home klasörü değişti.

Başlatan metin.35, 14 Ağustos 2013 - 19:46:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

metin.35

Öncelikle herkese selam,
Konunun yeri burasımı tam bilemiyorum ama farklı bir yere açmam gerekiyordu ise şimdiden kusura bakmayın. Sorunuma gelince bilgisayarımı açtığımda 1 saat önce kapattığım pc mi evde açtığımda şifrem ile giriş yapmak istediğimde ekran kararıp login ekranına geri atıyordu. ctrl+alt+f1 komutu ile kullanıcım ile login olup şifremi değiştirdim sonuç alamadım. Bende yeni bir kullanıcı açıp onunla oturum açtım. home dizininden diger kullanıcıma ait dosyaları almak istediğimde klasöre giremedim. Bende ctrl+alt+f1 den rootla login olup home dizinine "chmod 777" komutu ile izin verip dosyaları almak istedim. Fakat atladığım bir şey vardı sistemi kurarken home dizinini şifreletmiştim :( reboot atıp eski kullanıcımla girmeyi denediğimde  login oldum fakat sorun şu ki Yeni bir kullanıcıymış gibi boş bir oturum açıldı. Tüm ayarlar dosyalarım hiç birşeyim yok şuan. home dizininde ".ecryptfs" adında bir dizin var ama eski dosyalara ulaşamıyorum ne yapmam lazım kafam durdu yol gösterin lütfen :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Ağustos 2013 - 23:05:05

root ta iken
root@metin:/home/metin# su - metin
Signature not found in user keyring
Perhaps try the interactive 'ecryptfs-mount-private'
metin@metin:~$ ^C
metin@metin:~$ ecryptfs-mount-private
Enter your login passphrase:
Inserted auth tok with sig [d02ed025d7c298c2] into the user session keyring

INFO: Your private directory has been mounted.
INFO: To see this change in your current shell:
  cd /home/metin

komutları ile dosyalarıma ulaştım fakat her ne hikmetse reboottan sonra tekrar gizleniyor.

ironic

Merhaba,

Aşağıdaki bağlantıya göre anlatılan yöntemi deneyelim,

Öncelikle Ubuntu canlı cd ya da usb flaş kurulu ortamla sistemi açalım.
/home dizinini sisteme bağlayalım.
Şifrelenmiş dizine ait kullanıcı adıyla yeni bir kullanıcı oluşturalım.
# adduser --no-create-home eski_kullanıcı_adı
ecryptfs-mount-private
şifreli dizine ait parolayı girelim.
cd /home/eski_kullanıcı_adı
ile dizine geçelim.
ls
komutu ile dosya listesini görebildiysek işlem tamamdır. Dosyarı başka bir ortama ya da bölüme yedekleyebiliriz.
http://goshawknest.wordpress.com/2010/04/16/how-to-recover-crypted-home-directory-in-ubuntu/

metin.35

bu işlemleri yaptım dosyalarımı konsoldan kopyalıyorum şuan da.
Anladığım kadarı ile sistemimde bir şekilde 3 adet metin kullanıcı oluşmuş ve sadece bir tanesinden giriş yapmama izin veriyor. asıl oturumumu açmama izin vermiyor sistem ve diğer oturumun şifresini kesinlikle değiştirtmiyor.root@metin:/home/metin# users
metin metin metin
root@metin:/home/metin#

fazlalık olan hangisi silme komutu verdiğimde hangisi silinicek tam olarak kestiremedim :S

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ağustos 2013 - 08:47:55

Dosyalarımı harici hdd ye alıp yeniden kurdum :/

heartsmagic

Yeniden kurulumlarda etiketlemiyoruz konuyu. Doğrudan kapatalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.