Slax Linux'u Usb'ye Kalıcı Kurma

Başlatan ercnynr, 05 Temmuz 2013 - 10:02:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ercnynr

Merhabalar. Slax'ın sitesinden Usb için olan zip uzantılı dosyayı indirdim. Anlatıldığı biçimde dosyayı usb'ye çıkararak boot klasörü içindeki dosyayı çalıştırdım ve işlem sorunsuz tamamlandı ancak boot etmeye çalıştığımda yalnızca siyah ekran geliyor ve öylece kalıyor. Slax linux'u usb'ye nasıl kurabilirim? Birde bu şekilde kurulum yaptığımda slax'da yaptığım ayarlar veya yüklediğim programlar kalıcı olur mu ve belleği kullanmaya devam edebilir miyim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Temmuz 2013 - 11:46:05

Sanırım sorun Usb'de veya bilgisayarda. Çünkü az önce Zorin OS'u indirdim ve belleğe yazdırdım. Aynı şekilde siyah ekranda kaldı.

furkankalkan

İlk önce 2 usb bellek bulun 1. ye usb için olan kalıbı yazdırın ve boot edin. (Boot eder ama çalışmazsa kernel parametrelerini kullanabilirsiniz.) Sonra kurulum programıyla 2. usbye kurun.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

ercnynr

Alıntı yapılan: dewilman - 05 Temmuz 2013 - 13:03:26
İlk önce 2 usb bellek bulun 1. ye usb için olan kalıbı yazdırın ve boot edin. (Boot eder ama çalışmazsa kernel parametrelerini kullanabilirsiniz.) Sonra kurulum programıyla 2. usbye kurun.

Yalnız Slax için diğerleri gibi normal bir kurulum yok. Sadece Usb ve Cd'den çalışmak üzere tasarlanmış sanırım. İçinden çıkan readme dosyasında slax klasörünü usb'ye atın ve boot dosyası içindeki dosyayı çalıştırın diyor. Bunları yapıyorum ama siyah ekranda kalıyor.

furkankalkan

Biraz araştırdım da, modülleri direk indirip slax klasörüne atmak yetiyormuş. Başlangıçta modüller programlara dönüşüyormuş.
Lover

ercnynr

Alıntı yapılan: dewilman - 05 Temmuz 2013 - 14:26:35
Biraz araştırdım da, modülleri direk indirip slax klasörüne atmak yetiyormuş. Başlangıçta modüller programlara dönüşüyormuş.

Aslında çok fazla programa ihtiyacım yok. Brasero, Libreoffice, vlc gibi başlıca işe yarayacak uygulamaları yüklesem yeterli. Ama en önemli sorun boot olması. Tekrar aynı yöntem ile yükleyip başka bilgisayarda deneyeceğim. Olmaz ise başka Usb ile deneyeceğim. Bakalım sorun neredeymiş.

speakerXXL

Sorun açılış seçeneklerinin olduğu menünün gelmemesi mi, yoksa bu aşamadan sonra sistemin açılmaması mı?

Eğer yukarıdaki gibi açılış menüsüne ulaşabiliyorsanız, Run Slax seçeneği üzerinde TAB tuşuna basın. Açılış seçeneklerini değiştirebileceğiniz bir alan açılacak ve aşağıdakine benzer kodlar göreceksiniz.

Alıntı Yapinitrd=/slax/boot/initrfs.img load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw printk.time=0 slax.flags=perch,xmode

Bu kodların en sonuna boşluk bırakarak nomodeset değişkenini eklemeyi deneyiniz, aşağıdaki gibi olacak.

Alıntı Yapinitrd=/slax/boot/initrfs.img load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw printk.time=0 slax.flags=perch,xmode nomodeset

Sistem bu şekilde açılırsa USB bellek içindeki /slax/boot/syslinux.cfg dosyası düzenlenerek bu açılış ayarı kalıcı yapılabilir.

Not : Persistent changes seçeneği işaretli olduğu sürece düzenlediğiniz ayarlar kalıcı olacaktır.

ercnynr

Açılış menüsüne ulaşamıyorum. Bilgisayar boot menüsünde Usb'yi görüyor ama seçtiğimde hiçbir görüntü çıkmadan siyah ekranda kalıyor. Yani hiçbir menü falan açılmadan direkt olarak siyah ekran geliyor.

speakerXXL

Slax için aşağıdaki şekilde açılabilir çalışan USB bellek oluşturabilirsiniz.

Uçbirimi açınız ve aşağıdaki komutu yazınız.

sudo sh

Sonra bir boşluk bırakıp, USB bellek içinde bulunan /slax/boot dizini bootinst.sh dosyasını uçbirime sürükleyip bırakınız.

sudo sh /bootinst.sh/dosyasını/sürükle/bırak

Bu işlem sonrası oluşan komut aşağıdakine benzer olacaktır.

sudo sh '/media/ABE7-F8EB/slax/boot/bootinst.sh'

Komutu çalıştırdığınızda bootinst.sh betiği gerekli işlemleri otomatik olarak yapacaktır.

Ayrıca USB belleğinizde açılış (boot) bayrağının işaretli olduğundan emin olunuz. Bunu aşağıdki kodun çıktısı ile anlayabilirsiniz.

sudo fdisk -l

Kodun USB bellek ile ilgili çıktısında, Açılış ile ilgili kısmın altında * işaretini aşağıdaki örnekteki gibi görmeniz gerekir.

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sdc1   *        2048    15663103     7830528    b  W95 FAT32

ercnynr

Bir süre oyun oynamak için windows yüklemiştim. Bu yüzden işlemleri uygulayamıyorum. Ama bellek içine çıkarttım ve bootinst.bat dosyasını windows üzerinden çalıştırdım. Hiçbir sorun çıkmadan işlem tamamlandı. Ama açılışta yine siyah ekranda kalıyor. Birazdan başka bilgisayarda deneyeceğim. Bakalım onda açılacak mı..

furkankalkan

Bir de bunla denesen ?
http://www.linuxliveusb.com

Slax ve Persistent desteği olması lazım.
Lover

ercnynr

Alıntı yapılan: dewilman - 05 Temmuz 2013 - 19:10:29
Bir de bunla denesen ?
http://www.linuxliveusb.com

Slax ve Persistent desteği olması lazım.

Bununla da çalışmadı ama sorun bilgisayarda değil usb'de. Arkadaştan usb alıp aynı işlemleri onda denedim ve sorunsuz açıldı. Sanırım benim usb'de sorun var veya boot özelliği aktif değil. Windows için gparted olmadığından başka hangi program ile bakabilirim bu özelliğe?

burk

@Efsane52 sorun donanım arızasından kaynaklandığı için bu konuyu kapatalım, Windows'da disk kontrol etme işlemi için de lütfen Windows forumlarını kullanın.

burk

@maxwell'in isteği üzerine konu açılmıştır.

maxwell

Teşekkürler. Slax başlarken persistance change vs. seçenekler ile karşılaşıyoruz. Her seferinde bu menü geliyor. Ayarı kalıcı yapıp, o seçme menüsünün bir daha gelmemesi için ne yapmayalım?

speakerXXL

Slax isolinux menüsü gelmeden, sistemin otomatik olarak kalıcı ayarlarla başlatılmasını mı istiyorsunuz?