[Çözüldü] Ubuntu'yu mevcut iki işletim sisteminin yanına kurabilir miyim?

Başlatan yasin38, 13 Kasım 2013 - 21:14:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yasin38

bilgisayarımda windows 7 ve pardus işletim sistemleri mevcut hardısk ım den 3 parça halde sizde ubuntu için bir parça daha yapmalımıyım yoksa windows yada pardus tan birini silmem mi gerekir. 3 işletim sistemi sakıncalı mıdır?

empax

Hiç bir sakıncası yok, tamamen sizin ihtiyacınıza ve tercihinize kalmış.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

siberoloji

Bir ara öyle bir deneme ben de yapmıştım.
win+Open suse+ Ubuntu ve Pardus kurmuştum...Yapılabiliyor...
Sonra şu noktaya vardım ki,
1 Adet sürekli kullandığım bir işletim sistemi ve 1 Adet de İşler ters gidince girebileceğim işletim sistemi yeter.
Bende öyle yaptım.
Pardus vazgeçilmeziniz değilse Ubuntu kurun yerine derim.
Çünkü aradığım bir çözümü bulamadığım olmadı hiç...Topluluk kaynakları çok iyi.
Bazen ingilizce oluyor çözümler ama yine de sistem hiç çökmedi....

yasin38

yani hard diski 4 parça yapıp 3 ayrı işletim sistemi kurmamda sakınca yok. peki ubuntunun sitesinde 2 aynı ubuntu versiyonu var 12 biri biri 13 bunlar hakkında hangısını seçmem gerektiğine neye göre karar vermeliyim?

siberoloji

12.04 LTS sürümü diye adlandırılan sürüm, Long Term Support sürümüdür ve kurulduğundan itibaren 5 yıl boyunca güncellemeleri almaya devam eder ayrıca 2 senede bir kez yayınlanır.

Örneğin 12.04 LTS, 2012 yılının Nisan ayında çıkmış ve 2017 yılına kadar desteklenecek demektir.
LTS Olmayan sürümlerde (Mesela 13.04 veya 13.10 gibi)  programların ve geliştirmelerin daha yeni ve güncele yakın halleri bulunur fakat 9 ay desteklenir.

12.04 için karşılaştığın problem olursa çözüm bulmanız oldukça kolay olacaktır ama 13.10 kullananları görüp benim de olsun en yenisinden derseniz o zaman 13.10 indirin, kullanın. Önümüzdeki nisan ayında 14.04 çıkacak.

yasin38

şimdi anladım. 13.10 diye düşünüyorum. ikisinide indirdim. biraz düşünüp net karar vereceğim. sizin tavsiyeniz ne olur? ;)

siberoloji

burk

@yasin38 13.10 13.04 sürümüne göre yeni çıtkığı için daha yoğun bir geri bildirim ve hata düzeltme aşamasında. Bu sizin hata yaşama ihtimalinizi arttıran bir durumdur. Şayet sistem sorunlarıyla çok muhattap olmak istemiyorsanız 13.04 şu an için yeni kullanıcılar açısından daha avantajldır.

yasin38

anladım arkadaşlar ilginiz için teşekkürler.

heartsmagic

13.04 mü 13.10 mu arasında seçim yapacak olsam ben de kişisel olarak 13.10 derim. Fakat uzun süreli destek meselesi düşünülüyorsa 12.04 daha ideal olur. Tabi 13.10'u bir süre sonra 14.04'e yükseltip o uzun süreli desteği cidden çok uzun bir süre yaşama keyfi de tercih edilebilir.

Bu arada, eğer diskinde zaten üç bölüm varsa oluşturacağın dördüncü bölüm son birincil bölüm olur ve bu aşamadan sonra beşinci bölümü oluşturamazsın. Bu diskle daha doğrusu MBR ile alakalı bir durum. GPT varsa durum değişir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.