[Çözüldü] SSD mi HDD mi ?

Başlatan FireSwords, 07 Nisan 2014 - 19:35:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FireSwords

Merhaba arkadaşlar bugün bilgisayarda Windows 8.1'den bazı işlerimi hallederken bilgisayar sapıttı. Yeniden başlattım. Bir bakayım açılmıyor. Bıktım bu Windows'tan tekrar Linux kurayım dedim. Linux kurulum imajını USB belleğe yakmak için tekrar Windows kurmaya kalktım. Ama kurulmuyor. Aşağıdaki hatayı aldım.

Araştırma sonucu anladım ki bad sector (Türkçesi kötü sektör gibi bir şey oluyor) oluştuğunu öğrendim. Boşuna Microsoft'a kızdığımı anladım. Şimdi yeni disk alma dışında çarem yok. Mekanik Disk mi yoksa SSD mi alayım sizce?  SSD'ler HDD gibi en ufak hasarda ölmüyor ve çok daha hızlı çalışıyor ama çok az depolama alanı sunuyorlar. Böyle bir ikilemde kaldım.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

muhametsafak

Bence isletim sistemi ve programlari kurmak icin en az 60GB SSD + 500GB HDD alip hiz ve depo alani sikintisi yasamadan bilgisayarini kullanabilirsiniz?

bugra9

SSD genellikle hız amacıyla kullanılır ama sizin bakış açınız yani veri güvenliği içinde kullanılabilir.

Kullanıp kullanmamak tamamen sizin bütçe-beklenti ilişkinizle alakalıdır. Hafif, az yer kaplama, güvenirlik ve hız avantajının yanında tek dezavantajı fiyatlarıdır.

Bütçenize göre sadece ssd veya hdd + ssd şeklinde kullanabilirsiniz. İkisini beraber kullandığınızda işletim sistemini, önemli dosyalarınızı ve hız gerektiren işlemlere ait dosyaları ssd kısmında tutarsınız. Arşiv amaçlı tutulacak dosyaları ise hdd'de depolarsınız.

Ayrıca sorunlu diskini düzeltebilirsin. Bunun için gerekli programları googledan arayarak bulabilirsin. Bu programlar sorunlu alanları kullanılamaz olarak işaretliyor ve bilgisayar o kısımları okumaya veya yazmaya çalışmadığı için diskin düzelmiş oluyor.

FireSwords

Fiziksel darbe aldığı kesin. Saatlerce LLF için beklemek te istemiyorum işe yarayacağı kesin de değil . HDD ihtiyacım yok çünkü 1 TB harici diskim var. 2 harddisk kullanamam çünkü dizüstü kullanıyorum.

Birde Windows kurulumu çok yavaş çalışıyor harddisk bozukken disk bölümleme ekranı 2 saatte geldi HDD bozuk olduğu için midir?

bugra9

Görünüşe göre bilgisayar HDD'yi görüyor hatta bir kısmını okuyor. Yani okuyucu kafa çalışıyor, sadece diskte çizik olduğu için sıkıntı yaşıyorsun.
Sonuç olarak LLF ile %99 olasılıkla diskini düzeltebilirsin gibi geliyor.

Dediğin gibi saatlerce belki günlerce beklemek bana görede anlamsız. Tekrar bozulmayacağının hatta sonradan veri kaybı olmayacağının garantisi yok.
Birde dizüstü kullandığın için en iyisi ssd almak gibi geliyor. SSD ile batarya süreni arttırmış, bilgisayarını hafifleştirmiş, verilerini güvene almış ve bilgisayarını gözle görülür şekilde hızlandırmış olacaksın.

FireSwords

Artık görmüyor. İlk bozulduğunda diskpart diske hatalı diyordu şimdi geçersiz diyor ve bölümleri görmüyor.

bugra9

FireSwords

64 GB SSD yeterli midir fiyatı da uygun.

plazma

Ben 1 sene önce 128gb almıştım keşke 256 alsaymışım diyorum kendime sistemde 1 128gb ssd, 1 320 hdd Ubuntu ve 1tb depo olarka 3 disk kullanıyorum.

muhametsafak

64Gb SSD kendi masaustu bilgisayarimda kullaniyorum. Windows 7 + Kullandigim tum programlar yaklasik 29-30gb yer kapladi. 32GB bos alanim var. Zaten amacim performansdi. Onuda fazlasiyla aldim. Ama butcen varsa 120'lik almani tavsiye ederim. Depo olarak kullanacagin hdd yoksa 240GB al.

FireSwords

Sata girişlerinin bozuk olduğundan da şüpheleniyorum nasıl anlayabilirim başka harddisk olmadan?

plazma

Alıntı yapılan: Ustadharak - 08 Nisan 2014 - 21:12:09
Sata girişlerinin bozuk olduğundan da şüpheleniyorum nasıl anlayabilirim başka harddisk olmadan?

Test programları ile test edin sisteminizi

FireSwords

Alıntı yapılan: plazma - 08 Nisan 2014 - 21:36:11
Alıntı yapılan: Ustadharak - 08 Nisan 2014 - 21:12:09

Test programları ile test edin sisteminizi
Test programlarına örnek verir misiniz hocam?

plazma

Eskiden daha çok marka vardı birleşmeler vs lerden sonra aaldığı için artık onlarda uni. oldu denebilir, seatools kullanabilrsin mesela iso sürümünü indirip açılışta cd/dvd ön yüklemesinşi seçip uzun ve kısa teslerini yapın bir problem varsa orda çıkabilr ama sata kablolaru bayağı eski ise onlardan da çok problem olduğunu serviste gözlemledim ilk olarak yeni kablo ile değiştirin

FireSwords

Zaten Seagate bozulan diskin markası.Deneyeceğim bunu.

Bir de disk takılıyken çok geç açılma gibi problemler var ama diski söktüğümde hiç sorun yok. Taşınabilir harddiske kurulum yaptım disk takılı değilken sadece USB 2.0 yavaşlıkları yaşıyorum.

Son olarak dizüstü makinede nasıl kablo değiştirebilirim? Bilgisayarın içini ilk defa bugün açtım riske girmek istemiyorum çünkü çok sıkışık ve bir araya getirmesi zor bir yapı.

plazma

Ben masaüstüne göre yorum yapmıştım ozaman kablo değil portu değiştirerek denemeniz lazım sizin bilgisayarınızda dvd slotu varmı slim mi ?

FireSwords

Alıntı yapılan: plazma - 08 Nisan 2014 - 22:38:19
Ben masaüstüne göre yorum yapmıştım ozaman kablo değil portu değiştirerek denemeniz lazım sizin bilgisayarınızda dvd slotu varmı slim mi ?
Var ama kullanıyorum. Sanırım anakartı sökmek gerek port değişimi için. Inşallah port arızalı değildir.

Bu arada Bios diski görüyor hatta Windows 8 logosu geliyor ama Otomatik onarım sayfasında takılı kalıyor. GNOME Diskler uygulaması da görüyor ama işlem yapılmıyor.

plazma

dvd slotunu cikartip oraya 2. bir hdd icin kızak çıkarttılar sokmedende o aparat ilede hdd nin yerini degistirebilrsin yada ssd eklemek icinde kullanlıaiblir.

meda

LLF deneyip sonucu gör derim.Yakın zamnda bende HDD bir bölümne LLF attım.Dizüstü bilgisayar diski Kötü bölümlerden temizlendi.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

FireSwords

Merhaba sanırım sorunu buldum.

Diskin arka kısmındaki yuvarlak metalde siyah çizik gibi şeyler var anormal olduğuna eminim bildiğiniz çizik.

O metal parçayı resmin ortasında görebilirsiniz:

[eklenti yönetici tarafından silindi]

FireSwords

Sonunda paraya kıyıp Kingston marka 60 GB SSD aldım. Bilgisayar tabiri caizse yağ gibi akıyor artkı. HDD ile 3 dakikada 1080p filim "encode" ederken SSD ile 5 saniye sürüyor. Açılış süresi 6 saniyeye indi. Çok memnunum kesinlikle.