[Çözüldü] Kubuntu 14.04 dosya izni sorunu

Başlatan med_cezir91, 02 Mayıs 2014 - 23:26:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

med_cezir91

Dolphinde dosyaya sağ tıklıyorum izinlerini değiştiriyorum kaydediyorum tekrar girdiğimde kaydolmadığını görüyorum
terminalden ilgili dizinde sudo chmod +x dosyadı.uzanti şeklinde giriyorum hata vermiyor ls - l ile baktığımda yine izinler değişmiyor ne yaptıysam olmadı.

terminal çıktısında "tasiyici.sh" dosyasının izninin değişmediği görünüyor
med_cezir@KAYA-LAPTOP1:/media/med_cezir/DEPO/ARDA KAYA/Downloads$ ls -l
total 13
drwxr-x--- 1 med_cezir users  440 May  2 22:59 Compressed
drwxr-x--- 1 med_cezir users 4096 May  2 01:30 Documents
drwxr-x--- 1 med_cezir users    0 Nis 23 01:34 Fluent
drwxr-x--- 1 med_cezir users 4096 Nis 28 02:21 Linux Downloads
drwxr-x--- 1 med_cezir users 4096 Nis 28 02:21 Programs
-rw-r----- 1 med_cezir users  214 May  2 23:19 tasiyici.sh
drwxr-x--- 1 med_cezir users    0 Nis 28 02:20 Torrent
drwxr-x--- 1 med_cezir users    0 Nis 28 02:19 Video
med_cezir@KAYA-LAPTOP1:/media/med_cezir/DEPO/ARDA KAYA/Downloads$ sudo chmod +x tasiyici.sh
[sudo] password for med_cezir:
total 13
med_cezir@KAYA-LAPTOP1:/media/med_cezir/DEPO/ARDA KAYA/Downloads$ sudo chmod 777 tasiyici.sh
total 13                                                                                                                   

"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk

if

mount
cat /etc/fstab
çıktısına bakayım.

med_cezir91

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda6 during installation
UUID=fa7464d8-5b04-49a5-9e2d-ef4c1e6a243e /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /boot/efi was on /dev/sda2 during installation
UUID=E8B1-7D6A  /boot/efi       vfat    defaults        0       1
# swap was on /dev/sda8 during installation
UUID=95db2acb-41bc-4bf3-9c42-11d804d0636c none            swap    sw              0       0
# Depo sürücüsünü otomatik bağlamak için alttaki bağlantıyı ekledim
UUID=CC0A812A0A81131E /media/med_cezir/DEPO ntfs-3g auto,users,uid=1000,gid=100,dmask=027,fmask=137,utf8 0 0

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Mayıs 2014 - 16:04:26

Fstab dosyasında alttaki değişikliği yaptım

UUID=CC0A812A0A81131E /media/med_cezir/DEPO ntfs-3g defaults,auto,uid=1000,gid=1000,umask=002 0 0

Böyle olunca tüm izinlere sahibim ancak benim istediğim bu değil diğer disk bölümlerde olduğu gibi dosya ve klasör izinlerini değiştirebilmek istiyorum, sürücüyü hangi izinler ile bağlarsam öyle kalıyor dinamik olarak izinleri değiştirebilmek istiyorum.
"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk

heartsmagic

Bağladığın bölüm NTFS, doğrudan bunu yapman mümkün değil. chmod, chown işlemleri kısacası bizim taraftaki bildiğin şekilde çalışmaz. Eskiden olmaz diyordum, şimdi doğrudan olmaz diyorum. Sebebi şu:
http://askubuntu.com/a/74851/32037

Kısacası biraz uğraşla mümkün olabiliyormuş.
http://www.tuxera.com/community/ntfs-3g-advanced/ownership-and-permissions/
http://www.tuxera.com/community/ntfs-3g-advanced/user-mapping/

Kabaca şöyle tarif etmiş oradaki kişi:
sudo ntfs-3g.usermap /dev/disk/by-label/MY-NTFS
sudo mv UserMapping /media/MY-NTFS/.NTFS-3G/

ntfs-3g.usermap ayrı bir komut, /dev/disk/by-label/MY-NTFS diski için (kendine göre değiştireceksin bu yolu) bir dosya oluşturuyor anladığım kadarıyla. Bunun ardından dosyayı diskin bağlandığı bölümdeki gizli .NTFS-3G dizinine taşıyorsun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

med_cezir91

@heartsmagic
Yanıtınız için teşekkürler ama pek bir karmaşık geldi bana. fstab'dan ilgili satırı kaldırmam mı gerekiyor. Verdiğiniz komutları uygularsam ntfs dosya bölümü otomatik olarak bağlanacak ve dosya izinleri ext4 deki gibi ayarlanabilecekmi.

if
Hocam verdiğiniz programı kurmam yeterli oluyormu denenmiş bir yöntem mi.

Sanırım hiç uğraşmamam gerekiyor. fstab daki değişikliği yapınca en azından sh dosyalarını çalıştırabiliyorum.

M.K.Atatürk

if

@med_cezir91, hocam deme nezaketi gösterdiğiniz için teşekkür ederim fakat ben de sizin gibi bir kullanıcıyım. Daha başka üyelerimiz de kullanıyor bu sıfatı benim için maalesef. Okuyan arkadaşlar da kullanmasa makbule geçer:)

Denenmiştir elbette fakat bence uğraşmaya değmez. İstenmeyen başka sorunlar da çıkabilir. Denemek isterseniz boş bir günümde anlatım yapayım.

med_cezir91

Eksik olmayın, çözüldü olarak etiketlemek benim için en uygunu olacak. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

M.K.Atatürk

heartsmagic

Not düşüp kapatalım konuyu. Ek bir ugulama kurmaya gerek yok aslında. Benim verdiğim komutların kendi sistemine göre uygulanması gerekiyor. İşte diskin yolu, bağlama bölümü gibi. Dosya kopyalandıktan sonra da bölümü ayırıp tekrar bağlamak gerekecektir muhtemelen, emin olmasam da yapmaktan zarar gelmez. Elimin altında NTFS bölüm yok ne yazık ki, denemem pek mümkün değil. 

Harici diskle deneyeyim dedim ama her dosya için ayrı ayrı grup ve kullanıcı "id"si soruyor. Şurada tarif edilen şey yani:
http://www.tuxera.com/community/ntfs-3g-advanced/user-mapping/

Haliyle vazgeçtim, ancak yapacaklar için bu soruları enter diyerek geçip, ardından oluşacak dosyayı bağlanacak bölümde .NTFS-3G dizinine koymak, sonra bölümü aırıp tekrar bağlamak yeterli olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.