Linux Mint Türkiye Kapandı

Başlatan microanaliz, 02 Ağustos 2013 - 23:17:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

microanaliz

Sayın arkadaşlar kardeş platformumuz çeşitli nedenlerle bugün itibari ile kapanmıştır.Keşke devam edilseydi ama demek ki artık yürümedi...
http://www.linuxmint.org.tr/
MicroAnaliz

TahaKaradeniz

Bir çok kez yardım aldığım bir forumdu. Üzüldüm. Umarım geri dönüşü olur.
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !

burak öztürk

Fedora Tr, Mint Tr (baska var mi suan aklimda degil) Ubuntu forumun boyle olmaz insallah. Gonul verdigim bir sistem ve topluluk.

not: klavyem Turkce olmadigi tuhaf bir yazi oldu bunun icin ozur dilerim.

speakerXXL

Anladığım kadarıyla forum kapanmadı. Yeni ekip ile yenilenerek yoluna devam edecek görünüyor.
Hayırlı olmasını temenni ederim.

http://forum.linuxmint.org.tr/

barış

NOT: BURADAKİ DÜŞÜNCELERİM TAMAMEN KİŞİSELDİR.

Hem Fedora TR'de hemde LMTR'de yönetim ekibindeydim.
Fedora TR'nin kapanma sebebi, forumun çok kalabalık olmaması ve artık gerek kalmadığı. Sonuçta Türkiye üzerinde çok fazla kullanıcısı yok.
Bir süre önce Fedora için yerelleştirme çalışmalarına başlamıştık. Başladığımız bu çalışmalarda yeterli özveriyi gösteremedik ve yeterli desteği de bulamadık. Bu yüzden kullanıcı sayısında da iyice azalma oldu. Foruma gelen tek-tük kullanıcılara elimizden geldiğince yardım ediyorduk.

Ubuntu Türkiye Forumlarında da eski bir üyeyim. Aynı zamanda şu anki yöneticiler bilir, foruma emeğim geçmiştir. Hatta bilmeyenler de olabilir, LMTR'nin ekibi, Ubuntu TR'nin eski ekibidir. Neyse, bu konulara girmeyeceğim üzerinden çok uzun zaman geçti.
Bizim hiç kimseyle bir alıp veremediğimiz yoktu.
Her şey, Gezi Parkı olaylarına destek vermemizle başladı diyebilirim.

Bizim sitemizde kınadığımız şey "anayasal eylem hakkını kullanan kişilere karşı polisin aşırı sert müdahalesiydi." -ki bunu zaten bütün dünya yazdı sadece biz değil-
Konu asla bizim için siyasi bir nitelik taşımadı. Kimse için de taşımamasını dilerdik ama olmadı.
Bu olaylardan sonra aramızdan ayrılan arkadaşlarımız oldu. İsimlerini vermeyeceğim.
Bu yaşanan ayrılıklardan kısa bir süre sonra Linux Mint Türkiye; Facebook ve Twitter hesapları yasal olmayan yollarla ele geçirildi... Zor geri aldık.
Gene bir tesadüf sonucudur ki, Google'a yapılan spamlamalar sonucunda Google Canlı Botu bizi indexinden çıkardı. Google ile görüşmelere devam ettik.
Ekibi büyütmeye çalıştık. Siteyi istikrarlı bir şekilde devam ettirmeye çalıştık.
Hatta, tahribat, sdn gibi forumlara konu açarak ROOT dergimize yazar vb. kişiler toplamaya çalıştık renk ve canlılık katmak için.

Elimizden geleni yaptık fakat bizden artık buraya kadar dedik.

Şu anda yeni bir LMTR ekibi var. Site kendilerine teslim edildi (bizim tarafımızdan değil). Kendileri bu yolda ilerliyorlar. Umarım iyi bir ekip kurmuşlardır ve site eskisinden daha iyi olur.

Eski LMTR ekibinin (kapanıştan önceki, dağılımdan sonraki), yeni ekiple hiç bir alakası yoktur.
Veritabanı da bize teslim edilmemiştir.

Buradan, yeni ekibe başarılar dilerim.

Bu açıklamayı yapma gereği duydum. Kimseye bir sitem etmiyorum, bir cevap da vermiyorum... Sadece açıklama yapma gereği duydum.
Ubuntu TR ile aramızda ilişkiyi bilenler anlar zaten :)

Esenle kalın.

hüseyincicek

Bilgisayarı ilk açtığım da ilk ubuntu tr ye bakarım sonra linux mint e devam edecek olması iyi bir haber... Gezi parkı olayları amacının dışına *çıktı çıkarttılar ortalığı karıştırmak isteyenler halkı kullandılar buda benim şahsi görüşüm.

eren

Merhabalar.

Eski Ubuntu Türkiye proje sorumlusu ve yine eski Linux Mint Türkiye proje sorumlusu olarak bende bir şeyler yazayım.

Öncelikle Linux Mint Türkiye bizim ekibimiz için kapandı (bitti). Bu kararı almamız kolay olmadı ama artık bir dağıtım sizin için bittiyse ne yaparsanız yapın geri dönmek zor oluyor.

Bizim için Linux Mint ve bu dağıtımın Türkiye oluşumu bitmiş olsa da Linux Mint Türkiye kapanmıyor. Biz çekildikten sonra Murat Yüksel ve ekibi, alan adı ile tüm yedekleri devir aldılar ve bizim bıraktığımız yerden devam etmeyi planlıyorlar.

Sonuç olarak üzülecek bir şey yok. Linux Mint Türkiye hepten yok olsa bile camiamız oldukça geniş. Ubuntu Türkiye gibi, Debian Türkiye gibi, Mageia Türkiye gibi ve Sabayon Türkiye gibi güzide topluluklar hala açık durumda. Bu topluluklardan da her zaman destek alınabilir.

Ayrıca Ubuntu Türkiye'de Linux Mint'e özel bir bölümde mevcut. Yine buradan da destek alınabilir. Bu forum her ne kadar Ubuntu için hazırlanmış olsa da buradaki arkadaşlar Linux Mint'e de destek vermekten erinmeyeceklerdir.

Geçmiş içinde bir şeyler söylenmiş. Yıllar önce bizler buradaydık ama ayrılıp Linux Mint Türkiye'ye geçtik. Geçmişte karşılıklı olarak yanlış anlaşılmalardan dolayı sorunlar olsa da günümüzde herhangi bir sorun kalmadı. Zaten oldukça küçük olan bir camiamız varken en büyük iki oluşumun birbirleriyle sorunlu olması düşünülemez.

Mübarek Kadir gecesinde tüm hata ve günahlarımızdan arınma vaktidir. Artık bu gereksiz tartışmalar yerine kendi işlerimiz ile meşgul olmayı öneriyorum.

Ayrıca, tüm Linux Mint Türkiye topluluğunu Ubuntu Türkiye ailesine de destek olmaya davet ediyorum.

Linux Mint Türkiye topluluğu adına tüm Ubuntu Türkiye topluluğunun Mübarek Kadir gecesini kutlar ve Ramazan bayramının hayırlara vesile olmasını dilerim.

kalkan1973

ALLAH razı olsun hepimizin Kadir gecesi mubarek olsun... Bu forum herkes anladığı dağıtıma az çok destek veriyor...
Evde İşte her yerde Linux

ersinkandemir

Özgürlüğün yazılım alanındaki temsilcisi Linux temelli bir dağıtımın topluluğunun özgürlükçü bir eylem sebebiyle bu duruma gelmesine yorum bile yapamayacağım.

@hüseyincicek'in siyasi yorumu kaldırılırsa bu yorumun da kaldırılmasında sakınca yoktur.

İslam aleminin Kadir Gecesi mübarek olsun.
Where there's a shell, there's a way.

BayboraKaan

Linux Mint Türkiye 1 ay kadar zaman sonra acilacagi icin acilan bu konunun hükmünün olmadigini düsünüyorum ve bizim forumda siyasetin ne ak nede kara yönünün konusulmasina karsi oldugumuz icin konuyu kilitlememek icin hic bir sebep görmüyorum.

Linux Mint camiasina calismalarinda basarilar dilerim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: barış - 04 Ağustos 2013 - 00:28:15
Hatta bilmeyenler de olabilir, LMTR'nin ekibi, Ubuntu TR'nin eski ekibidir. Neyse, bu konulara girmeyeceğim üzerinden çok uzun zaman geçti.

Bir büyük düzeltme yapalım. LMTR'nin ekibi Ubuntu Türkiye'nin eski ekibi değildi.

Ekip olmak ayrı bir olaydır, uzun soluklu birlik beraberlik gerektirir. Biz bu platform olarak etliye, sütlüye karışmayan işi sadece GNU/Linux olan ve bu bağlamda sorunları konuşan, her türlü insanın, kullanıcın ortak olan bu paydada buluşabildiği bir yeriz. Aramızdaki arkadaşların birçoğu senelerdir burada. Yeni katılanların bile mazisi artık eskimeye başladı. Tekrar ve tekrar aynı şeyleri görmek bizi üzmekten öte, canımızı sıkıyor.

Destek konusuna gelirsek, biz bu platforma gelip destek isteyen hiçbir kullanıcıyı şimdiye kadar geri çevirmedik, bundan sonra da elbette çevirmeyiz. Oluşum kurmaya çalışan, yeni kullanıcı edinmek isteyen bazı platformlar için zaman zaman yönlendirme yapmışlığımız vardır, bu ayrı bir mesele. Fakat destek bulamayan hiç kimseyi geri çevirmedik, çevirmeyiz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

canosayan

Hım. Ne diyelim.
Maksat destek ve işe yaramak. Kişiler değişir.

Fakat Eğer sadece yönetim değişti ise konuyu kapandı olarak aktarmak yanlış olmuş. Projeler kişilere bağlı değildir.
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

Konu siyasete girmesin diye kapanmıştı, açalım. Siyasete dokundurulmadıktan sonra dileyen ve isteyen güncellemeleri geçebilir buraya. Hoş, güncellemeleri görmek isteyen kendi sitelerinden de takip edebilir. Benim bildiğim iki defa yönetim değişti, gelen giden kimdir bilemem. 

Bizi de karıştırmadıktan sonra dileyen istediğini yapabilir. Fakat Facebook gibi yerlerde bizim de adımız geçiyor ve bu konu üzerinden tartışılıyor. Kapalı kalan süre içinde birileri bizi yardım platformu olarak gösteriyor, bir başkası ise bundan rahatsız oluyor neden burayı gösterdiniz falan diyor. Açıkçası mesele nedir, paylaşılamayan şey nedir bilemiyoruz. Fakat şunu net bir şekilde söyleyebiliriz ki ne kapalı kalındığı süre içinde buranın yardım platformu olarak gösterilmesiyle ne de o aşamadaki tartışmalarla ilgimiz yok.

Bu platformdaki Mint bölümü çok uzunca bir süredir var, diğer bir iki dağıtımın bölümünün olması gibi. Kısacası buradaki destek oranın kapalı kalması ile ilgili değil ve kimseyle irtibata geçip "Biz size destek oluruz" gibi bir şey söylemedik.

Bundan sonra bir şeyler yazacak olan arkadaşlar da şu açıklamaları göz önünde bulundururlarsa seviniriz. 

sedat1661

Yıllardır üyesi olduğum Mint ailesinin dağılmasına gerçekten çok üzüldüm.

Olayların yaşandığı günlerde de müdahil olmak zorunda da kalmıştım. O günlerde neredeyse meydan siyaset meydanına dönmüştü. Öyle olunca da benim gibi çoğu insan da kırgınlıklar başgöstermişti. Sonrasında ise canım Türkiye' min en büyük sorunu şucu buculuk başladı ve çoğu kimse bırakın geri dönmeyi tavır bile almaya başlamıştı. Maalesef bu işler hep böyledir.

Dünya bile böyle diyor demek bile olayın doğruluğunu tescillemez ve yapılan eylemin meşruuluğunu göstermez. Kaldı ki O dünya zamanında ülkemizdeki talihsiz olaylarda bizzat yönetmen olarak aktif rol almışlardı. Bu olaylardan sonra da bunu kanıtlar ve destekler nitelikte haberler medyaya yansıdı. Linux Mint Türkiye 'nin de bu hale gelmesi meyvelerinden de bir tanesidir ince düşününce.

İşimiz Özgür yazılım .Özgür yazılım dışındaki konularda bireysel olarak istediğimizi yapabilelim. Ama bunlara Özgür yazılıma karıştırmayalım. Çünkü bu tarz eylemler bir kısma farkında olmadan zarar verirken , bazı çıkarcı kurumlarada farkında olmadan yarar sağlıyor. Nitekim öyle de oldu hep ülkemizde.

İnşallah yeni Linux Mint Türkiye ailesi bu meseleler üzerinde daha hassas hareket eder. Çabuk toparlanıp eski şaşalı günlerine geri döner.

Yeni ekibe de şimdiden hayırlı olsun.

''  Şahsi düşüncem ''
*Kıyamet günü nereye gitmek istiyorsanız, hazırlığınızı ona göre yapınız.* Ömer bin Abdülazîz (Radıyallahi anh)

cagriemer

Konuya bir duyuru ve bir hatirlatma geceyim.

Linux Mint Turkiye 18 Agustos itibariyle projeyi ustlenecek yeni gonulluler ariyormus su anki ekibin dagilmayi tercih etmesi nedeniyle. Duyurusu surada; http://www.linuxmint.org.tr/2013/08/linux-mint-turkiye-ekibini-aryor.html

Bu konuyu bundan sonra agresif olarak modere edecegiz. Lutfen iletilerinizin nedensiz yere silinmesini goze alamiyorsaniz bu basliga yazmama tercihinizi kullaniniz.

Barış Can

üzüldüm diyemeyeceğim. zira, şahsım adına ısınamadığım tek linux platformuydu.
yeni yönetim ekibine başarılar. gerçi, eski yönetim ile yeni yönetim facebook sayfası üzerinden dahi birbirleriyle didişebiliyorken; başarı aramam da ayrı ironi.
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

Tuxie

Bizim için önemli olan burası olmalı.Ubuntu Tr bence Türkiyedeki en geniş ve bilgi dolu destek forumu,hep öyle kalmasını dilerim.

microanaliz

Yeni ekip de işi bıraktı. Sunucu ve yeni ekipden ayrılanlar olunca yürümedi galiba. Açılacak diye sevinmiştim ama yeni ekip arıyorlar. Allah'tan hayırlısı olsun ne diyeyim şaşırdım...(Acaba Türkiye'de linux işletim sistemleri istenilen düzeyde neden ilerlemiyor bu anket olabilir mi?...)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ağustos 2013 - 15:01:22

Alıntı YapBizim için önemli olan burası olmalı.Ubuntu Tr bence Türkiyedeki en geniş ve bilgi dolu destek forumu,hep öyle kalmasını dilerim.

Şunu söylemek isterim ki abartısız ubuntu da kapanırsa bende bu yolda tutunacak dal bulamayacağım. Bana her şeyi bu forum öğretti dersem yalan olmaz...
MicroAnaliz

heartsmagic