[Çözüldü] ElementryOS ATI Driver Yükleme

Başlatan waroi, 27 Aralık 2013 - 19:57:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

waroi

ElementaryOS'un methini çok duydum hoş da görünüyordu yükledim hoşumada gitti ama ekran kartını ilave sürücüler bölümünden kurunca sistem yavaşladı forumda arattım bir arkadaş aynısını yazmış fakat çözüm bulamadan pes etmiş ubuntuya dönmüş, ben nette aradım şöyle bir şey buldum ve denedim;

Download catalyst driver from AMD's website. For this tutorial, I am going to go with the beta driver, because it is compatible with above drivers and kernel version 3.8. In future, you should also always check what kernel and xorg versions are supported in the release notes found on the driver's download site.

sudo sh ./amd-*.run --buildpkg Ubuntu/precise
sudo dpkg -i fglrx*.deb
sudo aticonfig --initial -f
sudo reboot

Ama daha ilk adımda hatalar aldım paket oluşturulamadı dedi. Acaba driverı sorunsuz kurmama yardım edebilecek birisi var mı? Not: Şu an fgrlx driverını kaldırmış durumdayım.

iceboy

Kartınızın modelini bilmediğim için genel bir anlatım yapıcam.

Yazılım merkezinden Additional Drivers'i kurun.

Daha sonra additional drivers'i açın,ilk açılış 1-2 dakika sürebilir sabredin.

Sonra açılınca en altta kapalı kaynak kodlu olanlar var,oradan sonunda post-reseased-updates ulanı kurarsan,ben hep bu yolu izliyorum elementary ve ubuntuda..
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

Deadpool

Öncelikle gerekli paketleri indirmeniz gerek.
sudo apt-get install build-essential cdbs dh-make dkms execstack dh-modaliases fakeroot libqtgui4
Eğer 64 Bit işletim sistemi kullanıyorsanız;
sudo apt-get install lib32gcc1
Ardından sürücüyü indirin;
wget --referer='http://support.amd.com/en-us/download/desktop?os=Linux+x86' http://www2.ati.com/drivers/linux/amd-driver-installer-catalyst-13-4-linux-x86.x86_64.zip
Son olarak sürücüyü indirdiğiniz klasörü terminal içinde açın ve verdiğim komutları sırasıyla girin;
unzip amd-driver-installer-catalyst-13-4-linux-x86.x86_64.zip
chmod +x amd-driver-installer-catalyst-13-4-x86.x86_64.run
sudo sh ./amd-driver-installer-catalyst-13-4-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/precise
sudo dpkg -i fglrx*.deb
sudo amdconfig --initial -f
ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Şu ana kadar hep bu şekilde sürücü kurulumu yaptım ve herhangi bir problem yaşamadım.

waroi

@iceboy seninkini başta yapmıştım zaten o değildi benim istediğim. O yavaşlatıyor sistemi...

@Deadpool dediklerini aynen uyguladım, bir sorun yoktu ama yeniden başlatınca uf oldu açılmadı sistem, kurtarmaya çalışınca da hep gitti, şimdi yeniden kuruyorum, o kadar ayar yapmış program yüklemiştim boşa gitti, şimdi hiç bi şey yapmadan baştan denicem...

Yeniden başlatmadan önce yapmam gereken bişey varmıydı acaba, driverı yükledikten sonra, ben öle bişey vardı diye hatırlıyorum bilen varsa lütfen bir yardımcı olsun arkadaşlar...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Aralık 2013 - 16:14:01

Temiz kurulumun üzerine dediklerini yapınca sorunsuz yüklendi ve açıldı.

Fakat güncelleştirme yaptıktan sonra yeniden başlatınca ekran garip bir hal aldı bozuk bozuk görünüyordu yatayda karıncalı çizgiler vardı... Bende verdiğin son iki komutu tekrar yürüttüm ve yeniden başlattım şu an sorunsuz açıldı.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. :)