[Çözüldü] Virtual Box Versiyonları

Başlatan GhosTon, 04 Mart 2014 - 15:52:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GhosTon

Arkadaşlar merhaba
Bugün Ubuntu Yazılım Merkezinde bulunan Virtualbox ı uzun süre kullanımdan sonra en güncel versiyonla değiştirmeyi denedim. Oracle VirtualBox un sitesine girdiğimde Ubuntu 12.04 için iki farklı sürüm vardı. Hangisini indireceğime ilk başta karar veremeyip ikisini de denerim diye düşündüm. Tabi aralarında nasıl bir fark olduğunu da bilmiyorum. Sonuç olarak şöyle oldu.

Ubuntu 12.04 LTS ("Precise Pangolin")  i386 |  AMD64
Ubuntu 10.04 LTS ("Lucid Lynx")  i386 |  AMD64

Önce ("Lucid Lynx") olanı indirdim. Ubuntu Yazılım merkezinde açtığımda libpython 2.6 bulunamadı hatası verdi. İnternetten biraz araştırdım. Ubuntunun sitesinde phython dosyasının konumunu gördüm. Sistemden hemen kontrol ettim 2.7 sürümünün yüklü olduğunu gördüm. Normal de üst sürüm alt sürümü çalıştırır mantığı ile yüklenmesi gerekiyor diye düşündüm ama sonra üzerinde durmayıp diğerini indirdim. Yani ("Precise Pangolin") Aynı şekilde ubuntu yazılım merkezinde açtım ve hiç bir sorun vermeden yüklenebilir dedi. Merak ettiğim aradaki fark nedir ?

meda

XP-Win7-Win8 gibi.Uyumsuzluk problemi söz konusu.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

GhosTon

Alıntı yapılan: shadow. - 04 Mart 2014 - 16:50:40
XP-Win7-Win8 gibi.Uyumsuzluk problemi söz konusu.
Nasıl bir olumsuzluk yani ?

if

@GhosTon, 12.04 için iki seçenek var demiş ve fakat 10.04 için olanı buraya geçmişsiniz. Adı üzerinde 10.04 sürümü için o.

Ubuntu'yu 64 bit kullanıyorsanız. http://download.virtualbox.org/virtualbox/4.3.8/virtualbox-4.3_4.3.8-92456~Ubuntu~precise_amd64.deb
32 bit kullanıyorsanız: http://download.virtualbox.org/virtualbox/4.3.8/virtualbox-4.3_4.3.8-92456~Ubuntu~precise_i386.deb

indirmeniz gerek.

heartsmagic

@GhosTon, olumsuzluk değil de uyumsuzluk denmiş. Bizim tarafta uygulamalar belirli bağımlılıklara sahiptirler. Bu bağımlılıklar bir başka uygulama da olabilir, bir başka kütüphane de olabilir. Her Ubuntu sürümü, üzerinde getireceği veya depolarından kurduracağı uygulamaları bu bağımlılıklar nazarında paketler ve sana sunar. Eğer o bağımlılık paketlerden sağlanmıyorsa ilk aldığın hatayı alırsın.

Şimdi, Python biraz istisna bir uygulama. Çok köklü değişimler gösterebiliyor. 2.6 oldukça geride kaldı kendisi için ve 2.7'ye geçildikten sonra eski sürüm geride bırakıldı. Şu an örneğin depolarda 2.7 ile beraber 3 sürümü de bulunuyor. Fakat buna rağmen doğrudan 3 sürümüne geçemiyoruz, zira geriye yönelik desteklenmeyen çok uygulama var bu konuda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

GhosTon

Alıntı yapılan: if - 04 Mart 2014 - 18:33:04
@GhosTon, 12.04 için iki seçenek var demiş ve fakat 10.04 için olanı buraya geçmişsiniz. Adı üzerinde 10.04 sürümü için o.

Ubuntu'yu 64 bit kullanıyorsanız. http://download.virtualbox.org/virtualbox/4.3.8/virtualbox-4.3_4.3.8-92456~Ubuntu~precise_amd64.deb
32 bit kullanıyorsanız: http://download.virtualbox.org/virtualbox/4.3.8/virtualbox-4.3_4.3.8-92456~Ubuntu~precise_i386.deb

indirmeniz gerek.

@if evet haklısın ben 10.04 kısmına hiç dikkat etmemişim. tabi sitede alt alta olunca çok da dikkat çekmiyor. Şimdi sorunu algılayabildim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Mart 2014 - 22:42:04

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Mart 2014 - 01:46:53
@GhosTon, olumsuzluk değil de uyumsuzluk denmiş. Bizim tarafta uygulamalar belirli bağımlılıklara sahiptirler. Bu bağımlılıklar bir başka uygulama da olabilir, bir başka kütüphane de olabilir. Her Ubuntu sürümü, üzerinde getireceği veya depolarından kurduracağı uygulamaları bu bağımlılıklar nazarında paketler ve sana sunar. Eğer o bağımlılık paketlerden sağlanmıyorsa ilk aldığın hatayı alırsın.

Şimdi, Python biraz istisna bir uygulama. Çok köklü değişimler gösterebiliyor. 2.6 oldukça geride kaldı kendisi için ve 2.7'ye geçildikten sonra eski sürüm geride bırakıldı. Şu an örneğin depolarda 2.7 ile beraber 3 sürümü de bulunuyor. Fakat buna rağmen doğrudan 3 sürümüne geçemiyoruz, zira geriye yönelik desteklenmeyen çok uygulama var bu konuda.

Python için verdiğin bilgiler için ayrıca teşekkürler.

Ayrıca belirtmemde fayda var. Eski sürüm yani ubuntu deposundaki 4.1.12 sürümü yaklaşık 3 aydır kullanıyorum. Şuan en güncel versiyona geçtim. aradaki fark nelerdir bilmiyorum. Fakat çok akıcı çalışıyor. Windows ortamında Vmware e çok alışmıştım ubuntuya geçince Virtualbox da çok sıkıntılar yaşadım ama bir şekilde insan alışıyor. Güncel versiyonu kullanmanızı tavsiye ederim. Şuan ki 4.3.8 sürümü ve bende türkçe

heartsmagic

Biz de teşekkür ederiz @GhosTon.
Soruna çözüldü diyebilir miyiz? cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.