Ekran Kararma Sorunu

Başlatan cankural, 18 Ağustos 2013 - 11:05:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cankural

Merhaba arkadaşlar sorunum şöyle ;
Belli bir süre mause hareketsiz kalınca ekran kararıyor (normal olarak) ben bu süreyi değiştirmek istiyorum. Birde bilgisayarı kilitleyince yada Bilgisayarı Yeniden başlatıp kullanıcı şifremi yazdığım yere gelince ekran tamamen kararıyor. Bunun için fn + (Işık Tuşu) na basıyorum ilk önce parlaklık artıp sonra kararıyor sonra yavas yavas parlaklık artıyor. Ubuntuyu kurarkende böyle olmuştu kurulum penceresine gitince ekran kararmıştı, yine aynı yolla çözdüm. Forumda yazılan birçok şeyi denedim ama olmadı hatta config dosyasında yaptığım düzenlemeden dolayı sistem çöktü :'(
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Windows'a Hayır Deyin Boştan Yere Para Ödemeyin !

heartsmagic

Dizüstünün marka ve modeli ne?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cankural

Exper Karizma Notebook diye geçiyor
----------------------------------------------------------------------------------------------------

heartsmagic

Exper'se o taraftan ilerleyemeyiz ne yazık ki. 
Güç ayarlarından ekranın kapanmasını vs. iptal ettiğinde durum değişiyor mu?

cankural

Sistem ayarlarındaki güç panelinden hasediyorsunuz sanırsam. Evet her süreyi sınırsız kapatma uykuya geçme falan yaptım ama hala aynı.

heartsmagic

Açıkçası şu durumda sorunun kaynağı neresi diye bakınmak gerekiyor ama aklıma doğrudan bir yer gelmiyor. Lightdm yerine gdm kurup dene diyeceğim fakat sonuç ne olur söylediğim gibi emin değilim.

cankural

GDM - Lightdm arasındaki fark nedir ? Kurmaya çalışmıştım ama yazı stilleri falan gitmişti masaüstü görünmüyordu yani bilgisayar tamamen gitmişti :) sanırım benim hatam herhalde yanlış kurdum :) sistemi yeniden kurmak zorunda kaldım. Görsellik ve performans benim için önemli olan nitelikler. Gerisi pekte önemli değil bu durumda hangisini seçmeliyim

guopx

Ekran koruyucudan kaynaklanıyor olabilir. gnome-session-properties komtunu verin "Ekran koruyucu Ekran koruyucu ve kilitleyici programı başlat " Tikini kaldırın.
Sistem ayarları > parlaklık ve kilit
Güç tasarrufu için ekranı karart tikini kaldırın
Şu kadar süre etkin değilse ekranı kapat: Asla olsun
Kilitle kapalı olsun
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

cankural

gnome-session-properties
kodunu verdim açılan pencerede ekran koruyucuyla alakalı bir bilgi yok şunlar var ;

Caribou
Açıklama Yok

Fcitx
Input Method

ve ekle, kaldır, düzenle butonları

guopx

sudo sed -i 's/NoDisplay=true/NoDisplay=false/g' /etc/xdg/autostart/*.desktop komutunu verdikten sonra tekrar gnome-session-properties yapın.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

cankural

Dediğiniz gibi yaptım yeniden başlattım aynı sorun :( Ama şimdi bilgisayarı kilitle deyince ekran kararmıyor ama sistem başlangıcında durum aynı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ağustos 2013 - 17:02:39

Brightness & Lock (parlaklık ve kilit) paneline girince de ekran birden kararıyor. Sonra bilgisayar üzerindeki parlaklık arttır azalt tuşuyla manuel olarak düzeltiyorum sistem başlangıcındaki gibi.

if

Alıntı yapılan: cankural - 18 Ağustos 2013 - 11:05:37
Merhaba arkadaşlar sorunum şöyle ;
Belli bir süre mause hareketsiz kalınca ekran kararıyor (normal olarak) ben bu süreyi değiştirmek istiyorum. B

xset s istenen_süre istenen_süre # saniyedir birimi

cankural

Kodu tam olarak anlayamadım sınırsız olmasını istiyorum yada sınır en son ne kadarsa okadar

if

xset s off ile kabatın o zaman.

cankural

Saolun ilk sorunum çözüldü ama başlangıçta aynı yada kilitle yapınca yine kararıyor.

if

İkinci sorun için neler uyguladınız?

cankural

@guopx arkadaşın dediklerini yaptım. Sürücüleri terminalden güncelledim. Bunlardan önce sistemi yeniden kurdum ama hala aynı.

if

@cankural, bilgisayarın marka ve modelini geçin.

cankural

if

O zaman elimden bir şey gelmez.