[Çözüldü] Herhangi bir linux versiyonunda sorunsuz wine ile oyun, program vs açmak

Başlatan eronis, 06 Nisan 2014 - 15:08:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Arkadaşlar benim merak ettiğim bir husus var. Ben farkettim ki ubuntunun son dağıtımları dışında (mesela 12.04) yada farklı linux versiyonları (mageia, archlinux, cent os, Linux Mint, Elementary os... gibi) linux dağıtımlarında oyun sorunu var wine da bazı programlardada sorun yaşatıyor. Ayrıca OpenGL den de sorun var. Şimdi ben diyelim ki farklı bir dağıtıma geçersem şu anda bilgisayarımda olan oyunların hiçbirisi çalışmayacam doğrumuyum ? Şimdi asıl sorumuza gelelim...

- Ben ubuntu haricinde bir dağıtımda nasıl oyun oynarım (eski dağıtımlarda dahil. Elementary os gibi. diyeceksiniz ki elementary os eski mi ? değil ama 12.04 tabanlı. tam destek yok.)

Kimse yanlış anlamasın bu ubuntuyu hor görmek değil. Bütün linuxlarda ihtiyacım olan prıgramlar var ama oyun yüzünden (ahh şu oyunların gözü batsın kopamadım :D) farklı bir dağıtım kullanmakta çekimserim. Ayrıca mesela Photoshop gibi programlarımda var. Gimp kullanmaya çalıştım ama beceremedim. Menüler yabancı geldi.

Yardımlarınızı bekliyorum...
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

kodadiirem

Oyun yüklemek ve oynamak için Steam kullanabilirsiniz, bildiğim kadarıyla Linux dağıtımlarına da kurulabiliyor.
Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

matrax_41

Diğer dağıtımlarla Ubuntu arasında oyun açışısından hiçbir fark yok. Wine linux çekirdeğinde Windows uygulamaları çalıştırabilen bir katman sadece. Her dağıtıma wine kurup windows uygulamaları çalıştırabilirsin. Dağıtımlar arası farklar sadece wine sürümleri farklılığından doğabilir.

Wine ile her windows uygulaması (oyunlar da dahil) çalışmaz. Uygulamanın wine ile çalışıp çalışmadığını aşağıdaki bağlantıdan bakabilirsin.

http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&sTitle=Browse%20Applications&sOrderBy=appName&bAscending=true

osmancık

Ek olarak çekirde sürümü-wine sürümü ilişkisi de windows uygulamalarının çalışıp çalışmayacağını etkiliyor. Wine yerine "çile" diyorum ben.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
  (::: ) :        ___     UBUNTU
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

eronis

tamam arkadaşlar bundan sonra winehq dan gözümü ayırmıyorum :) sağolun ilginiz için. Steam i deneyecem. Teşekkürler... :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds