EN SORUNLU LİNUX DAĞITIMI HANGİSİ ?

Başlatan kuzgun_, 24 Mayıs 2014 - 11:34:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kuzgun_

biraz alışmışın dışında bir soru olacak ama en sorunlu linux dağıtımı hangisi acaba eski yeni fark etmez.
sormamın sebebi ise ben bilgisayarım olmadan windowsu 7 yıl kullandım ve orta seviyede bilg. tecrübesi edindim (cevreme bakınca üst düzey :) ). ama linux kabul edersiniz ki farklı kodlamalar komutlar sorunlar vs. windowsu öğrenirken hep sorunlar çıkartıp çözdüm..
linux'ü de temel kullanıcıdan ziyade bir çok arkadaşımızın istediği gibi orta düzey veya üst düzey kullanmak istiyorum.. bunun için ise kurcalamak sorun tespit etmek ve bunları araştırıp çözmek istiyorum..
sizce en sorunlu dağıtım hangisi ? :)
BSD >> Bilmediğin Sulara Dalmıcan!!

heartsmagic

Ne yazık ki konuyu açık tutmak için makul bir neden göremiyorum. En sorunsuz Linux dağıtımı diye bir şey olmayacağı gibi en sorunlu dağıtım diye de bir şey olmaz. Sorun ama kime göre, neye göre?
Bir süre sonra konuyu kapatırız, eklemek istediğin bir şey varsa ekleyebilirsin bu süre içinde.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kuzgun_

en kararsız sürüm desem açıklayıcı olur mu ?  :-\
BSD >> Bilmediğin Sulara Dalmıcan!!

Atamertes

Mesela bana göre çift monitörde ekran ayarını bir türlü tutturamadığım debian sorunlu ama aynı zamanda dw listesinde üçüncü sırada. Kişiye ve donanımına göre değişir.

heartsmagic

Yine olmaz. @kuzgun_, yanlış anlama olaya tepkisel yaklaşmıyorum, gerçekçi olmaya çalışıyorum. Sende kararsız olan dağıtım bende mükemmel çalışabilir. Tersi de olabilir ki bu forumda sürekli tartıştığımız bir konu. Biri çıkıp 14.04'ü süper bulurken diğeri hiç beğenmeyebiliyor. Sorunlu olma, sorunsuz olma, kararlı veya kararsız olma durumu senin donanımına, sistemi nasıl kullandığına, sistemi ne amaçla kullandığına, dağıtıma, dağıtımın sürümüne göre değişiklik gösteren bir şeydir. 

Ben şöyle sorayım, diyelim ki ben X dağıtımı dedim, bir başka arkadaş Y dağıtımı dedi. Bunun ne faydası olacak? Sen ardından şunu soracaksın "Peki @heartsmagic, sence neden X dağıtımı sorunlu?" Ben kendimce bir cevap vereceğim, ardından bir arkadaş gelip "Yahu @heartsmagic, sen öyle söylüyorsun da senin o sorunlu dediğin şey bende fıstık gibi çalışıyor, ne iş?" derse ne olacak?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

berkayaslan

Bunun yerine araştırarak öğrenebilirsin. Yani bu araştırma dur buna bakayım diye değil. Linux'a girince zaten kendince sorunlarla karşılacaşacaksın. Önce kuruluma sonra Grub'a daha sonra dur bi' Burg yükleyeyim. Sonra Windows'taki düzenini arayacaksın. Onlar için uğraşacaksın. Bu süre boyunca bir yere bağlı kalırsın. Belki bu forum olur belki bu konuda iyi arkadaşın.. Derken işler yavaş yavaş senin istediğin gibi olacak. Haa illa hata istiyorsan tabi ki yukarıda bahsedilenler doğru ama birkaç farklı dağıtım kullanabilirsin. Bu şekilde merakın artar bahsettiğim olaylara geçişi daha çabuk yaparsın.. Ama alfa ve beta sürümler genelde *kararlı değildir.Tabii bahsedilenler gibi bu her bilgisayarda değişir.

Ya da şöyle de bakabiliriz. Microsoft bu işe deli gibi yatırımlar yapıyor. Normal olarak sıfır bir sistemi eline aldığında sorunla karşılaşmazsın. Hatta muhtemelen sende karşılaşmadın. Ancak zamanla programlar yükledin. Forumlarda virüsü duydun hackeri duydun. Oyun indirdin kastı.. Sende merak edip çözüm aradın. Yani zaten aradığın şey sorunsa en kararlı dağıtımda bile o seni bulur. Çünkü bu en çok kullanıcıdan kaynaklıdır.

Demem o ki her sistemin her bilgisayarda farklı şekilde çalıştığını yukarıdaki iletilerden anladın sanırım. Senin yapman gereken normalce en beğendiğin dağıtımı araştırıp bulup kurulumuna bakmak..Merakın varsa geri kalan her şey kendiliğinden gelecek...
İf you wanna be the best, You must SMURF something. :)

if

Mesele Linux öğrenmekse bunun her dağıtımda yapılabilineceği @heartsmagic tarafından defalarca dile getirildi forumda. O konulara bakılır. Bu konuyu kapatıyorum. Herhangi bir dağıtımın karalanması konusuna dönüşebilir.