[Çözüldü] dosya kurtarma

Başlatan unknown.boss, 27 Nisan 2014 - 13:12:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

unknown.boss

merhabalar forumu bir abimin tavsiyesi üzerine buldum dün ilk kez ubuntu yükledim bilgisayarıma daha evvel dosya kurtarmak için cd den çalıştırarak kullanıyordum ancak dün windows yüklemede sıkıntı oluşunca ubuntuyu yüklemeye çalıştım windows dosyaları ile değiştir dedim ben sanıyorum sadece C sürücüsü gider ubuntu açıldı ve D E sürücüleri yok tamamen kayboldumu diyerek windows cdsiyle yükleme kısmına kadar geldim ve tek sürücüye dönmüş hdd 145 gb ve 0 gb boş alan olarak gözüküyor içinde kaybolan fotoğraf ve belgelerimi kurtarmam lazım nasıl kurtarabilirim? aklıma hdd yi söküp normal windows yüklü bir bilgisayara bağlayarak kurtarma programlarını denemek geldi ancak ilk olarak size sormak istedim lütfen bi el atın :-[ :-[

siberoloji

Diskiniz muhtemelen ext4 dosya biçiminde formatlanmış. Bu durumda önceki biçimi olan ntfs veya fat32 dosya biçiminde var olan ve silinmiş dosyaları bulmanız ve kurtarmanız zor olur.
diskinize tekrar win yükleyin ve yükleme esnasında mümkün olduğunca aynı boyutta C ve D olarak bölün.
Windowsu açıp çok fazla program yüklemeden en az disk işlemi yaparak Recover My File File gibi kurtarma programlarıyla "Partition Recovery", "Format Recovery" seçeneçlerini uygulayıp kurtarabildiğiniz kadar bilgiyi kurtarmaya çalışın.

Kolay gelsin.

unknown.boss

yani linux üzerinden şuan kurtarma yapamıyoruz öylemi? peki hdd kutusu ile başka bir windows yüklü bilgisayara bağlasak ve bu programları kullansak kurtaramazmıyız dosyaları?

if

@unknown.boss, yapılabilir. Yazım kurallarına riayet edin lütfen. PhotoRec adlı uygulamayı kullanabilirsiniz.
Alıntı YapPhotoRec ignores the file system and goes after the underlying data, so it will still work even if your media's file system has been severely damaged or reformatted.
[1]

@siberoloji, tekrardan bir işletim sistemi kurmak verilerin geri getirilme oranını düşürecektir diye biliyorum. Bu yüzden daha fazla işlem yapılmadan veri kurtarmaya gidilmeli.

[1] http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec

matrax_41

Yeniden işletim sistemi kurulduğunda var olan verilerin üstüne yazılır. Dolayısıyla @if'in de dediği gibi kurtarabilme oranı düşer.

unknown.boss

Photo rec isimli uygulamayı kullanmayı denedim ancak başarılı olamadım nasıl kullanıldığını çözemedim desek daha doğru olur sanırım.Ubuntu ilk kez kullanıyorum şuan wikipediadaki bilgileri okudum ancak anlamadım pek  :o

unknown.boss

teşekkür ederim umarım halledebilirim :(

siberoloji

Yeni işletim sisteminin ilk kurulumunda yazılan dosyalar yine eski işletim sisteminin dosyalarının bulunduğu alana yazılacak ve kurtarılmak istenen dosyaların üzerine yazılma ihtimali düşük olacaktır.

Kaldı ki şu anda ext4 dosya sistemi ile formatlanmış bir diskten başka bir dosya sisteminde silinmiş verileri aratmak ve buldurmak daha zor ve sonuç almak düşük ihtimallidir bence

matrax_41

@siberoloji, işletim sistemi kurulurken eskiden işletim sistemi olan sektörlere yazılacağının garantisi var mı ?

siberoloji

@matrax_41;
Windows C sürücüsüne yazılacak;
Kurulum esnasında D ve E sürücüsülerini yaklaşık aynı boyutta disk biçimlendirilerek oluşturulursa D ve E sürücülerine sanırım zaten birşey yazılmayacak.
Kurtarılmak istenenler de D ve E sürücülerinin denk geldiği yerlerde. Ve işletim sistemi dosyaları D ve E'ye yazılmayacak.

BİR ANI:
2 Tb diskimi satın aldığım haliyle bilgisayara takıp win yüklü bilgisayarımın C, D ve E sürücülerinin birebir imajını ve aynı zamanda kopyala yapıştır ile kendilerini 2TB diske yedekledim.
Gece çok geçti. Uykusuzdum. Ancak heyecanlıydım.
Bilgisayarın kendi diskine Ubuntu kurulum USB ile kurulum başlattım ve bilgisayarıma ubuntu kurdum. Ya da kurduğumu zannettim.
Sonra karşıma bilgisayarın diskine işletim sistemi kurmanın öyle kolay bir şey olmadığı mesajı çıktı (Disk ayırma tablosu ve dosya sisteminin olabilecek maksimum büyüklüğü ile ilgili bir konu). Garipsedim çünkü bilgisayarın diski o kadar büyük değildi ki. VE ANSIZIN uykum dağıldı.

Ben 2TB diske ubuntu kurmaya ve tek parça olarak biçimlendirmeye kalkmışım ve biçimlendirmişim. Yani anlayacağnız imaj ve yedeklerimi biçimlendirdim ve sildim. SİZ SİZ OLUN UYKULU UYKULU Ubuntu kurmayın.

Sonra bilgisayarda kurulu ubuntum ile photorec veya winde kurulu Recover my files ile 2TB disketen günler süren çabalarıma rağmen hiç bir dosya kurtaramadım. Çok acayip bir yıkımdı benim için. bir sürü çalışma. Resim. vb.

En son, 2TB diskin firmasının sitesinden orjinal fat32 biçimlendirme ve fabrika ayarlarına döndürme programı ile diski formatladım. Windows içerisindeki programla, tam 1 saatte bütün bilgilerimi kurtardım. O an mutluluğumu görmeliydiniz.

unknown.boss

Sanırım windows kurup denemekten başka çarem kalmadı.Daha terminalin içerisine sürükleme yaparak programları açamadım bile :(

unknown.boss

siberoloji'nin dediği gibi yaptım tekrar windows kurdum.Yaklaşık eski hafıza değerlerini vererek böldüm diskleri ve sonra rocovery my files ile dosyalarımın yüzde 90 gibi bir kısmını kurtardım hepinize teşekkür ederim  :)

siberoloji

Siberoloji der ki;
"En son nerede gördüysen, aramaya oradan başla" ;)

Ve heartsmagic derki;
"Etiketleyelim"
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0

unknown.boss

sem

Alıntı yapılan: siberolojiSiberoloji der ki;
"En son nerede gördüysen, aramaya oradan başla"

Ve heartsmagic derki;
"Etiketleyelim"
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0

Güzeldi =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.