Ubuntu testdisk programı kuramıyorum

Başlatan c3nk35, 06 Şubat 2014 - 21:19:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

c3nk35

arkadaşlar raw problemi yaşadığım bir hard diskim var bir türlü sorununu gideremedim ubuntu ile çözülebileceğini okudum ve usb'ye boot ederek başladım. Usb'den deneme olarak ubuntuya girdim bu arada indirdiğim http://www.ubuntu.com/download/desktop 12.04 lts 64 bit olanıdır. Terminal'a yazılması gereken sudo apt-install testdisk ama gel gelelim bu kodu çalıştıramadım uygulama merkezinden denedim bulamadım sitesinden indirdim kuramadım bu konuda ne yapabilirim yardım talep ediyorum

if

@c3nk35, iletilerinizde imlâya riayet ederseniz memnun olurum. Yabancı kelimeler yerine onların güzel Türkçe karşılıklarını ve komut ve çıktıları için kod etiketi kullanın lütfen.

Testdisk'i yükleyecek komutu girdiğinizde ne çıktı üretiyor komut?

c3nk35

İlginiz için öncelikle teşekkür ederim . 2 gündür artık sinir harbi yaşatıyor ne yaptıysam olmuyor hep problem hep problem ilgi,alaka,dikkat hepsi dibe vurmuş durumda.

sudo apt-get install testdisk

http://yadi.sk/d/Z49djfPhHT2QJ

Daha önce farklı bir hata veriyordu synaptic dosya yöneticisi kurdum hata ismi değişti

if

Rica ederim. Deneyimlerim, bir sorunu çözerken olabildiğince sakin ve sabırlı olmak gerektiğini bana telkin eder. Yoksa gözden kaçırabiliyorum çözüme yönelik ufak ip uçlarını.

GNU/Linux üzerinde uygulama kurmanın çeşitli yolları var. Ubuntu Yazılım Merkezi, Sinaptik paket yöneticisi ve uçbirim üzerinden apt-get bunlardan biri. Bunlardan sadece birini kullanabilirsiniz aynı anda. apt-get ile kuruyorsanız UYM ve Sinaptik kapalı olmalı. Sinaptikle kuruyorsanız apt-get kullanmayacaksınız ve UYM kapalı olmalı. Aldığınız hata bu kurala uymamanızdan.

c3nk35

Alıntı yapılan: if - 06 Şubat 2014 - 21:45:34
Rica ederim. Deneyimlerim, bir sorunu çözerken olabildiğince sakin ve sabırlı olmak gerektiğini bana telkin eder. Yoksa gözden kaçırabiliyorum çözüme yönelik ufak ip uçlarını.

GNU/Linux üzerinde uygulama kurmanın çeşitli yolları var. Ubuntu Yazılım Merkezi, Sinaptik paket yöneticisi ve uçbirim üzerinden apt-get bunlardan biri. Bunlardan sadece birini kullanabilirsiniz aynı anda. apt-get ile kuruyorsanız UYM ve Sinaptik kapalı olmalı. Sinaptikle kuruyorsanız apt-get kullanmayacaksınız ve UYM kapalı olmalı. Aldığınız hata bu kurala uymamanızdan.

Evet dediğiniz gibi bütün herşeyi kapatıp denediğimde kurulum gerçekleşti ve sonunda program'a erişmeyi başardım. Bundan sonraki sorularımın cevabı aslında bu bölüm kapsamından çıktı ama daha fazla forumu kirletmemek adına vaktiniz olur ise size 1-2 tane soru soracaktım.

Hard diski bilgisayar üzerinde görüyorum içindeki klasörlerine kadar ama müdahele (kopyala-yapıştır) işlemi yaptığımda hata verip hard disk kaybolmakda bunun için kullanılacak başka bir yol varmıdır.

if

Bu sorunu canlı cd/usb üzerinde mi yaşıyorsunuz @c3nk35? Disk bölümünü nasıl açıyorsunuz? Nereden nereye kopyalama yapmaya çalışıyorsunuz? O sırada disk üzerinde başka işlem yapıyor musunuz?

c3nk35

Alıntı yapılan: if - 06 Şubat 2014 - 22:02:30
Bu sorunu canlı cd/usb üzerinde mi yaşıyorsunuz @c3nk35? Disk bölümünü nasıl açıyorsunuz? Nereden nereye kopyalama yapmaya çalışıyorsunuz? O sırada disk üzerinde başka işlem yapıyor musunuz?

Usb ile bağlıyken yaşıyorum . Disk bölümünü sol tarafta simgesi gelen yere tıklayarak açıyorum sıradan bir kopyala diyorum diğer hard disk'deki bir klasöre yapıştır dediğim anda hatalar çıkmaya ve akebinde hard disk kayboluyor bu sırada başka bir işlem yapmadığımı zannediyorum ama yanılıyor olmamda kuvvetle muhtumel ilk defa ubuntu kullanıyorum.

Windows ile denemeler yaparken hard disk kasadan direk sata bağlantısıyla çalışıyordu ama bir çözüm olmamıştı.

if

@c3nk35, harici disk takılıyken sudo fdisk -l komutunun çıktısını buraya geçer misiniz?

c3nk35

Alıntı yapılan: if - 06 Şubat 2014 - 23:02:56
@c3nk35, harici disk takılıyken  komutunun çıktısını buraya geçer misiniz?
Hocam hard diski kutudan çıkarıp direk sata ile bağladım ve dediğiniz kodun sonucu aşağıdaki resimdedir

sudo fdisk -l

http://yadi.sk/d/pCWV0jnIHTHTr

Makineyi aç kapa yaptığım için testdiski yeniden çalıştırmak istedim ve başlangıçta aldığm hatayı yine verdi oda aşağıdaki resimdedir.

http://yadi.sk/d/GhS3P3LAHTHTz

if

Epey bir disk var. Şimdi kopyalama yapamadığınız diskinizin boyutu ne kadar? Bu aynı zamanda sorunlu disk mi?

O hata için sudo apt-get update komutunu yürütün.

c3nk35

Alıntı yapılan: if - 07 Şubat 2014 - 00:20:22
Epey bir disk var. Şimdi kopyalama yapamadığınız diskinizin boyutu ne kadar? Bu aynı zamanda sorunlu disk mi?

O hata için sudo apt-get update komutunu yürütün.

Evet 2 si aynı disk resimde kendisi en üstdeki sda1 isimli olarak geçendir

if

BU disk ham olarak görünüyorsa Gparted'da Testdisk ile eski mbr'yi geri getirmeyi deneyebilirsiniz.

c3nk35

Alıntı yapılan: if - 07 Şubat 2014 - 10:03:29
BU disk ham olarak görünüyorsa Gparted'da Testdisk ile eski mbr'yi geri getirmeyi deneyebilirsiniz.

Ubuntu'dan önce hard disk raw olarak görünüyordu artık NTFS olarak görünmeye başladı bazı bölgelerde bad sector olduğunu söylüyor. Forumda bad sector ile konuya verdiğiniz cevabın denemesini yaptım ama forumda belirtilen işlemlerden farklı hatalar karşıma çıkardı bu akşam bütün hard diskleri söküp sadece arızalı hd üzerinde iken test edeceğim