[Çözüldü] Ekran kartı sorunu (mu)

Başlatan cantstand, 12 Ağustos 2013 - 13:48:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cantstand

ubuntu ya yeni geçtim 12.04 sürümünü kullanıyorum bir çok ayarı forum da aratarak yaptım . çok da sevmeye başladım ubuntutu :)
bir kaç problem yaşadım fakat bunların cevaplarını bir türlü bulamadım .
1)
ilk sorun bu . şi,mdi benim ekran kartını tanıdı mı tanımadı mı . anlayamadım
ikinci olarak yazı tipine bir türlü alışamadım . gözlerim yabancılık çekşyor:) . windows 7 den geçtim ve win 7 fontunu yükleyip kullanmak istiyorum .bunu nasıl yaparım ?

burk

Bilinmeyen yazması sorun teşkil etmiyor, şu çıktıları buraya da geçin lütfen; http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

cantstand

onur@ubuntu:~$ lspci | grep VGA
02:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GT216 [GeForce GT 330M] (rev a2)
onur@ubuntu:~$ glxinfo | grep render
'glxinfo' programı şu anda kurulu değil.  Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:
sudo apt-get install mesa-utils
onur@ubuntu:~$ support_test -p
support_test: komut bulunamadı
onur@ubuntu:~$ support_test -p --compiz
support_test: komut bulunamadı
onur@ubuntu:~$ jockey-text --list
xorg:nvidia_current - NVIDIA hızlandırılmış grafik sürücüsü (Sahipli, Devre Dışı, Kullanımda değil)
xorg:nvidia_current_updates - NVIDIA hızlandırılmış grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkinleştirildi, Kullanımda)
xorg:nvidia_experimental_310 - NVIDIA hızlandırılmış grafik sürücüsü (**deneysel** beta) (Sahipli, Devre Dışı, Kullanımda değil)
onur@ubuntu:~$

heartsmagic

glxinfo | grep

çıktılarına tekrar bakabilir miyiz? Gerçi sürücüyü kurmuş gibisin ama emin olmak istiyorum.

Yazıtipi meselesine gelince, alışamadığın kısım nedir? Ayarlardan yumuşatma vs. gibi yerlere baktın mı? Windows 7 yazıtipleri eğer lisans istiyorsa bizim tarafa kuramayabilirsin. Fakat depolarda kurulabilen yazıtipleri mevcut:

sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cantstand

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Ağustos 2013 - 01:56:53
glxinfo | grep

çıktılarına tekrar bakabilir miyiz? Gerçi sürücüyü kurmuş gibisin ama emin olmak istiyorum.

Yazıtipi meselesine gelince, alışamadığın kısım nedir? Ayarlardan yumuşatma vs. gibi yerlere baktın mı? Windows 7 yazıtipleri eğer lisans istiyorsa bizim tarafa kuramayabilirsin. Fakat depolarda kurulabilen yazıtipleri mevcut:

sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer
ekran kartı sorunu ortadan kalktı . nasıl oldu emin değilim ama :)
mscorefonts u yükledim ama bunların hangisi tam olarak windows 7 nin yzı tipi bilmiyorum . bu konuda bir bilginiz var mı ?
ayrıca bazı websitelerine girince yazı tipi benim belirlediğim yazı tipi olmuyor bu sorunu nasıl çözebilirim ? (chrome kullanıyorum )

ercnynr

İlk zamanlar olur öyle. Alışırsınız merak etmeyin. Bence windowsta edindiğiniz bazı alışkanlıklarınızdan kurtulun. Unutmayın, yeni bir sisteme geçiş yaptınız ve ilk zamanlar biraz garipseme olması normal.

cantstand

Alıntı yapılan: Efsane52 - 22 Ağustos 2013 - 12:55:17
İlk zamanlar olur öyle. Alışırsınız merak etmeyin. Bence windowsta edindiğiniz bazı alışkanlıklarınızdan kurtulun. Unutmayın, yeni bir sisteme geçiş yaptınız ve ilk zamanlar biraz garipseme olması normal.
sorun ben değil de gözlerim :) onlar bir türlü alışamadı o yüzden çabalıyorum :)

ercnynr

Alıntı yapılan: cantstand - 22 Ağustos 2013 - 13:02:11
sorun ben değil de gözlerim :) onlar bir türlü alışamadı o yüzden çabalıyorum :)

Bende de ilk zamanlar olmuştu. Ama beğenmeyipte değiştiremediğim yerlerde başka dağıtımlara baktım. Hepsi aynı işi yapsada farklı zevklere göre tasarlanmıştır. Malum Linux özgür bir dünya  ;)

heartsmagic

Alıntı yapılan: cantstand - 22 Ağustos 2013 - 12:52:36
ekran kartı sorunu ortadan kalktı . nasıl oldu emin değilim ama :)
mscorefonts u yükledim ama bunların hangisi tam olarak windows 7 nin yzı tipi bilmiyorum . bu konuda bir bilginiz var mı ?
ayrıca bazı websitelerine girince yazı tipi benim belirlediğim yazı tipi olmuyor bu sorunu nasıl çözebilirim ? (chrome kullanıyorum )

Hangisi istediğin yazıtipidir ya da istediğin burada var mıdır bilemiyorum. Yazıtiplerinden sen bakarsın artık sistem geneli için. Chrome için de ayarlarında varsa belirlediğin bir yazıtipi için seçim uygulayabilirsin. Gelişmiş ayarlardaki Web İçeriği bölümünde olabilir bu ayar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

@cantstand, ekran kartının bilinmeyeyn olarak görünmesini gidermek için mesa-utils paketini yüklemek gerekti ki yüklenmiş.

Windows öntanımlı olarak ya Calibri ya da Segoe kullanıyor. Tarayıcıyı bu iki fonttan birini kullanmak için ayarlasanız bile her sitede kullanamabiliyor.

Ubuntu Tweak Tool ile sistemin fontunu değiştirebilirsiniz.

cantstand

yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar .

burk

Sorun çözüldü ise; cozuldukonusu