Ubuntu 14.04 gerçekten stabil mi?

Başlatan geryildirim, 12 Mayıs 2014 - 17:46:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

geryildirim

İndirmesine indirdik.

Yüklemesine yükledik.

Kullanmasına kullanacağız, linux'tan asla vazgeçmeyeceğiz.

Ancak yeni sistemin söylendiği kadar kararlı olduğundan emin miyiz?

Yüklediğimden beri, iki-üç hafta içinde iki kitlenme yaşadım ve bir çok " Sorry, Ubuntu 14.04 has experienced an internal error." hata mesajı aldım.

kodadiirem

Şahsen herhangi bir sorun yaşamadım. Donanımınızdan, kullanımınızdan kaynaklanan bir sıkıntı olabilir.
Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

Sezer67

juggle

Benim sistemimde arada bir öyle uyarılar vermesine rağmen takır takır işleme devam ediyor. 
what goes around comes back around

Yunus Demirpolat

Söylediğin mesajı bir çok kez bende aldım fakat bu hiçbir şekilde bana yansımadı.  Hata mesajını vermeye veriyor ama gerçekte bir hata olmuyor yada bize yansımıyor. Dolayısıyla pekte fazla umursamamak gerektiğini düşünüyorum. Hatta bu hata mesajlarını aşağıdaki komutları uç birime girerek kapatabilirsiniz.

İlk önce apport adında ki dosyayı metin düzenleyicisi ile açmamız gerekiyor. Bunun için uç birime aşağıda ki kodu girin.
sudo gedit /etc/default/apport

Açıldıktan sonra "enabled=1" yazan yeri "enabled=0" olarak değiştirip kayıt edin ve çıkın. Son olarak bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekiyor. Ama yeniden başlatmak yerine aşağıda ki şu komutu uç birime girerekte işlemi tamamlayabilirsiniz.

sudo service apport stop

Bilgisayarınızın zaman zaman kitlenmesi sorununu çözüme ulaştırmak için maalesef yeterli bilgim bulunmuyor. Deneyimli kişiler bu sorunu çözüme ulaştırmada size yardımcı olacaklardır.

Kararlılık konusunda ise şunu söyleyebilirim ki, uzun zamanlar deneyip deneyip bir takım sorunlar yüzünden bırakmak zorunda kaldığım Ubuntu'yu artık hiç bırakacağımı sanmıyorum. Nedeni ise fanın deliler(çok nadir) gibi çalışmaması ve bilgisayarımın ısınmamasıdır. Üstelik bu donanım çözümlerinin ardından bir de hiçbir programın çökmemesi eklenince benim en sevdiğim sürüm olup Windows'un yüzüne bile bakmamamı sağlamıştır. Bu yüzden kendi deneyimlerime göre Ubuntu 14.04 gerçekten de kararlı ve şu ana kadar çıkmış en sorunsuz sürümdür.
Open Source.

meda

ubuntu'nun şimdiye kadarki en kararlı sürümü.Arada bir bende hatalarla karşılaşıyorum fakat Bazı program hatalarını Unity üzerine atma niyetinde de değilim.Mesela Nautilus,Rhythmbox,Gnome Player,Disk Aracı  ... en çok hata veren programlar.Hele ki Nautilus'dan hiç bu kadar nefret edip aynı zamanda sevdiğim bir sürümü olmadı.Gülü seven dikenine katlanır misali hataların düzeltilmesini bekliyorum.Nautilus'da bazen arka plan rengi beyaz iken gri renkli oluyor.Rhythmbox zaten ekolayzır olmayan ,album kapak resmi bulamayan,şarkı sözlerini internetten düzgün bir şekilde alamayan bir de amansızca hata vermeye devam  ediyor.Gnome Player açık değilken bile hata veren bir program.:) Saçma bir söz gibi ama gerçek bu.Hiç çalıştırmamışken Gnome Player hata veriyor.Neyseki sabırlı bir adamımda hataların zaman içerisinde düzeltileceği kanaatindeyim.Şimdilik Launchpad'de açılmış hata kayıtlarından "Beni de etkiledi" tıklıyorum.Beklemekten ya da dağıtım değiştirmekten başka çare kalmıyor.Tercih sizin ...
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

gercekelektronik

Ben memnun kaldım screenshot sorununu saymazsak :) şimdilik iyi. 13.10 da sürekli klavye sorunu yaşıyordum yukarıda türkçe gözükmesine rağmen bir ingilizceye geçiyordu, bazen düzeliyordu ama bu 14.04 gerçekten tıkır tıkır çalışıyor. Ben bilen arkadaşlara şunu sormak istiyorum, birkaç gün öncesinden beri libre officei açtığımda, sol üst köşedeki kapatma, küçültme butonları çıkmıyor. Açtığım office penceresini ekranın herhangi bir yerine taşıyamıyorum üst çubuğa yapışık duruyor çıkarken dosya seçeneğinden kapat diyerek çıkıyorum. Acaba bu problem mi? Yoksa güncellemeyle böyle bir tasarım mı sundular?

91011

@gercekelektronik, O klavye sıkıntısı için ingilizce yap sonra tekrar türkçe yap düzeliyor 13 te çok oluyordu 14 te biriki kez oldu benim 14 ten şikayetim şifre girdiğimde tak diye gelmiyo biraz sürüyor masaüstünün gelmesi.
Tanrı konuşmaz, şeytan fısıldar...

gercekelektronik

Alıntı yapılan: 91011 - 12 Mayıs 2014 - 23:34:12
@gercekelektronik, O klavye sıkıntısı için ingilizce yap sonra tekrar türkçe yap düzeliyor 13 te çok oluyordu 14 te biriki kez oldu benim 14 ten şikayetim şifre girdiğimde tak diye gelmiyo biraz sürüyor masaüstünün gelmesi.

Yok kardeş onu çok denedim hiç olmuyor. Gerçi artık gerek de kalmadı şimdi 14.04 kullanıyorum ama 13.10 da ne çektim :) hatta başka yöntemler de buldum ama o yöntemler de işime yaramadı. Bu sefer de libre office beni üzüyor :) pencereyi küçültüp sağa taşıyayım diyorum yukarı çubukta yapışık duruyor kullanım alışkanlığıma ters olunca içime sinmedi. Neyse ilgin için teşekkürler kardeş.

heartsmagic

@geryildirim, bu başlık cidden bir amaca hizmet etmez. Her sürüm farklı sistemlerde farklı tepkiler verebilir. Sende kararlı çalışmayan bir sürüm birçok insanda kararlı olabilir, bunun tersi de geçerli olabilir. Amacın sorunları çözmekse eğer lütfen yeni bir başlık aç. Öteki türlü bu başlık "Bende kararlı, süper" ,"Bende de sorunlar var" tarzında cevaplar alacağın, kısacası ne sana ne bize fayda sağlamayacak bir başlık olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Atamertes

Bu kararlılık olayı sadece sistemle alakalı bir konu değil, donanımına ve özellikle de nasıl kullandığına bağlıdır. Hele benim gibi dur şunu da kurayım bunu da kurcalayayım bi tipsen her ay format atman gerekebilir  ;)
Oyun bölümünde windows tabanlı oyun haberi paylaştığım için ceza almışım.
Ya cezayı verenlerin wine diye bir uygulamadan haberi yok ya da oyun bölümündeki diğer konulara hiç bakmıyorlar.
Saygısızlık yapmayı da yapılmasını da sevmem, yakıştıramadım.

deripantolon

Alıntı yapılan: gercekelektronik - 12 Mayıs 2014 - 23:14:17
Ben memnun kaldım screenshot sorununu saymazsak :) şimdilik iyi. 13.10 da sürekli klavye sorunu yaşıyordum yukarıda türkçe gözükmesine rağmen bir ingilizceye geçiyordu, bazen düzeliyordu ama bu 14.04 gerçekten tıkır tıkır çalışıyor. Ben bilen arkadaşlara şunu sormak istiyorum, birkaç gün öncesinden beri libre officei açtığımda, sol üst köşedeki kapatma, küçültme butonları çıkmıyor. Açtığım office penceresini ekranın herhangi bir yerine taşıyamıyorum üst çubuğa yapışık duruyor çıkarken dosya seçeneğinden kapat diyerek çıkıyorum. Acaba bu problem mi? Yoksa güncellemeyle böyle bir tasarım mı sundular?

Merhaba. Alt+Boşluk Tuşu'na bastığınız zaman minik bir pencere açılacaktır. Orada Taşı seçeneğini seçip ekranı aşağıya taşınmayı denediniz mi? Çünkü ben de Libre Office kullanıyorum ve çok da memnunum. İlk açıldığında sol üst köşedeki bahsettiğiniz butonlar bende de görünmüyordu. Windows'tan gelen alışkanlıkla bu tuş kombinasyonunu deneyip pencereyi azıcık aşağıya taşıdım ve ekranı ondan sonra büyüttüm. Herşey düzeldi. :) Bence deneyin.

heartsmagic

Neyse, konu daha fazla dağılmadan kapatalım.

Not: @geryildirim başlığa cevaplar yazıldıktan sonra foruma giriş yapmış, muhtemelen cevapları görmüştür.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.