crytsetup şifre sorunu

Başlatan hasanbyildiz, 10 Mayıs 2014 - 12:43:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasanbyildiz

Merhaba,
Ubuntu dünyasına yeni girdim. Fazla meraktan olsa gerek bir yerleri kurcalarken geri dönüşü olmayan bir hata yapmış olabilirim gibi geldi.
Bilgisayarın açılışında şifre soruyordu. (Tahmini ubuntu kurarken encrypt seçeneğini tıklamıştım, ondan dolayı olabilir.
Ekran tam olarak şöyle:
Alıntı YapUnlocking the disk/dev/disk/by-uuid/4d451506-c684-400d-9164-82146bdfb0ed (sda5_crypt)
Enter passphrase:
Tanımladığım şifreyi yazım ubuntuya ulaşıyordum. (daha sonra bir de oturum şifresi çıkıyordu)
İnternette araştırdım bu şifreyi nasıl kaldırabilirim diye.

forumlarda şöyle komutlar buldum

Alıntı YapMarch 17th, 2011, 04:19 PM
To find out which key slots are in use;
$ sudo cryptsetup luksDump /dev/sda5

To add a new key;
$ sudo cryptsetup -y luksAddKey /dev/sda5

To kill a key;
$ sudo cryptsetup luksKillSlot /dev/sda5 0

ve şifreyi kaldırmayı (kill) seçtim. Son şifreyi kaldırmak istiyor musunuz diye sorduğunda da, "YES" komutunu yaptım.

Bilgisayar açıldığında bir şifre çıkmaz diye düşünüyordum, fakat aynı şifre ekranı giriyor, şifre girdiğimde ise kabul etmiyor.
"No key available with this passphrase" diyor.

Yine forumları baktığımda bazı yerlerde artık verilerinizi kurtaramazsın gibi şeyler okudum. Çözüme dair birşeyler bulamadım.

Beni aydınlatabilirseniz sevinirim...  :(

if

@hasanbyildiz, grub ekranından Ubuntu için gelişmiş seçenekleri seçin ve kurtarma kipine girin. cryptsetup luksDump /dev/sda5 ile tekrar hangi anahtar "slot"unun kullanılabilineceğini öğrenin. Ardından ryptsetup -y luksAddKey /dev/sda5 --key-slot=N ile seçtiğini "slot" numarasını N ile değiştirerek şifre oluşturun. cryptsetup luksDump /dev/sda5 komutunu tekrar yürüttüğünüzde Key Slot N: ENABLED görmelisiniz. Sonra yeniden başlatın.

hasanbyildiz

Dediğin işlemleri yaptım.

ryptsetup -y luksAddKey /dev/sda5 --key-slot=1
ryptsetup -y luksAddKey /dev/sda5 --key-slot=2

.
.

hepsini denedim.

Komuttan sonra
"Enter any existing passphrase:" sonra da "Verify passphrase: çıkıyor
ve ben eski şifrelerle de yeni şifrelerle de denedim
ama maalesef "No key available with this passphrase." yanıtı geliyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Mayıs 2014, 17:52:08

http://manpages.ubuntu.com/manpages/maverick/en/man8/cryptsetup.8.html

sitesindeki LUKS komutlarına bakarak *bir şeyler yapmaya çalıştım
LuksFormat ile formatladıktan sonra slot ekleyebilir konuma geldim.
Yeni key slot ekledim.
Ama maalesef bu sefer de bilgisayarım açılamıyor.
Normal şekilde aç deyince "ubuntu" looding ekranı çıkıyor ve yüklüyor...  4-5 dakika sonra tekrar komut ekranına dönüyor

if

@hasanbyildiz, maalesef bir çözümüm yok buna.