Java Applet Çokgen Çizme Algoritması

Başlatan karboran, 16 Mart 2013 - 18:22:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karboran

Sadece kenar uzunluğu ve kenar sayısını biliyoruz buna göre çokgen çizen bir program yapmam lazım. Algoritma yı kuramadım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Gerekli bilgiler:
drawPolygon(x kordinat dizisi, y kordinat dizisi, kenarsayısı) > çizimi yapan kod

Ör;

not : Başlığı geri düzelteceğim adminlerim, görenler konu anlatım tarzı bir şey sandığı için ilgilenen olmadı diye yazdım.
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

alorak

Koordinat dizisi olayını tam olarak anlayamadım. Öncelikle kenar sayısı ve kenar uzunluğu istenir. ilk doğru 0,0'dan 0,x(kenar uzunluğu) çizilir. daha sonra kenar sayısının kaç olduğuna göre geometri bilgisi ile n kenarlı bir eşkenar çokgenin iç açısı bulunur buna göre o açı ile diğer kenar çizdirilir böylelikle aynı açı ile hepsi çizdirilir.
özgürlük için

sem

drawPolygon kullanmadım hiç,  fakat anladığım gibiyse yani; ilk parametre x koordinatları, ikinci parametre y koordinatları son parametre ise köşe sayısı ise;

1-) x ya da y dizisinin uzunluğunu bul => n = x.length ya da liste olarak saklıyorsanız n = x.size() gibi bir şey olacaktır
      Mantıken x ve y dizi ya da listelerinin boyu mantıken aynı olmalı, kartezyen sistemde bir noktaryı belirtebilmek için x kadar y olması gerekli. Bu nedenle herhangi birisinin yani ya x ya da y lerin sayısını bilmek yeterli;

2-) g.drawPolygon(x,y,n);

Kaçırdığım bir nokta mı var?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

hckr

Sadece kenar uzunluğu ve kenar sayısı bilinenleriyle bir çokgen çizilemez.Örneğin bir dörtgen düşünelim tüm kenarları eşit ve 4 birim olsun. Bu bir kenarının uzunluğu 4 birim olan bir kare de olabilir ya da bir kenarının uzunluğu 4 birim olan sonsuz sayıda eşkenar dörtgenden biri de olabilir.

"Bir n-genin belirlenebilmesi için en fazla n – 1 tanesi açı ölçüsü ve en az n – 2 tanesi uzunluk ölçüsü olmak üzere en az 2n – 3 tane bilgiye ihtiyaç vardır."