[Çözüldü] Ubuntu'da Oluşturulan Kablosuz Ağ İle Telefondan İnternete Girmek

Başlatan lawubuntu, 03 Eylül 2013 - 21:58:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lawubuntu

Yine bu sitede ubuntu'da wireless ağ oluşturup başka bilgisayarlardan internete girilebileceğini okumuştum. Bi kaç gündür bunu uyguluyorum. Mobil modem sahibiyim, sadece modemin takılı olduğu bilgisayar interneti kullanılabiliyor ama ubuntu sayesinde  wireless ağı oluşturarak interneti diğer bilgisayara da verdim.
Ancak sorum şu ki, android telefonumda bu ağ görünmüyor. Acaba bilgisayarlar arasında olan bu aktarımı bilgisayar-telefon arasında da gerçekleştirebilir miyiz?
Yaptğım işlem şu idi, sağ yukarıda bulunan ağ sekmesinden "Yeni Kablosuz Bağlantı Oluştur" diyerek bağlantıyı oluşturdum ve bağlandım. Bağlanınca diğer bilgisayar da bu ağı gördü ve o da bağlandı. Ancak telefon bu ağı göremiyor. Kısaca durum bu. Araştırdım aynı konuda bir başlık bulamadım umarım daha önce açılmış bir başlık açmamışımdır.. Teşekkürler...
An it harm none, do what ye will.

yildiz2005

$ sudo su -
# add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
# aptitude update
# aptitude install ap-hotspot
# ap-hotspot configure
# ap-hotspot start

bir denerseniz

lawubuntu

Verdiğiniz komutları denedim. Bayağıdır da uğraşıyorum komutlarla..
Siz bunu denediniz mi yoksa sadece kopyala yapıştır mı yaptınız merak ettim.. Çünkü sadece kodlar işimi görmezdi ingilizce sitelerdeki açıklamaları okumasaydım. Ancak bu kodlar sonucunda ap-hotspot programını kurup kullandığınızı düşünerek sormak istiyorum, configure'de yer alan default bilgiler sonucunda oluşan wifi ağına nereden ulaşabilirim? Sistem Ayarları>Ağ kısmından da baktım ancak deafult olarak wifi profili oluşmuyor. Oluşuyorsa da görünmüyor. Uçbirim'de configure yaparken isim ve şifreyi kendim belirlediğimde de malesef görünmedi.
Yani programı kurdum ancak kullanamıyorum...

heartsmagic

Bir ara Andorid cihazlar "adhoc" ağlara bağlanamıyordu, doğal desteği yoktu. Fakat son sürümlerde durum nasıl bilemiyorum. Bir Android cihaza sahip olmama rağmen hiç ihtiyacım olmadığı için bakmadım şu güne kadar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ibrahimcelik

@lawubuntu şu yöntemi dener misiniz? Ben denedim paylaşımı görüyor telefon ama IP adresi alınıyor kısmında kalıyor sonra düşük bağlantıdan dolayı vazgeçildi diyor belki sizde işe yarar.

Alıntı YapThis works for me

Ubuntu 12.04
    Android 4.0.4

Install hostapd

sudo apt-get install hostapd

After installing hostapd install dhcp server

sudo apt-get install dhcp3-server hostapd

Then, open a text editor program, for example gedit Copy the following into it.

interface=wlan0
driver=nl80211
ssid=YOUR_SSID_NAME
hw_mode=g
channel=11
wpa=1
wpa_passphrase=YOUR_PASSWORD
wpa_key_mgmt=WPA-PSK
wpa_pairwise=TKIP CCMP
wpa_ptk_rekey=600

Please change to fill in the name of your network after ssid=, as well as the password after wpa_passphrase=.

save the file as hostapd.conf in your home folder

Create a new ad-hoc wireless and connect it.

Now, Open terminal and type:

sudo hostapd hostapd.conf

Turn on your phone wifi and find your ssid.

Bu sayfadan aldım bilgiyi.

http://shaer.me/blog/2012/08/how-to-enable-ad-hoc-connection-on-your-android/

yildiz2005

lawubuntu

Alıntı yapılan: ibrahimcelik - 03 Eylül 2013 - 23:59:32
@lawubuntu şu yöntemi dener misiniz? Ben denedim paylaşımı görüyor telefon ama IP adresi alınıyor kısmında kalıyor sonra düşük bağlantıdan dolayı vazgeçildi diyor belki sizde işe yarar.

Alıntı YapThis works for me

Ubuntu 12.04
    Android 4.0.4

Install hostapd

sudo apt-get install hostapd

After installing hostapd install dhcp server

sudo apt-get install dhcp3-server hostapd

Then, open a text editor program, for example gedit Copy the following into it.

interface=wlan0
driver=nl80211
ssid=YOUR_SSID_NAME
hw_mode=g
channel=11
wpa=1
wpa_passphrase=YOUR_PASSWORD
wpa_key_mgmt=WPA-PSK
wpa_pairwise=TKIP CCMP
wpa_ptk_rekey=600

Please change to fill in the name of your network after ssid=, as well as the password after wpa_passphrase=.

save the file as hostapd.conf in your home folder

Create a new ad-hoc wireless and connect it.

Now, Open terminal and type:

sudo hostapd hostapd.conf

Turn on your phone wifi and find your ssid.

Bu sayfadan aldım bilgiyi.

http://shaer.me/blog/2012/08/how-to-enable-ad-hoc-connection-on-your-android/

hostapd'yi ap-hotspot kurarken kurmuştu, yönteme rastlamıştım ama ap-hotspot üzerinden yapmaya çalıştım.. Halbuki verdiğiniz yöntemi denemiş olsam bu kadar uğraşmayacakmışım :)
Buradaki talimatları yaptım ve sorunsuzca oldu, hatta son seviye çekiyor bağlantıyı yani sizdeki düşük bağlantı sorunu çıkmadı. Teşekkür ederim hepinize yardımlarınız için... :)

if

ibrahimcelik