Ubuntu 13.04 Encapsulated PostScript (.eps) sorunu

Başlatan Quarx, 09 Ekim 2013 - 22:02:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Quarx

Merhabalar, herhangi bir .eps uzantılı resimi açamıyorum, nasıl açabilirim? Bu yüzden gnuplot'ta sin(x)'i bile çizdiremiyorum, yanıtları bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Alquimista

Bu tür dosyaları açmak için öncelikle ghostscript'in yüklü olması gerekiyor. Şöyle;
sudo apt-get install ghostscript

Ghostscript yüklü ise Evince'in işinizi görmesi lazım, şu komutla örneğin;
evince dosya.eps

Eğer bu şekilde açamıyorsanız programı şu şekilde de çalıştırabilirsiniz;
LANG=en_US evince dosya.eps

Evince dışında GIMP, Inkscape, Scribus gibi programlarda EPS dosyalarını 'bir dereceye kadar' açabilir. Açacağınız EPS dosyasının içeriğine göre durum değişebilir (açıp açamama durumu) ama kullanabileceğiniz en uygun programlar bunlar.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

Quarx

Evet açabildim teşekkürler image viewer ve gv ile açabildim.

işe yaradı fakat hala document viewer ya da gimp ile açılmıyor.

Alquimista

Bir cümle düşüklüğü oldu sanırım ya da ben mesajınızı tam idrak edemedim. Anladığım kadarı ile

komutu ile dosyayı açabiliyorsanız, dosyayı açan program zaten Document viewer (yani Evince) oluyor.

Document viewer'ı şu komut ile:
LANG=en_US evince

başlatırsanız, herhangi bir dosyayı açmadan tek başına Document viewer'ı ve daha sonra istediğiniz dosyalarını açabilmeniz gerekiyor. Burada tek yaptığımız şey Document viewer'ı LANG=en_US diyerek Türkçe değil de İngilizce arayüz ile başlatmak. Böyle yaparak bazı EPS dosyalarında oluşabilen bir hatanın (bug desek yalan olmaz sanırım) önüne geçiyoruz yalnızca.

GIMP'in bazı EPS dosyalarını dosyanın sahip olduğu renk uzayı (ki bu genelde CMYK oluyor) sebebiyle açamadığını biliyoruz ama bunun dışında sürüm, eps dosyasının hazırlandığı program vs. gibi bir çok farklı sebebi de olabilir dosyayı GIMP ile açamamanızın. Aynı durumları benzer sebeplerle Inkscape ya da Scribus'ta da yaşayabilirsiniz. Diğer programlar umarım işinizi görüyordur.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

Quarx

.eps uzanytılı bir dosyaya mouse'la sağ tıklayıp open with -> document viewer dediğim zaman açamıyor.

yazdığım zaman dosya açılıyor, bende anlayamadım neden olduğunu.

Alquimista

Anladım şimdi. Unity kullandığınızı varsayarsak; Menü'ye gelip (seçki mi ne öyle bir şey de diyorlar) menu yazarsanız Ana Menü isimli menüleri düzenleyebileceğiniz bir program açılacak. Program ekranında sağda bulunan sekmelerde Grafik kısmı altına gelirseniz Belge Görüntüleyici'yi göreceksiniz. Ya üzerine çift tıklayın ya da sağdaki düğme ile Özellikleri açabilirsiniz. Orada bulunan komut satırı kısmına:

env LANG=en_US evince %U

yazıp kapatın. Yani orada yazan evince %U satırının başına env LANG=en_US ekleyin sadece. Sonra Özellikler ve Ana Menü ekranlarını kapat düğmesine basarak kapatıp çıkın.

Böylece Evince yukarıdaki verdiğiniz komutta olduğu gibi İngilizce arayüz ile açılacak. Aynı şekilde her hangi bir dosyaya sağ tıklayarak açtığınızda da aynı şekilde İngilizce arayüz ile başlaması gerekiyor.

heartsmagic

@Quarx, @Alquimista'nın tarifini denemeden önce şu paketi kurarsın:
sudo apt-get install alacarte

İlgili düzenleyici bu uygulama ile beraber geliyor ve ismi "Ana Menü".
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.