Eclipse console sorunu

Başlatan ekandemir, 29 Ağustos 2013 - 23:52:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ekandemir

Merhabalar. Forumda arama yaptım benzer konular var ama tam benim sorunumu çözen bir şey bulamadım. varsa özür dilerim.

soruna gelirsek;
eclipse in sitesinden http://www.eclipse.org/downloads/packages/eclipse-standard-43/keplerr indirdim. Çalıştıramadım. Ben de tweak'ten Eclipse (indego) kurdum gerekli jdk falan yüklemesi için ben yükleyememiştim. Neyse o kurulunca bu da çalıştı ama her hangi bir program yazdığımda ve çalıştırdığımda bir sürü hata verdiğini gördüm.
daha iyi açıklamak için:
hello world programı;

(string in falan da altı çizilmiş şekilde)
alınan hata;
Exception in thread "main" java.lang.UnsupportedClassVersionError: helloworld : Unsupported major.minor version 51.0
at java.lang.ClassLoader.defineClass1(Native Method)
at java.lang.ClassLoader.defineClass(ClassLoader.java:634)
at java.security.SecureClassLoader.defineClass(SecureClassLoader.java:142)
at java.net.URLClassLoader.defineClass(URLClassLoader.java:277)
at java.net.URLClassLoader.access$000(URLClassLoader.java:73)
at java.net.URLClassLoader$1.run(URLClassLoader.java:212)
at java.security.AccessController.doPrivileged(Native Method)
at java.net.URLClassLoader.findClass(URLClassLoader.java:205)
at java.lang.ClassLoader.loadClass(ClassLoader.java:321)
at sun.misc.Launcher$AppClassLoader.loadClass(Launcher.java:294)
at java.lang.ClassLoader.loadClass(ClassLoader.java:266)
Could not find the main class: helloworld. Program will exit.

ekstra bir program mı gerekiyor yoksa sadece kütüphane falan mı ekleyeceğim?
teşekkürler.

ekremsenturk

Eclipse'de zaten bir "Hello World" örneği yokmu ? Java kurulumu ?

ekandemir

hello world örneği derken?
ben extra bi jdk- jre kurmadım. eclpse kurulurken gereklileri indirmişti kendisi. ama ubuntu yeni java kurulumundan emin değilim. bir deneyeyim

ekremsenturk

Ubuntu'da Java zaten kuruluysa, ayrıyetten başka bir sürümünü kurman gerekmez. Kurulu değilse kurman gerekir. Kurulu olan uygulamalar arasında herhangi bir Jre bulunuyormu?

ekandemir

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 30 Ağustos 2013 - 18:32:12
Ubuntu'da Java zaten kuruluysa, ayrıyetten başka bir sürümünü kurman gerekmez. Kurulu değilse kurman gerekir. Kurulu olan uygulamalar arasında herhangi bir Jre bulunuyormu?

emin değildim. kurdum şu an.Java testi:
ancak konsol aktifleştirmek için girdiğimde erdinc@ubuntu:~$ cd /java/jre1.6.0_24
bash: cd: /java/jre1.6.0_24: Böyle bir dosya ya da dizin yok
Çıktısı alıyorum. kendi sürümümü yazdığımda da sonuç aynı oluyor.
Ana seçkedeki kurulu uygulamalarda da sanırım ice-tead ve open jdk lar var jayla ilgili

hckr

http://stackoverflow.com/questions/2906026/java-lang-unsupportedclassversionerror-in-eclipse

Eclipse'de derleyici sürümü JRE sürümünden bağımsız olarak ayarlanıyormuş. Eğer javanın 1.6'sında derleyip, 1.5'inde çalıştırmak isterseniz yani üst sürümde derleyip alt sürümde çalıştırmak isterseniz bu hatayı alırsınız.

İkisini de aynı sürüme getirirseniz verdiğim bağlantılarda geçen menüler yoluyla, sorun çözülecektir.

ekandemir

Alıntı yapılan: hckr - 31 Ağustos 2013 - 08:30:56
http://stackoverflow.com/questions/2906026/java-lang-unsupportedclassversionerror-in-eclipse

Eclipse'de derleyici sürümü JRE sürümünden bağımsız olarak ayarlanıyormuş. Eğer javanın 1.6'sında derleyip, 1.5'inde çalıştırmak isterseniz yani üst sürümde derleyip alt sürümde çalıştırmak isterseniz bu hatayı alırsınız.

İkisini de aynı sürüme getirirseniz verdiğim bağlantılarda geçen menüler yoluyla, sorun çözülecektir.
Linkteki gösterilenleri yaptım. 1.7 ye yükselttim window>preferences taki sürümü. ancak projeye sağ tık properties dediğimde jre 1.7 de bir çarpı şareti var ve unbound diyor. bende open jdk7-jre open jdk6-jre var sanırım. bunlar varken bir de ben jre yükledim direk siteden indirip tar.gz olarak. ondan mı kaynaklanıyor diye düşünerek kaldırmayı denedim beceremedim.

if

sudo update-alternatives --display java ne diyor?