[Çözüldü] Bash kabuğuna girişte farklı bir alana düşme

Başlatan natgho, 21 Ağustos 2013 - 19:55:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

natgho

Merhaba arkadaşlar, 1 saattir uğraşıyorum, çıldırmak üzereyim.
Bash kabuğunu açtığımda "pwd" yazdığımda / dizinine düşüyorum, ama buraya değil /user/bin diye bir klasöre düşmem gerekiyor.
Bunu nasıl yapabilirim??
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

ironic

pwd  komutu geçerli çalışma dizinini gösterir. Dizin değiştirmek için cd komutunu kullanıyoruz.

cd /usr/bin

natgho

hayır dizin değiştirmeden bahsetmiyorum.
Bilgisayarı açtığımda bash kabuğuna girip "pwd" yazdığımda bahsettiğim dizine düşmeliyim.
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

ironic

gksudo gedit /etc/bash.bashrc

ile açılan  dosyanın  içerisine

cd /usr/bin

komutunu eklerseniz her kabuk başlangıcında (tüm kullanıcılar için) kabuk o dizinde başlar.

Eğer yalnızca ben istediğim zaman geçiş yapayım diyorsanız alias komutu kullanabiliriz.

alias yeni_komut_adi='cd /usr/bin'

Bilgi:  1) Belirleyceğimiz yeni komut adı Bash değişkenlerinden ve komutlardan farklı olmalı. Ör: pwd olamaz ama pw olabilir.

2) Yine bu değişikliği  /etc/bash.bashrc dosyasında yapacağiz.

natgho

evet aradığım buydu, harikasınız, çok teşekkürler :)

heartsmagic

Konuyu kapatırken @ironic'in açıklamasını tekrarlayalım. pwd başlı başına bir komuttur ve bir yere düşmeyi sağlamaz, sadece bulunulan dizin yolunu uçbirime basar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.