[Çözüldü] Gnome 3 Yükledim Mouse Kayboldu

Başlatan unega, 20 Ocak 2014 - 16:54:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

unega

Mouse kaybolduğu için böyle bir konu açılmış mı açılmamış mı iyi bakamadım eğer açılmışsa özür diliyorum. Gnome 3 masaüstünü yüklemek istedim ve alttaki komutları girdim.

sudo-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3
sudo apt-get update
sudo apt-get install gnome-shell
sudo reboot

Açılışta fare görünmüyordu. Bunu nasıl çözeceğim? Fare'yi göremediğimden dolayı gnome masaüstüne girişte yapamadım unity masaüstünde görünmüyor fare gnome'u bilmiyorum.

Düzeltme: Gnome'u açtım hiç bir sorun yok.

krwlng

gnome-shell yüklemek için depo eklemenize gerek yoktu, ubuntu depolarında zaten mevcut gnome-shell paketleri. ctrl+alt+f1 tuş fonksiyonları ile tty1 ekranına geçin kullanıcı adınız ve parolanız ile giriş yapın sonra,

gsettings set org.gnome.settings-daemon.plugins.cursor active falsekomutunu yürütüp,
sudo reboot
komutunu yürütüp sistemin baştan başlamasını sağlayın, sonucu buraya aktarırsınız.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

unega

Ne yazikki olmadı hata aldım. dconf WARNING gibi şeyler geldi ekrana ama gnomea giriş yaptım burada görünüyor mouse.

heartsmagic

Gnome dediğin yer neresi? Gnome Shell dediğin son sürüm Gnome zaten. "Fallback" falan mı kurmuştun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

unega

Gnome Shell'den bahsediyorum. Fallback dediğiniz şeyin ne olduğunu bilmiyorum.

heartsmagic

Unity'de görünmüyor yani? Evet, ilk iletide Unity denmiş kaçırmışım. 
Gnome3'ün üst sürümünün deposunu eklemişsin sisteme, paket güncellemesi yaptın mı hiç?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

unega

gsettings set org.gnome.settings-daemon.plugins.cursor active false komutunu terminalden girmeyi başardım ve mouse geri geldi.

Gnome'u
sudo apt-get remove gnome-shell
komutu ile kaldırdım yanında bir çok uygulama kalktı ve sistem ayarları berbat görünüyor onları halledersem sorun kalmayacak sanırım.

Birde ubuntu 13.10 için gnome tam olarak kurulamaz gibi bir şeyler okudum ingilizcem zayıf olduğu için tam anlamadım ve forumdada gnome kurulumu ile ilgili tam bir kaynak bulamadım bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiye kadar ki yardımlarınız için de teşekkür ediyorum. Biraz acemiyim boş işlerle uğraştırıyorum sizi kusura bakmayın.

krwlng

@unega, gnome tam olarak kurulamaz diye bir durum yok, fakat gnome 3.10 sorun çıkarıyor onu söyleyebilirim, 3.10 öncesi sürümlerde sorun olmuyor, 3.10'daki sorun da pencere yerleşimlerinin biraz farklı olmasından kaynaklı görsel birkaç tutarsızlık. Boş iş diye düşünmeyin sonuçta ortada yapılmış bir işlem ve işlem sonrası oluşmuş bir sorun var, bu tip güncellemeler, özelleştirmeler, sorunlar ve çözümler olmasaydı diğer işletim sistemlerinden ne farkımız kalırdı.

şuanki sorununuz için uçbirimden,
dconf reset -f /org/compiz/
setsid unity
unity --reset-icons
rm .gnome .gnome2 .gconf .gconfd .metacity -rf

komutlarını sırasıyla uygulayıp sistemi baştan başlatmayı deneyin.

unega

Haklısınız her şey için çok teşekkür ederim. Son bir yardım istiyeceğim. Gnome'u nasıl kuracağımı anlatan bir kaynak var mı acaba?

krwlng

Herhangi bir kaynağa gerek yok, gnome derken kastettiğiniz şey gnome-shell arayüzü ise, hiçbir depo eklemeden direkt olarak uçbirimden, sudo apt-get install gnome-shell
komutunu yürütmeniz yeterli.

Ubuntu zaten gnome tabanlı olarak gelir fakat arayüz olarak Unity ve Compiz kullanır, yani gnome zaten sizin sisteminizde yüklü, sadece arayüz olarak Unity+Compiz mi yoksa  gnome-shell+mutter mi kullanacağınızı seçmeniz yeterli. Ubuntu varsayılan sürümünü kurduğunuz vakit Unity+Compiz ile gelir, gnome-shell paketini kurduğunuz vakit gnome-shell+mutter kullanma imkanınız olur, bunu da giriş ekranında seçmeniz için imkan verilir.

unega

Bu çok açıklayıcıydı. Teşekkür ederim her şey için. Konuyu çözüldü olarak işareliyorum. :)

if

@krwlng'ye ben de teşekkür ederim yardımları için.