[Çözüldü] low graphics/ broken pipe hatası

Başlatan wcwmcl, 15 Mart 2014 - 14:39:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wcwmcl

Daha öncede broken pipe hatası almıştım çok uğraşmıştım çözememiştim sonra format attım düzelmişti. Tekrar format atmak istemiyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim, forumda aradım bulamadım bi cevap.

Dün akşam paket yöneticisinden 5-6 tane güncelleştirme çıktı. Bende otomatik güncelleştirme olduğu için çok dikkat etmedim ne oduklarına, güncelleştirdi bilgisayarı kapatmadan önce (3-4 saat) * her şey yolundaydı, bilgisayarı kapattım sabah açtığımda low graphics mode hatası verdi 'esc' tusu çalıştı sadece ona bastım daha sonra siyah ekranda broken pipe hatası aldım kapattım bilgisayarı hiç bi işlem yapmadım sizden gelecek yardımları bekliyorum. Lütfen bu soruna bi çözüm getirelim, güncelleştirmeler formattan yaklaşık olarak 3 hafta sonra geldi Ubuntu 12.04 kullanıyorum-ekran kartımda nvidia 630m (optimus) ekran kartım kuruluydu nvidia ayarlarından hd4000 i yani intelin üstündeki ekran kartını kullanmayı seçtim(hem çok performansla işim yok hemde batarya daha uzun gitsin diye nvidiayı kullanmıyordum), eğer 3 hafta sonra gelen  güncelleştirmelerin ne olduğunu bilen varsa belki ordan yola çıkabilirz sorunun ne olduğunu hakkında.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
En iyi silah bilgidir.

guopx

Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

wcwmcl

Ben Bumblebee kullanmıyorum hocam geçen sefer yükledim aynı hatayı aldım, bidaha da bulaşmam dedim onunla ilgili hiçbirşey kurmadım nvidia nın önerilen bölümünü kurtum ve kullanmıyorum orayıda.Bi öncekinde de bilgisayarıb 50 kere falan kapatıp açıp 50 tane şey denemiştim napabilirim diye yine aynısını yapmak istemiyorum, iyi bi yol bulursam deneyeceğim teşekkür ederim yinede yardımın için

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Mart 2014 - 16:21:51

Alıntı YapTamam işte, ayrıntıları bize geçmelisin ki tahmin yürütmek zorunda kalmayalım. Verdiğim bağlantıda olduğu gibi sürücüleri kaldır lütfen. Sende zaten Optimus varsa tek başına sürücü kurmamalısın. Sürücüleri kaldırınca şu çıktıyla geride bir şey kalmadığına emin ol:

Kod: [Seç]
dpkg -l | egrep "nvidia|bumble"

Ayrıca şununla da kaldıysa xorg.conf dosyasını sil:

sudo rm -f /etc/X11/xorg.conf

Sistemi yeniden başlat ve açılmazsa şu çıktıları denetlemeni istiyorum:

ls -ld $HOME
ls -l ls -ld $HOME/.Xauthority

İlkinin çıktısı şöyle bir şey olmalı:
Alıntı
drwxr-xr-x 58 kullanıcı_adın kullanıcı_adın 4096 Şub 24 00:43 /home/kullanıcı_adın

İkincisi şöyle olmalı:
Alıntı
-rw------- 1 kullanıcı_adın kullanıcı_adın 48 Şub 23 22:15 /home/kullanıcı_adın/.Xauthority

Eğer, her şey olması gerektiği gibiyse:

sudo service lightdm stop
ile giriş yöneticisini sonlandır ve şu komutu uygula:

startx

Ne hata veriyor bir görelim bakalım.

abi bu ve burdan sonrasını denesem bi çözüme ulaşabilir miyim acaba @heartsmagic
En iyi silah bilgidir.

heartsmagic

Bumblebee'ye bulaşmam ama Nvidia'nın önerilenini kurdum demişsin. Eğer bulaşmayacaksan hiç bir şey kurmayacaksın, öteki türlü doğrudan kurulan Nvidia sürücüsü sorun yapar. Şu çıktıyı aktar lütfen buraya:

dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee"

Eğer çıktı boşsa zaten bir şey kurmamışsındır, fakat çıktı veriyorsa ve nvidia paketleri varsa yanlış yapmışsındır. Oradaki şu öneriyi deneyeceksin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=42364.msg497082#msg497082
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

wcwmcl

abi dediğimi gibi sizden bi öneri gelene kadar hiç birşey yapmıcam demiştim, dün akşam çok ihtiyacım oldu bilgisayara en azından senin anlattığın kadarını denemek amacıyla açtım bilgisayarı karşıma, ubuntunun kurtarma ekranı geldi sanırım 4-5 seçenekli 2. sırada ubuntu recovery falan vardı ben en üsttekini seçtim normal açılması için ve bilgisayar hiç birşey olmamış gibi masaüstü geldi. Henüz anlayabilmiş değilim. Şu an bi sorun yok :)

dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee"

çıktısı :

ii  nvidia-331                                 331.20-0ubuntu0.0.1                                 NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library
ii  nvidia-331-updates                         331.20-0ubuntu0.0.1                                 NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library
ii  nvidia-common                              1:0.2.44.2                                          Find obsolete NVIDIA drivers
ii  nvidia-prime                               0.5~hybrid0.0.2                                     Tools to enable NVIDIA's Prime
ii  nvidia-settings                            331.20-0ubuntu0.0.1                                 Tool for configuring the NVIDIA graphics driver

unity ve gnome nedir onu bi detaylı olarak araştırcam şu an. Masaüstünde sağ üstten oturumu kapat dedikten sonra login ekranında gnomenin 3 farklı seçeneği ve ubuntu, ubuntu 2d diye seçenek var onlar ne anlama geliyo hangisini kullanmalıyım bakıcam. Şu an ubuntu seçili. Ubuntuyu genel olarak hala anlayabilmiş değilim :D
En iyi silah bilgidir.

heartsmagic

Ubuntu'ya daha doğrusu bu dünyaya yabancıysan şimdilik her şeyi öğrenmek için acele etme. Gnome dediğimiz şey masaüstü altyapısı oluyor, Unity ise üstte görünen kısmı yani kabuk. Bir nevi arayüz olarak düşünebilirsin. Giriş yöneticisinde gördüğün Ubuntu seçeneği Unity'nin 3B sürümüne, Ubuntu 2D dediği şey de Unity'nin 2B sürümüne ait. Fakat yeni Ubuntu sürümlerinde bu ayrım artık yok. 

Şimdi, sanırım sorunun çözülmüş durumda. Peki şu çıktıyı da bir geçer misin:

lspci

wcwmcl

lspci:
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 3rd Gen Core processor DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v2/3rd Gen Core processor PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB xHCI Host Controller (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev c4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev c4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM76 Express Chipset LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 7 Series Chipset Family 6-port SATA Controller [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 630M] (rev ff)
03:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros AR9485 Wireless Network Adapter (rev 01)
04:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Device 5289 (rev 01)
04:00.2 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 0a)

aynen ya haklısın abi yavaş yavaş sindire sindire halletcez inşallh :D
dün mozilladan okey oynarken hafiften kasıyodu ekran, baktım intel 4000 kullandığım için kasıyo sanırım dedim, az önce nvidia settingsten nvidia yı seçtim öyle oynayayım dedim bilgisayarı kapatıp açtım, yaklaşık olarak 3 dk sonra kitlenip kalıyo ekran (çalan müzik çalmaya devam ediyo işlemlerde sorun yok ekran görüntüsü fotoğraf gibi kalıyo), bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra yine 4-5 dakika sonra tekrar kilitleniyo, intel seçiliyken böyle bi sorun yok senin bildiğin pratik kolay anlatılır bi çözüm yolu varsa önerirsen sevinirim eğer zamanın yoksa yada git ordan bak kardeşim seninle mi uğraşacağım dersen :D forumda görmüştüm ekran kilitlenmesi diye oraları araştıracağım :D ilgilendiğin için teşekkür ederim tekrardan abi :D
En iyi silah bilgidir.

heartsmagic

Sende bumblebee kurulu değil ki? Hangi anlatımı kullandın sen Optimus için?

wcwmcl

Biliyorum abi dedim ya ben bi daha bulaşmam diye blumblebee ile ilgili hiçbirşey kurmadım, bilmiyorum valla ivy bridge görünüyo ama. Sistem güzel çalışıyo intelin ekran kartında. Hiç bilmiyorum hangi anlatımı kullandığımı büyük ihtimal forumdan herhangi birşey yapmadım önerilen seçeneğinden devam ettim sanırım (paket yöneticisi), tek hatırladığım blumblebee ile ilgili araştırdm biraz aynı işi yapan bi program var mı diye ismini hatırlamıyorum malesef baktım şimdi de yine bulamadım, isminde h harfi vardı sanırım, onu falanda okudum ne var ne yok ne işe yarar diye ama kurup kurmadığımı da hatırlayamıyorum. İnan çok kurcaladım abi nerde ne zaman ne yaptığımı bilmiyorum :(, not alıyorum artık yeni yöntemim :D ekran fotoğrafı alıyorum temiz iş :D
En iyi silah bilgidir.

heartsmagic

Sistemde Optimus varsa, Bumblebee haricinde doğrudan Nvidia sürücüsü kurmak normalde sorun çıkartır, masaüstüne erişemezsin. Sen nasıl erişiyorsun bilmiyorum ancak bumblebee olmadan o sürücüler de verimli çalışmaz. Fan, ısınma sorunları olabilir.

wcwmcl

Dediğin gibi ısınma yada fan sesi falan öyle bi sorun yok intel ekran kartında bilgisayar saat gibi, şarjı mükemmel ses yok performansla da ilgili bi sorun yok, masaüstüne de ulaşıyorum :) hatta demiştim hatırlarsan gnome falanda var oturum açmak için girilen bölümde baktım denedim ordakilerinde hepsi çalışır durumda.Dediğim gibi işte sorun nvidia settingsten nvidia ekran kartını seçtikten sonra takılıyo kalıyo bilgisayarın ekranı. Bilgisayarı yeniden başlatmam gerekiyor düzelmesi için, ne diyorsun sen şimdi blumblebee mi kurayım ?
En iyi silah bilgidir.

heartsmagic

Geçiş için Bumblebee gerekiyor zaten, sorun muhtemelen odur sende. Bumblebee kuracaksan önce tüm nvidia paketlerini kaldır ama.
sudo apt-get purge nvidia*

wcwmcl

forumda anlatıldığı gibi kurdum abi bumblebee yi su anda sorun yok gibi görünüyo optirundan firefoxu da açtım sorun yok çalıştı, teşekkür ederim ilgilendiğin için umarım bi sorun olmaz ilerleyen zamanlarda da :D
En iyi silah bilgidir.

heartsmagic

Çözülen başlıklarımız için: cozuldukonusu
Ben yapıyorum bu seferlik ve konuyu kapatıyorum.