ubuntu kurduktan sonra windowsun açılmaması (başlık değişti)

Başlatan SUBLIMIS, 09 Nisan 2014 - 20:32:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SUBLIMIS

hem windows hem de ubuntu kullanmak istiyorum. win8 pcme ubuntu kurmak için gerekli bütün adımları takip ettim. ancak windowsun yanına ubuntu kur seçeneği gelmedi. bir kaç kere denedim bazılarında türkçe desteği de gitti. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

ubuntuki lilith

Daha yakın zaman içinde yeni kurulum yaptığım için söyleyeyim, Türkçe desteği ile ilgili kurulumda sorun yaşamanızı gerektirecek bir eksiklik yok. Türkçe desteği gitti derken ne oldu tam olarak ve hangi aşamada?

SUBLIMIS

kurulum evresindeki aşamaları takip ederken mesela 3. aşamadan sonra birden direktifler ingilizce oluyor. gerçi bu sorun değil, esas sorun neden windowsun yanına kur seçeneği gelmedi onu anlamadım. dil konusunu acaba paketimde genel bir sorun var mıdır diye dile getirdim.

ubuntuki lilith

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu_kurulum_rehberi
Olması gereken süreç ve gördüğünüz gibi çevirilerdeki durum üstteki bağlantıdaki gibidir. Kurulum ile alakalı çeviri paketlerini özellikle öncelikli çeviriyoruz zaten. Neden bu seçeneğin çıkmadığına dair ise diğer arkadaşlarım yardımcı olacaktır.

SUBLIMIS

çok teşekkür ederim. yardım etmek isteyen bir başkası çıkarsa diye belirteyim, verdiğiniz linkteki 4. aşamadaki ubuntu dağıtımını windowsun yanına kur seçeneği çıkmıyor. sadece diski sil kısmı var.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Nisan 2014 - 21:08:49

eğer sorun yaşamayacaksam başka bir sürümü kullanayım. ne tavsiye edersiniz?

heartsmagic

UEFI konusuna baktın mı? Wiki'deki kurulum maddemizde mevcut. Makinede Windows 8 varsa yüksek ihtimalle UEFI ile kurulmuştur, bu durumda Ubuntu'yu da buna göre kurman gerekir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

SUBLIMIS

heartsmagic

SUBLIMIS

hala kuramadım. diski böldüm ama ubuntu kurulum ekranı sadece cyi görüyor yeni sürücüyü görmüyor.

heartsmagic

Hangi yolla bölüm ayırdın? Kuruluma doğrudan geçme, önce dene diyerek masaüstüne gel. Buradan Gparted uygulamasını açtığında yeni bölüm görünüyor mu?
Yine bu Canlı CD üzerinde şu çıktıyı aktar lütfen:
sudo fdisk -l

SUBLIMIS

klasik bilgisayarım sağ tık yönet disk yönetiminden ayırdım. önce dene diye bi seçenek görmedim. usb ile kuruyorum. ya aşırı derecede beceriksizim ya da ciddi bir sorun var. bugün bi arkadaş da kurmaya çalıştı hata verdi.

http://s3.dosya.tc/server21/FilB45/1230.jpg.html

bu da capsi.

heartsmagic

Bu kurulumu nasıl yapıyorsun sen? WUBI hatası görünüyor ekranda açıkça. Windows'un içine kurmayacaksın, bu hazırlanan (doğru hazırlandıysa) kurulum USB belleği ile makineyi açman lazım. O aşamada kurulum aracı gelir karşına. WUBI'nin güncel sürümler için desteği yok, Ubuntu'yu Windows'un içine kurmaya çalışma.

SUBLIMIS

bunu yapan bilgisayar mühendisi bir arkadaştı... usb ile zaten sorun yaşıyorum usb ile yaparken windowsun yanına kur seçeneği gelmiyor.

heartsmagic

Dediğim gibi, WUBI desteği artık yok, normal yollarla kurman lazım. Windows'un yanına kur seçeneği gelmesin sorun değil, "Başka bir şey" dediğinde diskini ve bölümlerini doğru dürüst görüyorsan kurulumu yine yaparsın. Fakat disk ve bölümler görünmüyorsa UEFI meselesi olabilir. Dediğim gibi UEFI konusuna iyice bakman lazım, zira ne yazık ki çetrefilli bir konu ve sorun cidden tam olarak Linux tarafına ait değil. Gerçi keşke net bir çözüm bulunsa bu işe.

SUBLIMIS

uefi konusunu araştırdım ama çetrefilli bi işmiş hakikaten. pardus denesem mi dedim ama forum çok kalitesiz orda hiçbirşey anlamadım.

Atamertes

Windows 8e gir bilgisayarını "yeniden başlat" diyerek baştan başlatıp o şekilde ubuntu kurulumunu tekrar dene.
direk "kapat" denildiği zaman win8 disklerini kapatmıyor sorun bundan kaynaklanıyor olabilir.

Ayrıca 13.10u bırak 14.04 indir taze taze:
http://www.ubuntu-tr.net/ubuntu-14-04-lts-yayinlandi/
Oyun bölümünde windows tabanlı oyun haberi paylaştığım için ceza almışım.
Ya cezayı verenlerin wine diye bir uygulamadan haberi yok ya da oyun bölümündeki diğer konulara hiç bakmıyorlar.
Saygısızlık yapmayı da yapılmasını da sevmem, yakıştıramadım.

SUBLIMIS

Atamertes

Grub u yüklemen gerek
Grub: başlangıçta hangi sistemi açacağını seçtiğin yer oluyor

bu başlıkta çeşitli yöntemler mevcut biraz kafa karıştırabilir ama o kadar zor değil
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13415.0
Oyun bölümünde windows tabanlı oyun haberi paylaştığım için ceza almışım.
Ya cezayı verenlerin wine diye bir uygulamadan haberi yok ya da oyun bölümündeki diğer konulara hiç bakmıyorlar.
Saygısızlık yapmayı da yapılmasını da sevmem, yakıştıramadım.

heartsmagic

Grub zaten kurulmuştur, öteki türlü açılmaz sistem. Windows silinmedi kesin olarak değil mi?
sudo fdisk -l
çıktısını geçer misin buraya?

Bu arada kurulumu nasıl yaptın UEFI ile mi? Boot Repair kullandın mı?

sudo update-grub

ne diyor?

SUBLIMIS

sublimis@SUBLIMIS:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for sublimis:

WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '/dev/sda'! The util fdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.

Disk /dev/sda: 750.2 GB, 750156374016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 91201 cylinders, total 1465149168 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk identifier: 0x5190a500

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1  1465149167   732574583+  ee  GPT
Partition 1 does not start on physical sector boundary.
sublimis@SUBLIMIS:~$ ^C
sublimis@SUBLIMIS:~$

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Nisan 2014 - 14:39:34

ilk dediğinizi yaptım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Nisan 2014 - 14:40:37

sublimis@SUBLIMIS:~$ sudo update-grub
Generating grub.cfg ...
Found linux image: /boot/vmlinuz-3.11.0-12-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-3.11.0-12-generic
Adding boot menu entry for EFI firmware configuration
done
sublimis@SUBLIMIS:~$

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Nisan 2014 - 14:41:03

ikincide de bunu dedi bi kontrol edeyim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Nisan 2014 - 14:43:30

bi değişiklik yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Nisan 2014, 14:25:58

Epey ter döktükten sonra windowsa geçtim. Ama grub ayarını yapamadım. Bu kadar dertten sonra bir daha ubuntuya geçmeyi denemem galiba.