Ubuntu Yanına Windows xp Kurmak

Başlatan cankural, 20 Ağustos 2013 - 20:15:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cankural

Arkadaşlar bende Ubuntu'nun 13.04 sürümü bulunmakta. Kurmadan önce diskimi 2 ye böldüm birine "/" 50gb bağlantısı verdim ve sistemi buraya kurdum. Geri kalan bölüme de "/home" bağlantısı vererek biçimlendirdim. Ben şimdi "/home" a Windows XP kursam. "/home" kullanılmaz hala gelir mi ? yada Ubuntu'yu hiç açılmayacak bir hale sokar mı? Bunu bilmek istiyorum dosyalar önemli değil yani kurtarsak iyi olur ama olmazsa yapacak bir şeyde yok. Yardımlarınızı bekliyorum.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Windows'a Hayır Deyin Boştan Yere Para Ödemeyin !

heartsmagic

O şekilde olmaz. /home dediğin şey kullanıcının (eklersen diğer kullanıcıların da) kullanacağı sistem bölümüdür. Kısacası o bölümün olması şart. Sen kurulumda ayırmışsın bu bölümü, şu an oraya bir başka şey kurarsan Linux'u açamazsın. Esasında ne olur şu durumda kestiremiyorum, bir yere kadar açılır diye tahmin ediyorum. Zira /home dizini sadece kullanıcı bilgilerini barındırıyor, fakat giriş yapamazsın haliyle.

Şu durumda iki ihtimal var senin için.

1. Ayrı olan /home bölümünü sistemin kök bölümüne taşıyacaksın. Biraz zahmetli bir işlem fakat olmaz diye bir şey söz konusu değil.
2. Yeniden kurulum yapacak, bölümleri düzgün bir şekilde hazırlayacaksın.

Eğer ilk seçeneği yapacaksan elinin altında bir Canlı CD olmalı, öteki türlü yapma şansımız yok.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cankural

XP'Yi kurduktan sonra /home yolu sılınırmı onemlı olan o. Aklımdaki plan kısaca şu:
/home dizinini komple cd veya usb ye attık sonra /home 'a xp yi kurup eğer o yol gitmez ise xp den pc yi açıp disk deki belgeleri tekrar kurulu dizine atıp Ubuntuya girmek.
----------------------------------------------------------------------------------------------------

heartsmagic

Eğer /home bölümüne kuracaksan elbette silinir. Planın yapılabilir gibi duruyor ama sıkıntıları olacaktır. Bölüme Windows kurmak istediğinde artık kendisi ext4 olmayacak, eğer geri dönmek istersen öncelikle bölümü ext4 yapman gerekecek. Ardından kopyaladığın dosyalarından sonra sahiplik ayarları falan yapmak gerekecektir. Şu aşamada eğer illa /home bölümüne kuracağım diyorsan benim önerdiğim ilk yolu uygulayabilirsin. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız, fakat dediğim gibi Canlı CD ve internet gerektiren bir süreç. Foruma geleceksin seni yönlendirmeye çalışacağız.

cankural

Zor olması ayrı mesele :D
Ubuntu'yu bilgisayarıma 7 kere kurdum :D Kurduğum süreçte Kurulum ekranında Ubuntunun kurulacak yerini biçimlendirmemi istiyor ama /home dizinini biçimlendirmeniz gerekli demiyor zaten bu sayede Ubuntu çökünce sistemi yeniden kurduğum da belgelerim gitmiyor.
Zaten doğru olan bu değil mi? Asıl sistemi çalıştıran dosyala "/" yolunda buraya hıcbır sekılde ellemeyeceğim ama "/home" dizininde sadece belgeler masaüstü dizini tema vs. var. Benim için önemli olan XP'Yi kurduktan sonra bir şekilde Ubuntu'ya erişmek ondan sonra zaten sistemi yedekledim masa üstünü vs. hepsini geri yükleden yapamaz mıyım. 8. kuruşum olmasın Ubuntu'yu o kadar düzenlememe rağmen tam istediğim gibiyken gitmesini istemiyorum.

heartsmagic

Eğer /home ayrı olsun diyorsan benim söylediğim şey olmaz. Yaptığın şey olması gereken değil, tercih :) Fakat öyle kalsın diyorsan /home bölümüne XP falan kuramazsın, kurarsan uçar. Haliyle sen illa XP kurayım diyorsan /home bölümünü küçültüp yer aç diskte.

cankural

Evet ! İşte bende bu yolu arıyorum diski ayırmak ama biçimlendirmeden nasıl :D

heartsmagic

Gparted ile yapabilirsin. Ubuntu kurduğun CD ile bir sistem açacaksın, Gparted kurulu değilse kuracaksın, sonra da /home bölümü hangisiyse onu küçülteceksin biraz. Fakat bunun da ufak veya büyük sıkıntıları olabilir. Şöyle ki, eğer bu bölüm diskin sonundaysa çok sorun olmaz, ayırdığın parçadan sonra sadece bölümün UUID değeri değişir, onu da fstab dosyasından ayarlarsın.

Fakat bölüm diskin sonunda değilse işler biraz karışabilir. Gerçi aynı mantık, değiştirilecek yerler değiştirilir. 

sudo fdisk -l

çıktısı fikir verir bize.

cankural

Şu sorun benıim bilgisayardan mı alakalaı yoksa Cd'den mi? Ubuntuyu kurmadan deneye bastığımda bilgisayar donuyor ve yeniden başlattığımda kurulum ekranını geçip direk olarak ubuntu'yu deneye gidiyor ve burada yine donuyor.
Çıktı:
Disk /dev/sda: 250.1 GB, 250059350016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders, toplam 488397168 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x0001297e

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *        2048    97658297    48828125   83  Linux
/dev/sda2        97658878   488396799   195368961    5  Ek
Partition 2 does not start on physical sector boundary.
/dev/sda5       484489216   488396799     1953792   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda6        97658880   484489215   193415168   83  Linux

Disk bölümleme tablosu girdileri diskteki sırasında değil

cankural

Windows XP kurulum Cd si ile bilgisayardaki home dizinini böldüm yarısına Xp kurdum yarısını bıraktım. Sonra tekrar Ubuntu yu kurup bıraktığım kısmı /home dizini yaptım. Şimdi başlangıçta Direk ubuntuyu açıyor ben açılmadan önce hangi işletim sisteminin açılmasını sormasını istiyorum.

heartsmagic

Bölüm sıralamalarında biraz gariplik var haberin olsun. Gerçi sorunun yoksa takılmaya gerek olmayabilir. Grub'un normalde Windows'u eklemesi lazım, sende neden eklememiş olabilir? Windows'u silmemişsindir değil mi tekrar?

sudo update-grub dersen Grub'u günceller, en azından sorun olmazsa güncellemesi lazım.

cankural

Neden tanımadığını anlamadım şimdi yeniden Xp yi kuruyorum yani onarıyorum denilebilir. Bakalım sonuç ne olacak

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ağustos 2013 - 14:31:48

Şuanda bende ne yapmış olduğumdan emin değilim disk parwm parça hangisi d hangisi c falan karıştı bayağı :-)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ağustos 2013 - 14:38:16

Şuanda xp kurulum penceresine gelmed açıldı kapatıp açıncada direk xp yi açıyor ?

heartsmagic

fdisk çıktısını görmeden yine yorum yapamayız. Eğer Ubuntu silinmediyse yeniden Grub kurulumu yapabilirsin.

yakusha

hangi iş için kullanacağınızı bilmiyorum ama, sık kullanmayacaksanız sanal makine olarak da kurabilirsiniz. Ben sanal makine olarak win7 kurdum, 3 ayda 1 belki bir windows yazılımı nasılmış diye bakmaya giriyorum.
Artık bu forumu kullanmıyor.