Ubuntu kurulumunda disk için "ciddi hatalar var" uyarısı

Başlatan hydrojan, 22 Nisan 2014 - 21:08:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hydrojan

arkadaşlar herkese iyi günler.
Daha önce ubuntuyu kullandım bi sorun ile karşılaşmadım.Laptop uma 14.04 ü yükledim  ve  resimdeki sorun ile karşılaştım.

biraz araştırdım ve sudofcsk -pcfv.... gibi bir komutla düzeltilebileceğini buldum ancak onuda yaptığımda  resimdeki sorun ile karşılaştım ve her türlü işlemde hep aynı sorunu veriyor.attempt to read block from filesystem resulted in short read while trying to open /dev/......

Daha sonra usb den kurmayı denedim ve onu yaparkende resimdeki
hatayı alıyorum.ubuntuyu bir çok kez silip kurmama rağmen hep aynı hata ve bir türlü çözemedim.yardımlarınızı bekliyorum.saygılarımla

meda

İlk olarak BİOS ayarlarınızı kontrol edin yani UEFİ ayarlarının falan değiştirilmesi gerekebilir.Kurulum aygıtında sorun (USB,DVD) olmadığından emin olun.Canlı USB dosya sistemini kontrol ettirebilirsiniz.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

hydrojan

hocam mümkünse daha fazla açıklayabilirmisiniz.çünkü biosta direk uefi ile ilgili bişi bulamadım da

meda

Wiki sayfalarında bolca bilgi mevcut. 8)

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=UEFI_modunda_Ubuntu_kurulumu

Bu arada Wiki'de emeği geçen herkese ayrıca teşekkür ederim.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

heartsmagic

Bu kaç senelik bir makine? Açıkça diskte sorun buldum demek istemiş Ubuntu. Canlı CD ile sistemi açıp fsck yapabilirsin, ancak neticede düzeltilebilecek hatalar düzeltilir orada. Eğer bozuk kesim falan varsa diskinde fsck bunu düzeltemez.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hydrojan

2.5 senelik bilgisayar ayrıca win7 ile birlikte kullanıyordum ubuntuyu .ancak yukarda da anlattıım gibi bir türlü çözemedim her türlü işlem yaptığımda attempt to read block from filesystem resulted in short read while trying to open /dev/.... hatası veriyor.

heartsmagic

O ekranda deneme zaten, anlattığım gibi Canlı CD ile dene fsck olayını.

sudo fsck -a /dev/sda1

gibi deneyeceksin ve o bölümün bağlı olmaması lazım. Dosya yöneticisinde kurulu bölüm görünüyorsa önce Gparted ile ayırmayı denersin. Fakat bu konuda yalnız değilsin, bir başka arkadaş daha benzer bir sorun yaşamakta. Acaba 14.04 için böyle bir böcek olabilir mi diye düşünmeye başladım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.