Bilgisayarım Kendi Kendine Açılıp Kapandı.

Başlatan syagdiran, 24 Mart 2014 - 16:55:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

syagdiran

Merhaba Arkadaşlar.
     Bu sabah ilginç bir olay yaşadım. Saat 06.00 civarında kalktım. Bir de ne göreyim. Bilgisayarım kendi kendine açıldı. Sonra eşim bilgisayarı kapattı. Aradan 5 dk geçti yeniden açıldı ve 2dk sonra kendisi kapandı. Hemen şunu ilave edeyim. Bilgisayarım Askıda ya da Uyku kipinde değildi. Kullandığım sürümden mi kaynaklanıyor acaba? Zira 14.04 LTS kullanıyorum ve bildiğiniz gibi final sürüm değil şu an. Yorumlarınızı bekliyorum.

gecegezen

Bilgisayar bir dizüstü mü yoksa masaüstü mü? Masaüstü ise akım koruma var mı? Buna  benzer bir durumu çok eskiden masaüstü bilgisayarımda benimde başıma gelmişti elektrik şebekesine atmıştık suçu.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

syagdiran

Bilgisayarım masaüstü. Akım koruma derken topraklamayı kastediyorsanız binanın topraklaması şu an yok.

gecegezen

Yok topraklama değil şebekeden gelen akımı düzenleyen çihazlar var ve prizler var şebekeden gelen voltayı falan düzenliyorlar.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

Anizm

Şahsen kullandığın sürümden olduğunu sanmıyorum,diğer arakdaşın dediği gibi ani elektrik değişimleri etkliye bilir onun dışına kurmuş olduğunuz bir uygulama felan da etkilemiş olabilir ?

guopx

last -x | grep shutdown komutuyla bilgisayarın en son kaçta kapandığını ve ne kadar kapalı kaldığını görebilirsiniz.
aynı şekilde last -x | grep reboot ile ne zaman açıldığı da listelenebilir.
Bilgisayarı kapatmış mıydınız yoksa kendi mi açıldı burdan bakabiliriz.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

syagdiran

@gecegezen
Herhangi bir akım düzenleyici cihaz ya da priz yok.

heartsmagic

Neden olduğunu bilmesem de sürümden değildir onu belirteyim, hatta işletim sistemi ile ilgili de olmamalı. Tam anlamıyla kapanan bir bilgisayar böyle kendi kendine açılamaz. Elektriksel bir sorun olması muhtemel.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

D@bbe

BIOS ayarına bak power on v.s. diyecek elektrik kesilince geldiğinde açılması için seçenek olacak... ondandır...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

remziyapar

Bi zamanlar elektronik dersi için bi projeyle ilgileniyordum. Uzaktan sinyalle bilgisayar açmak için. Bunun için alternatif olarak bildiğimiz simkart kullanmayı planlamıştım. Çözüme çok uzaktım. Araştırmalarım sonucunda  dial up modemlerde telefon gelmesi durumunda  ethernet kartı powere tetiklenme sinyali gönderiyor ve bilgisayar başlatılıyordu. Bu ihtimal sadece bilgi olsun diye söyledim dial up kullanan kalmamıştır bu devirde heralde.Tabi bu teoride kalmıştı. Pratikte hiç deneme şansım olmadı.

Birde biostan power on after power gibi bir seçenek vardı. O seçenek enable olması gerekiyordu projemde. Biostaki o seçeneği kontrol et disable  olması gerekli.

Bir ihtimal daha var oda powerın düz mantığı iki kablonun birbirine değmesi gerekiyor başlatmak için. Es-kaza bunlar birbirine sürtüyor olabilir ufak bir sarsıntıda bundan da kaynaklanabilir.

Birde biosta wake on vardı sanırım ama bu bildiğim kadarıyla bir program yardımıyla uzaktan bilgisayar açmak içindi.

Ve son olarakta kasayı yakın zamanda açmışsan power supply girişlerini farkında olmadan farklı yerlere bağlamış olabilirsin.

syagdiran

@remziyapar
Kasayı birkaç gün önce temizlemiştim.

D@bbe

power tuşun takılı kalmış kalabilir bi kontrol et... birisinde gördüm aynı bunu yapıyordu...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

remziyapar

@syagdiran
Temizlik yaparken kabloları felan çıkardın mı hiç. Birde bıos güncellemesi yaptın mı acaba yine son zamanlarda.

Bilgisayar bunu sürekli yapıyor mu adet haline getirdi mi bu işi :) Yoksa sadece bi sefer oldu daha olmuyor mu. Eğer daha olmuyorsa ilk olduğunda elektrikteki dalgalanmalardan dolayı olmuş olabilir. Malum Powerlar  yıllara dayanamaz verimlilikleri zamanla düşer. Buda enerjiyi dengeleyebilmesine mani olur.

syagdiran

@remziyapar
Bilgisayarın ön tarafındaki (zannedersem DVD Yazıcı filan olabilir) 2 bağlantıyı söküp yeniden taktım. Ama aradan birkaç gün geçmişti.

remziyapar

İlk takdığında bi sorunla karşılaşmadıysan sorun onlardan kaynaklanmıyordur. Önceki iletimdede sormuştum ama fark edemedin sanırım. Bilgisayar bunu sürekli yapıyormu yoksa sadece bir kere yaptı daha yapmıyor mu?

syagdiran

@remziyapar
İlk kez 2 kere açıldı. Bundan önce ve sonra hiç olmadı. Böyle bir şey hiç başıma gelmediği için şaşırdım ve foruma yazdım.