Ubuntu 14.04 LTS yayınlandı

Başlatan sbaba, 17 Nisan 2014 - 22:49:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sbaba

sem

Hala beta sürümü gibi, bir CD ye sığmayacak kadar büyük. Normalde beta sürümlerde böyle olup, final sürümde bu boyut düşürülüyordu. Kaçırdığım bir nokta var mı bu konuda?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

plazma

artık cd yetersiz geliyor heralde ileride dvd boyutunuda aşmasa bari

meda

Alıntı yapılan: sem - 17 Nisan 2014 - 23:20:32
Hala beta sürümü gibi, bir CD ye sığmayacak kadar büyük. Normalde beta sürümlerde böyle olup, final sürümde bu boyut düşürülüyordu. Kaçırdığım bir nokta var mı bu konuda?
Bazı paketlerin çıkarılıp-eklendiği görülüyor.Ama unutmamak gerek Gnome paket boyutlarında da artış var.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

hckr

Alıntı yapılan: sem - 17 Nisan 2014 - 23:20:32
http://www.omgubuntu.co.uk/2012/09/its-official-the-ubuntu-livecd-is-dead

Uzun zamandır böyle  :D

sem

Ben 12.04'te mi kalmışım en son =)...

Ama 13.10 indirdiğime eminim CD boyutunda. =) Bir yanlışlık olmalı o işte. =) 
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

siberoloji

ubuntu.com sitesinde de her yerde DVD veya USB ifadesi geçiyor. Sanırım CD boyutu kullanılmayacak.

NOT:
Farenin (mouse) icadı bilgisayar için ne ise,
/home dizinini ayrı disk bölümüne kurmak da benim için öyle bir güzelliği ifade ediyor.
UEFI 64-bit bilgisayara Ubuntu 14.04 LTS
Sıfırdan kurulum.
Sıfır Problem.
25 dk. önce bilgisayarım ne ise hale aynı.

Yunus Demirpolat

Her yeni sürüm çıktığı zaman yüklediğim ve her zaman için bir şeylerin yanlış gittiği ve tekrar Windows'a geri döndüğüm Ubuntu maceram, Windows 8.1 Update ile oluşan sıkıntılar sonucu 14.04 sürümü ile birlikte tekrar başladı. Dün artık beklemeye dayanamayıp daily build sürümünü indirdim ve yükledim. Tüm disk yanlışlıkla silindi ve böylece artık gelenek haline gelmiş "bir şeylerin ters gitme"si durumu da devam etmiş oldu.  Allah'tan önceden yedeğini almıştım.  Şu anda sistemim de sadece Ubuntu var ve şunu söylemeliyim ki olmuş. İleride ne olur bilinmez ama şu anki durumuyla olmuş. CPU sorunları, donanım sorunları, kitlenmeler, donmalar ve özellikle CPU kaynaklı fanın "100%" çalışması gibi sorunları yaşamadım.  Önceden konuşup, çok iyi dedikten sonra da buraya başlıklar açıp yardım çağrısında bulunmam umarım :) Artık uzun bir süre kullanmayı düşünüyorum. Windows'uda ikinci işletim sistemi değil de sadece sanal makineye kuracağım. Bakalım nasıl bir deneyimimiz olacak bu sefer.
Open Source.

sem

700 MB den az olanlar 13. versiyon için sunucu sürümleriymiş gibi duruyor. Sunucu denemiş olabilirim, masaüstüydü diye iddia edemeyeceğim =)

http://releases.ubuntu.com/releases/13.10/ubuntu-13.10-server-i386.iso

658 MB imiş.
Burası dünya?

burak öztürk

Merhaba,
Belki bu yeni LTS sürümü daha kurmayıp/kuramayıp izlenimlere ihtiyacı olanlar vardır. Bu yüzden kendimce hazır başlıkta açılmışken biraz anlatmak istedim.
Vallahi ne deyim tay gibi bir sistem olmuş. Genel olarak, evet bir sonraki LTS'ye kadar kullanabileceğimiz başarılı bir sistem.

Kurulumdan sonra ilk dikkat ettiğim açılış ve kapanış süreleri olur. Açılış süresi ki tabi ki cihazdan cihaza değişim gösterir ve bu süre bende 28sn. Kapanış süresi çok daha kısa 5-6sn.

İhtiyacım olan programları(vlc pidgin..vs) kurduktan sonra ortalama bir kullanım sonrası sıcaklık değerleri şöyle;
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +47.0°C  (crit = +100.0°C)

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0:       +39.0°C  (high = +90.0°C, crit = +90.0°C)
Core 1:       +40.0°C  (high = +90.0°C, crit = +90.0°C)

ki hiç fena değil.

Diğer bir dikkatimi çekense pencere yönetimlerinin daha akıcı olduğu ; nedir bu; yeniden boyutlandırma, taşıma .vs diğer sürümlere göre daha akıcı ve bu tür işlerde işlemci hiç kıpırdamıyor. Gayet hoş.

Bir diğeri ise artık her pencereye ait sekme çubuğunu global menü yerine pencerenin kendisi üzerinde görmeniz küçük bir ayarla mümkün olmuş. 
Ek sürücülerin kurulumu için Ana Seçke'den "Ek sürücüler" tıklayarak çalıştırabilirsiniz ve ihtiyaç duyulan sürücüleri buradan kurabilirsiniz.

Pencere köşeleri artık daha pürüzsüz görünüyor ve temada biraz değişiklik sezdim sanki, daha da bir güzelleşmiş. Yoksa ben mi yanlış gözlemledim.

Son olarak ekleyebileceğim ki en önemlisi sistem Ubuntu Türkiye çeviri ekibinin emekleriyle tam Türkçe konuşuyor. Ben bu ileti ile bu çeviri ekibine ve ekibin kaptanı yanılmıyorsam @heartsmagic idi, hepsine sonsuz kere teşekkür ediyorum. Sayelerinde bu güzel işletim sistemini kendi dilimde kullanabiliyorum. Her şey gönlünüzce olsun.

İyi günlerde kullanmak dileğiyle herkese hayırlı olsun.

turker93

64bit ve amd64 diye iki farklı 64 bit sürümü var. farkları nelerdir? hangisini indirmeliyim?
Ne Mutlu Türk'üm Diyene!

matrax_41

amd64 yazan mac için diğeri pc.

turker93

Alıntı yapılan: matrax_41 - 18 Nisan 2014 - 02:52:05
amd64 yazan mac için diğeri pc.

Sitesinde de yazıyormuş zaten hiç farketmedim :)
Doğru olanı indirmişim demekki cevabınız için teşekkür ediyorum.
Ne Mutlu Türk'üm Diyene!

mrtAkdeniz

Dışarıdaydım, akşam 7'ye kadar sürekli telefon elimde ubuntu.com'dayım. Ha çıktı ha çıkacak, kız arkadaşım patladı en sonunda ne yapıyorsun diye... Ubuntu çıkacak onu bekliyorum dedim inanmadı :P Derken sanırım 7 veya 8'di beklenen güncellemeyi gördüm. O saatten beri de içim içimi yiyor bilgisayarımı verin bana, bilgisayarımı istiyorum diye. Neyse eve yeni geldim ve üstümü dahi çıkarmadan atladım bilgisayara. Açıp güncelleme bekledim, gelmedi :(Bende sistem ayarlarını açıp elle kontrol ettim, güncellemeler buldu, yaklaşık olarak 380 MB ama chrome, firefox gibi şeyler de mevcut içinde. Bunun dışında yaklaşık 150 MB'lık Ubuntu Base adlı bir güncelleme var. 14.04 Beta 2 sürümünde yapıyorum bu güncellemeyi, doğru olarak kurulum yapıp 14.04 LTS olur mu, yoksa sistemi silip sıfırdan mı kurmalıyım?

meda

Beta sürümü iken yükleyen sadece güncelleme yapması yeterli.Kontrolü için ctrl-alt-f1 tuş bileşenleriyle gelinen siyah ekranda geliştirici sürümü olup olmadığı yazar yazmıyorsa zaten kararlı sürümdesinizdir.ctrl-alt-f7 ile normal masaüstüne dönüş sağlayabilirsiniz.

Bir diğeri bence alt sürümden yükseltme yerine sıfırdan kurulum bence en iyisi.Çünkü yükseltmede kimse sorun yaşayıp yaşamayacağınızı garanti edemez.Herkesin donanımı farklı olduğu gibi kullandığı sürücü,program,özelleştirmeler aynı değil.

Yükseltme sorunu her sistemde yaşanılabilecek sorunlara gebedir.Windows,Mac farketmeksizin bu sistemler dahi sorun yaşar.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

gecegezen

bazen yükseltmeler biraz geç gelebiliyor ben bir kaç gün daha bekleyeceğim yükseltmek için.
Evet sıfırdan kurulum her zaman daha iyi bir seçenektir ama şu anda kullandığım sistemi 12.04 betadan beri kullanıyorum ve arada bir kaç defa sabit disk değiştirdim falan ve şu anda 13.10 kullanıyorum bir kaç sorun yaşadım ama çözümü çok uğraştırmadı beni bu yüzden bir kez daha şansımı deneyip yükseltmeyi için gelen güncellemeyi bekleyeceğim ben.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

Gam Kenarı

Ben daha önce Ubuntu 13.04 kullanıyordum. Dün 14.04 LTS sürümünü indirip kurmaya karar vermiştim ama programlarım ve ayarlarım kaybolmaması için sıfırdan kurulum yapmak yerine, DVD'den sürüm yükseltmeyi seçtim. Yükseltme işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarda kısa süreli donmalar yaşamaya başladım. Ayrıca, 13.04'de bilgisayar açıldıktan sonra ortalama 5 saniye kadar sonra masaüstü hazır oluyordu. 14.04'de ise bu süre ortalama 15-20 saniyeye yükseldi. Bu yaşadığım sorunları düzeltebilir miyim? Ya da sıfırdan kurulum yapmam daha sağlıklı olur mu?

CSTGT

Güncellemeden sonra restart yaptım ama sistem açılışında siyah ekranda

Ubuntu 14.04 LTS cstgt-pc tty1

cstgt-pc login:

bu noktada kalıyor, sistem açılmıyor. Bunu nasıl dğzeltebilirim?

plazma

Alıntı yapılan: CSTGT - 18 Nisan 2014 - 18:20:30
Güncellemeden sonra restart yaptım ama sistem açılışında siyah ekranda

Ubuntu 14.04 LTS cstgt-pc tty1

cstgt-pc login:

bu noktada kalıyor, sistem açılmıyor. Bunu nasıl dğzeltebilirim?

yeni bir başlık açarsanız daha sağlıklı olur probleminiz için

giriş yaptıktan sonra

startx komutu verdiğinizde ne oluyor ?

heartsmagic

Alıntı yapılan: burak öztürk - 18 Nisan 2014 - 01:05:41
Son olarak ekleyebileceğim ki en önemlisi sistem Ubuntu Türkiye çeviri ekibinin emekleriyle tam Türkçe konuşuyor. Ben bu ileti ile bu çeviri ekibine ve ekibin kaptanı yanılmıyorsam @heartsmagic idi, hepsine sonsuz kere teşekkür ediyorum. Sayelerinde bu güzel işletim sistemini kendi dilimde kullanabiliyorum. Her şey gönlünüzce olsun.

Kaptanı değil sadece bir parçasıyım :) Hele hele çeviri konusunda katkım yok denecek kadar azdır, bu nedenle ben de kendi adıma çeviriye katkı yapan herkese, Ubuntu Türkiye ekibinin parçası olsun olmasın, teşekkür ediyorum.

Bu arada arkadaşlar, her sürüm duyurusunda aynı şey oluyor ama yeni sürümle alakalı sorunları duyuru başlıklarında sormayın. Araya kaynar, konuşması imkânsız hâle gelir. Eğer mevcut ve forumda olan bir sorun değilse yeni bir başlık açıp durumu aktarabilirsiniz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

FireSwords

alquirel

Biz birleştirmeyelim, bu konuyu kilitleyelim, konu oradan devam etsin. Çünkü birleştirirsek senin iletin ilk ileti değil son ileti olacak, bir anlamı olmayacak.