Web sunucu, DNS sunucu?

Başlatan forbid55, 20 Ağustos 2013 - 19:25:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

forbid55

Merhabalar,
Ubuntu servera aşina olmadığım için Desktop versiyonunu kurdum, bu versiyonda DNS Server nasıl kurulur yeterli teknik döküman Türkçe olarak bulamadım. Ayrıca şunu merak ediyorum, desktop ile server sürümü arasında yüksek hitli bir site projesi için performans farkı çok olur mu? Ya da sadece web server için kullanacağım sunucuda Linux'un ubuntusunu kullanmam mantıklı mı önereceğiniz farklı bir dağıtım var mı? (Ör: Centos)
Not: Sunucu uzak sunucu değil kendi fiziksel sunucum.
Saygılarımla.

heartsmagic

Merhaba.

DNS sunucusu için şu başlığa bakabilirsin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31541.0

Fikir verecektir, oradaki sürümün 10.04 olması çok sorun değil, muhtemelen değişen fazla bir şey olmamıştır (emin olmamakla beraber). Ancak senin de kendi araştırmanı yapmanı öneririm.

Masaüstü ya da sunucu sürümü meselesine gelirsek, elbette fark olacaktır. Zira masaüstü sürümünde sunucuda kullanılmayacak bir dünya şey kuruludur, kurulu olmakla da kalmaz arka planda çalışmaktadır. Bu başarımın düşmesinin yanında bir nebze güvenlik zâfiyeti anlamına da gelir. Haliyle eğer gerçek bir siteye hizmet verecekse sürümü sunucu sürümü olarak değiştirmen daha makul olacaktır.

Ubuntu veya bir başka dağıtım meselesi ise bana göre tamamen tercih meselesi. Hangi dağıtımda kendini daha rahat hissediyorsan o dağıtımı kullanabilirsin. Özellikle şu dağıtım bu dağıtım olsun denilecek bir durum söz konusu değil sende. Olabilecek durumlar mevcut ama, örneğin bir Oracle ile çalışacaksan RHEL ve türevlerinde daha rahat edersin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

forbid55

Değerli öneri ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Açıklamalarınız kafamdaki soru işaretlerini kaldırdı ve karar vermeme yeterli oldu.