[Çözüldü] Manjaro Kurulum Sorunu

Başlatan kindly34, 27 Şubat 2014 - 05:09:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kindly34

Merhaba, Manjaro 0.8.9  KDE sürümünü indirdim.Rufus ile usb belleğe yazdırdım.
Daha sonra  yükleme kısmına  geçtim.Bütün ayarları düzgünce yaptım,tam kurulum aşamasına geçerken aşağıda ki uyarı çıkıyor.

Daha sonra evet  ve ya hayıra basınca aşağıda ki ifade çıkıyor.

Sİstemi yeniden başlatınca da Manjaro kurulmamış oluyor.
Ne yapabiliriz?

if

@kindly34, Manjaro Türkiye'nin forumunda[1] Manjaro ile ilgili sorunlarınızı dile getirirseniz daha sağlıklı ve kısa sürede çözüme ulaşabilirsiniz. Yanlış anlamayın, elbette forumumuzda Ubuntu haricindeki her dağıtım için yardımda bulunuruz fakat diğer yerel yapılanmaların da gelişmesi, üye sayısını artırması, tecrübenin artması için onlara destek olmalıyız.

Bilgisayarda başka bir dağıtım var mı? UEFI kullanıyor musunuz?

[1] http://manjaro-tr.org/forum/

meda

Kurulumu tekrar denediniz mi ? Ya da Manjaro-Cli aracı ile kurulumu yineleyebilirsiniz.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

kindly34

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler, şuan manjaro tr forumda destek buldum.Bakalım oradan sorunu çözmeye çalışacağız.

if

Konu çözüme ulaşınca çözüldü etiketini kullanın @kindly34. Çözümü de buray geçersiniz.

kindly34

Sorun çözülmüştür.

Şöyle ki sistemi kurmak için 2 tane kurulum aracı yapmışlar.İlki kullanıcı dostu herşeyi arayüz sayesinde yapıyorsun.İkinci kurulum aracı ise metin tabanlı ama onda da menüler var, yine klavye ve ya mouse ile basitçe seçim yapabiliyorsun.

İlk kurulum aracı beta sürümde ve kurulum sırasında hata verip kapanıyor.
İkinci kurulum aracı ise kendi içinde ikiye ayrılıyor.Stable(kararlı) sürüm ve test sürümü.

Kararlı sürüm ile ilk kurulum denememde, başarıyla kurdum.Sistemi yeniden başlattım ama boot etmedi.Hata mesajları verdi.Bu sefer kararlı sürümle bir daha denedim ama bu seferde  disk bölümleme hatası verdi ve devam etmedi.

Bende en son çözüm olarak test sürümü ile kuruluma başladım ve herhangi bir hata vermeden kurulumu tamamladı.Masaüstü bu sefer açıldı ve tema duvar kağıdı vs. ayarları yapmamı istedi.Tema,Duvar kağıdı ayarını yaptıktan sonra tamamlaya bastım ve masaüstü simsiyah oldu ve sadece mouse işaretçisi vardı.Bende 10 dk bekledim,sorun geçmemişti ve sistemi yeniden başlattım şimdilik herhangi bir sorun gözükmüyor.

waroi

Grafik tabanlı kurulum aracında hatalar bulunmaktadır, bunu Manjaro sürüm duyurularında belirtmişlerdi sanırım. Çok yakın zamanda giderileceğini yazmışlardı, o zamana kadar CLI kurulum aracı ile sorunsuz yükleyebilirsiniz. :)

cumali

Alıntı yapılan: kindly34 - 27 Şubat 2014 - 15:21:56

Bende en son çözüm olarak test sürümü ile kuruluma başladım ve herhangi bir hata vermeden kurulumu tamamladı.Masaüstü bu sefer açıldı ve tema duvar kağıdı vs. ayarları yapmamı istedi.Tema,Duvar kağıdı ayarını yaptıktan sonra tamamlaya bastım ve masaüstü simsiyah oldu ve sadece mouse işaretçisi vardı.Bende 10 dk bekledim,sorun geçmemişti ve sistemi yeniden başlattım şimdilik herhangi bir sorun gözükmüyor.

Konuyu yakından takip ediyorum. Sorunu çözmüş olmanıza elbette sevindim. Grafiksel kurulum aracı thus yakın zamanda oluşturuldu ve zaman zaman hatalar oluşabiliyor. Çalışmalar devam ediyor. Ancak alternatif kurulum aracı olan CLI aracı neredeyse hata vermeden kurulumu tamamlıyor. Tabi kullanıcı hata yapmadığı sürece. Alışık olmadığınızdan bazı sorunlar yaşamış olabilirsiniz.

Öte yandan kurulum bittikten ve sistemi yeniden başlattıktan sonra Türbülans - Evolution aracı sizi karşılar. Bu konuda bilmeyenler için kısa bilgi vereyim.

Türbülans - Evolution ( Turbulence-Evolution ) Pardus'dan yakından tanıdığımız Kaptan uygulamasının Manjaro'ya uyarlanmış halidir. Kurulum sonrası kullanıcı için bir çok kolaylık sağlamaktadır. Burada çok detaya girmek istemiyorum. Bakınız: http://www.hwturk.com/index.php/linux/pardus-linux/pardus-kurumsal-2-kaptan-ayarlari.html

http://manjaro-tr.org/haber/09-1-2014/turbulans-evolution
http://forum.manjaro.org/index.php?topic=9365.msg82909#msg82909

Bu açıklamalar umarım faydalı olur.