ATI Radeon 9200 sürücü sorunu

Başlatan biziz, 01 Ekim 2013 - 23:58:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

biziz

Mint 15 Mate yüklü bilgisayarıma ATI Radeon 9200 Pro 256 mb ekran kartımın sürücüsünü nasıl yükleyebilirim?

if

lspci | grep VGA çıktısına bakayım.

biziz

İlgin için teşekkürler ve geç cevap için de özür dilerim.

01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RV280 [Radeon 9200 PRO] (rev 01)

istediğiniz çıktı şu şekildedir.

Tekrar teşekkürler.

heartsmagic

@biziz, kartın eski bir kart. Bu karta ATI'nin artık destek verdiğini düşünmüyorum. Sürücü yüklemene de gerek yok kısacası, açık kaynaklı sürücülerle iş görebiliyor olman lazım. Yanlışım varsa ATI konusunda daha bilgili birisi düzeltsin beni.

Yaşadığın bir sıkıntı var mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

biziz

İnternet üzerinden herhangi bir video seyredemiyorum, donmalar yapıyor, ayrıca normal kullanım esnasında pencere açıp kapatırken de takılmalar yaratıyor,

ATI'nin sanırım hala desteği var

support.amd.com/en-us/download/archive/linux64-radeon-prer200

buradan indirdim bir sürücü fakat nasıl yükleyeceğimi bilmiyorum. Açık kaynaklı bir sürücüyü de nasıl yüklemem gerekir onu da bilmiyorum.

heartsmagic

@biziz, orada sürücü bağlantısı olduğuna bakma sen. Dikkat edersen tarih çok eski ve o kartın desteklediği Xorg sürümü 6.8. Şu an 13.04 üzerindeki Xorg sürümü ise 7.7:
http://packages.ubuntu.com/raring/xserver-xorg

Kısacası sürücünün hâlâ canlı olması bir anlam ifade etmiyor. ATI'nin bu sürücüyü güncel Xorg ve çekirdek sürümleri için elden geçirmesi gerekir. Fakat bunu ne senin ne de başka bir sürü kart için yapmıyor artık.

Açık kaynak sürücüleri kurmana gerek yoktur, zira sistemde kurulu gelir ve şu an sen de kullanıyorsundur. Internet dediğin Flash tabanlı videolar mı? Yereldeki herhangi bir videoda bu sorunlar var mı?

Pencere açıp kapatma sıkıntısı ise daha kötü bir durum. Hani videolar için Flash desek bile bu sıkıntı nasıl aşılır bilemiyorum. Dağıtımın Ubuntu olsaydı daha hafif masaüstü içeren bir başkasını önerecektim ancak sanırım Mate de o kadar ağır bir masaüstü değil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.