ürün: Turks PRO [Radeon HD 6570/7570]
       üretici: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI]
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:01:00.0
       sürüm: 00
       genişlik: 64 bits
       saat: 33MHz
       kapasiteler: pm pciexpress msi vga_controller bus_master cap_list rom
       yapılandırma: driver=radeon latency=0
       kaynaklar: irq:44 bellek:d0000000-dfffffff bellek:feae0000-feafffff ioport:c000(boyut=256) bellek:feac0000-feadffff

Sevmezdim kabuklu yemiş, Linux çekirdeği tadıncaya dek !..

if

Bu kart hakkında sorun bulamadım. Northen Island olarak geçiyormuş[1] Xorg'da ve buraya[2] göre catalyst sürücü kullanılabilinirmiş. Deneyip görmek gerek performansını.

[1] http://www.x.org/wiki/RadeonFeature/#index5h2
[2] TURKS       Radeon HD 6570/6670

aysberg313

@if, teşekkürler. Forumda ki konuların neredeyse dörtte birini okudum ve sürücüleri yükleme konusunda kafam çok karıştı. Bu işin en zahmetsiz ve sorun yaşanmayacak yöntemi hangisidir acaba? Youtube'da izlediğim birkaç videoda indirilen *.run uzantılı sürücü dosyasına çalıştırma yetkisi verildikten sonra tıklayıp "terminalde çalıştır" yöntemiyle kurulduğunu izledim. Bunun dışında yapılması gereken başka bir işlem veya bundan daha sağlıklı bir yöntem var mıdır acaba?

if

Rica ederim. Ati vikide detaylı bir anlatım bulunuyor. Devamlı güncellenir bu anlatım.

http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Saucy_Installation_Guide

osmancık

Bu kartın mobil olanı var bende. Performans artışı var ancak ekranda bozulmalar oluyor sahipli sürücüde sıkıntılar var. Ben ve başka bir arkadaşın konularının linkleri:

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43066.0

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38553.0
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
  (::: ) :        ___     UBUNTU
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

aysberg313

@osmancık, performans konusuda şuan tam olarak bir şey söyleyemiyorum. Kurulumu bir kaç saat önce yaptım. Kurulum sırasında herhangi bir hata vermedi ve neyse ki korktuğum başıma gelmedi sistemi yeniden başlattıktan sonra masaüstüne rahatlıkla erişebildim.

zifiri@zifiri:~$ fglrxinfo
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 6570
OpenGL version string: 4.4.12874 Compatibility Profile Context 14.10.1006.1001

Şu an denemeler yapıyorum, VLC Player'da yüksek çözünürlük bir kaç video oynattım sanki videolarda yırtılmalar var ancak bir diğer taraftan sistemin ilk açılışında (açık kaynak sürücü kullanırken) masaüstü paramparça olarak geliyordu, kesik kesik ve renklerin hepsi birbirine girmiş şekilde sanki o durum biraz düzeldi. Bir de Compiz ile masaüstü 3D efektlerini kullanamıyordum o da düzelmiş durumda ama dediğim gibi kesin bir şey söyleyemiyorum çünkü ısıyı henüz kontrol edemedim. Sensors ve xsensors uygulamalarında ekran kartı sıcaklıkları görünmüyor.

Benim, kurulumdam önce hiç öngörmediğim bir sıkıntı var şu an, sistem kapanırken ve açılırken kubuntu teması geliyordu o sorunu çözdüm ama şimdi de ubuntu logosu bozuldu ve açılış/kapanış sırasında ekran terminal düzenine geçip text veriyor. Sanırım bu da Plymouth ile ilgili. Biraz daha kurcalayacağım çökertmezsem sonucu aktarırım.

if

@aysberg313, aynı bağlantıdaki "Video tearing" başlığını okudunuz mu?

osmancık

@if video tearing nedir? Bu bir sorun mudur? Verdiğiniz bağlantıda anlatılanlar video tearing çözümü için mi yoksa video tearing özelliğini açmak için  mi?

@aysberg Söylediğiniz bozulmalar bende sahipli sürücü kullanıyorken oluyor. Sıcaklığı falan görmek için:
aticonfig --odgc --odgt --pplib-cmd "get fanspeed 0"
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
  (::: ) :        ___     UBUNTU
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

aysberg313

@if, evet "Video tearing" kısmını incelemiştim CCC/Görüntü seçenekleri/Bozulmasız görüntü kısmını etkinleştirmiştim. Bir de ayrıca komut verilmiş bu işlem için ama o komutu yürüttüğüm zaman aşağıdaki hatayı veriyor:

zifiri@zifiri:~$ sudo amdconfig --sync-video=on
[sudo] password for zifiri:
Warning: Option 'TexturedVideoSync' doesn't affect running session.
Using /etc/X11/xorg.conf
Saving back-up to /etc/X11/xorg.conf.fglrx-4

Anladığım kadarıyla xorg.conf kullanımda olduğu için dosyaya yazamıyor. Sanırım yedeklediği dosyayı orjinaliyle değiştirmemi istiyor ama zaten orjinal dosyada da TexturedVideoSync seçeneği aktif görünüyor.

zifiri@zifiri:~$ sudo cat /etc/X11/xorg.conf
Section "ServerLayout"
Identifier     "aticonfig Layout"
Screen      0  "aticonfig-Screen[0]-0" 0 0
EndSection

Section "Module"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "aticonfig-Monitor[0]-0"
Option     "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option     "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option     "DPMS" "true"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "aticonfig-Device[0]-0"
Driver      "fglrx"
Option     "TexturedVideoSync" "on"
BusID       "PCI:1:0:0"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "aticonfig-Screen[0]-0"
Device     "aticonfig-Device[0]-0"
Monitor    "aticonfig-Monitor[0]-0"
DefaultDepth     24
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     24
EndSubSection
EndSection

Buna rağmen videolarda çizikler, kesilmeler oluşuyor.

@osmancık, ısı için verdiğin komut yürümüyor terminalde. Şimdilik o sorunu da @if'in forumda başka bir konuda verdiği Conky/Ati betiği ile hallettim Conky'den takip ediyorum. Açık kaynak sürücüde ısı değerleri 50/55 °C iken şu an 40/45 °C gibi seyrediyor.

if

Alıntı yapılan: osmancık - 26 Mayıs 2014 - 12:03:18
@if video tearing nedir? Bu bir sorun mudur? Verdiğiniz bağlantıda anlatılanlar video tearing çözümü için mi yoksa video tearing özelliğini açmak için  mi?

@aysberg Söylediğiniz bozulmalar bende sahipli sürücü kullanıyorken oluyor. Sıcaklığı falan görmek için:
aticonfig --odgc --odgt --pplib-cmd "get fanspeed 0"

Vide yırtılması. Bunu önlemek için orada çözümler var.

@aysberg, ısıyı düşürmek için de çözümler olacak.