Pidgin 2.6.0 Video ve Sesli Görüşme Desteği

Başlatan özgürubuntu, 19 Ağustos 2009 - 13:07:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

Alıntı yapılan: levi - 24 Ağustos 2009 - 01:14:37
Ben de de çıktı fakat gerçekten çalışıyor mu acaba?

Ben ufak bir deneme yaptım, evet çalışıyor. Aynı makinede iki hesap açtığımdan da olabilir ama işlemci yüklenmesi ne yazık ki  yüksek görünüyor.  

agritux

Akşam baktığımda yoktu yeni mi güncellemişler depoyu :) hayırlı olsun :)
Bu arada ben upgrade ile aldım.

Düzenleme: audio call video call audio/video call bende aktif değil. Var ama tıklayamıyorum.

raspacı

Bu güzel haber demek ki. Ben bu işte ipi kim göğüsleyecek diyordum. Amsn bir ara atak yaptı ama devamını getiremedi. Pidgin başardı gibi. (tabi msn protokolü için geçerlidir herhalde @ironic)
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

heartsmagic

@ironic kişilerin çevrim içi olması gerekiyor mu?
Bende pasif görünüyor menüler.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

agritux

Bende çevrim içiyken bile pasif. Upgrade den dolayı mı öyle oldu diye tamamen kaldırıp baştan kurdum, değişmedi.

Khan

Sürüm çok yeni buglar var, ondandır. Bir-iki gün içinde düzeltilir.

ironic

Alıntı yapılan: sessizce - 24 Ağustos 2009 - 01:22:38
Akşam baktığımda yoktu yeni mi güncellemişler depoyu :) hayırlı olsun :)
Bu arada ben upgrade ile aldım.

Düzenleme: audio call video call audio/video call bende aktif değil. Var ama tıklayamıyorum.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Ağustos 2009 - 01:29:44
@ironic kişilerin çevrim içi olması gerekiyor mu?
Bende pasif görünüyor menüler.

Seçeneklerin etkin gözükmesi  için evet, kişinin çevrim içi olması gerekiyor. (XMMP destekli adres olmasını da bu arada unutmayalım) İsterseniz empathy ile deneyin. Sitesinde rast gelmedi belki msn ve xmmp harici diğer protokoller için de destek vardır. Ben Pidgin de jabber adreslerim üzerinden (birbiri arasında) deneme yaptım sadece.  

Alıntı yapılan: levi - 24 Ağustos 2009 - 01:22:59
Bu güzel haber demek ki. Ben bu işte ipi kim göğüsleyecek diyordum. Amsn bir ara atak yaptı ama devamını getiremedi. Pidgin başardı gibi. (tabi msn protokolü için geçerlidir herhalde @ironic)

Diğerleri de yakında bombaları patlatmaya başlar.   :D Emesene, mercury vs.... Msn protokolü için pidgin de şu an destek yok. Sadece XMMP için destek sağlanıyor. Takıma yeni katılan geliştirici (maiku) diğer protokoller içinde çalışmayı sürdürüyormuş.

Khan

Emesene bana çok güzel geliyor. Sadece sesleri biraz daha arttırabilirsem daha iyi olacak.
Bir de sesli görüşme desteği gelirse bırakmam herhalde. :D

heartsmagic

Ben Jabber hesabım üzerinden denemek istedim de şu an çevrim için kimse yok, muhtemelen problem ondan kaynaklanıyordur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ironic

Gmail adresimle xmmp üzerinden hesabımı açtım. Google talk kullanıcıları ile de sesli görüşme desteği sağlanıyor.  :) Gmail adresi şart değil bu arada jabber adresiniz ile de kullanabilirsiniz.

raspacı

Alıntı yapılan: ironic - 24 Ağustos 2009 - 02:02:33
Gmail adresimle xmmp üzerinden hesabımı açtım. Google talk kullanıcıları ile de sesli görüşme desteği sağlanıyor.  :) Gmail adresi şart değil bu arada jabber adresiniz ile de kullanabilirsiniz.
Ben gmail hesabımla giriş yaptım. Karşıdaki de öyle ama sesli ve görüntülü konuşma seçenekleri halen pasif durumda.

ironic

Port ayarlarını yaptın mı? Dün gece gtalk kullanıcısı ile denedim ve görüşme yapabiliyorum ben.

Protokol: XMMP
kullanıcı Adı: xxxx (@gmail.com yazmayın.)
Domain/Alan adı: gmail.com
Resource/kaynak: home

Gelişmiş sekmesinden (üstteki ikinci sekme)

SSL ile ilgili ilk iki kutucuğu işaretleyin.

Bağlantı portu: 443
Sunucu: talk.google.com

Proxy/Vekil sunucu sekmesinden (üstteki son sekme)

Proxy type/Vekil sunucu türü: Use environmental settings/çevresel ayarları kullan ' ı seçin.

raspacı

Normalde yapmadığım şeyler ama programın çalıştığını görmek için gmail ile denedim. Dediğin ayarlarda bağlantı kurulmuyor. Bende görünen port numarası farklıydı onunla bağlantı oluyordu ama kamera aktif olmuyordu. Sadece gmail hesabı yetiyor değil mi? Gtalk ayrı bir servis mi? Neyse ben msn desteği gelene kadar bu işi çözülmüş saymıyorum açıkcası. Benim derdim bilgisayarı msn den ibaret sayan win kullanıcısına makine de bir alternatif sunmak.

kuleyni

kozanibo

deneyelim bakalım madem sadece google herkesi onu almaya zorlarız ne yapalım :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ağustos 2009 - 16:40:52

arkadaşlar muhteşem. çok süper harika. müthiş... ben çok sevdim. okulda babamla görüşeceğim nasıl görüşeceğim. görüntülü konuşma yok diye öyle düşünüyordum. şimdi her ikimizin de google hesabı var. görüntülü konuşma harika. nasılsa diğer protokoller de yakında desteklenecektir. :)

ellerinize sağlık harikasınız.

hatıra ekran görüntüsü :D
[IMG]http://img443.imageshack.us/img443/4968/ekrangrnts3o.th.png[/img]

ironic

@ibokozan, bende kamera bir türlü çalışmadı. Seste de çok cızırtı olduğunu söylüyor karşı taraf. Ayrıca işlemci kullanımı bende yüksek (2.8 Dual core %40-%50 civarı). Pulseaudio yu kaldırdım. Birazcık düştü gibi. Sen bu tür sorunlar yaşıyormusun? ayrıca google talk da video desteği varmıydı gerçekten? Senin adına çok sevindim. Sana ve diğer  tüm arakadaşlarımıza hayırlı olsun diyeyim.  :)

Bu da benden hatıra olsun. :) Dünden kalma işlemci kullanım yüzdem.

Alıntı Yap10432 fa        20   0  469m  57m  23m S  101  5.8   7:11.42 pidgin              
2642 root      20   0  145m  54m 7496 S   13  5.5  52:06.98 Xorg               
3029 fa        20   0  157m 4944 3836 S    9  0.5  10:36.05 pulseaudio 

kuleyni

@ironic az önce deneme yaptık ama bi türlü karşı taraf beni bende karşı tarafı göremedim.ama laptop ile benim kullandığım bilgisayar arasında yapınca olmuştu.

kozanibo

@ironic kendi sesim gayet iyi duyabiliyorum... resimde göründüğü gibi kendim aynı bilgisayarda iki hesap açınca bir problem olmadı ama az önce kuleyni ile denedik birbirimizi göremedik... kameramda çalışma problemi olmadı... umarım o da düzelecektir. ya da biz birşeyleri yanlış yaptık...

ironic

Arkadaşlar henüz bende tam kapsamlı bir deneme yapamadım. Dün gece iki dk. sırf deneme olsun diye kullanmıştık. Ayrıca ben jabber adresimi kullanmak istediğim için kendi tarafımda oturumu jabber adresimle açtım. Bende ayarların önemli olan kısmı şu şekilde

kozanibo