13.04 Kurulum Sonrası - Sorunlar

Başlatan UnbLanceD, 10 Ağustos 2013 - 14:40:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

UnbLanceD

Merhaba,

daha önce ubuntu 10.04 dü sanırım kullanmıştım 2 yıl önce daha sonra 2 yıl ara verdim şimdi tekrar döneyim dedim dönme  çabalarındaydım ve her şeyim gitti tüm çalışmalarım vs..

neyse olmuşla ölmüşe çare bulunmazmış öyle derler..

onun için bundan sonrasına bakıcaz.

şimdi bir kaç sorunum var , aşağıda ;

1) Ekran Kartım nVidia 610M sürücüsünü nasıl kurabilirim.
2) Diğer eksik sürücüler için ne yapabilirim.

yardımlarınızı bekliyorum iyi günler..

ercnynr

Ekran kartı için sistem ayarlarında ek sürücüler bölümü var. Oradan kurabilirsiniz. Diğer sürücüler derken ses kartı ve kablosuz internet kartını ubuntu kendisi tanır. Aynı şekilde kamerayı ve yazıcıyı bağladığınızda otomatik olarak tanınacaktır.

UnbLanceD

dediğiniz yerde ekran kartı için sürücü yok malesef.

sitesinden indirip run dosyası olarak çalıştırmayı denedim sanırım oda olmadı.

manuel olarak mümkün mü acaba ?

cokomoko

Ekran kartı nvidia ise Sistem Ayarları>Ek Sürücüler bölümünde görünmesi lazım.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

UnbLanceD

Alıntı yapılan: cokomoko - 10 Ağustos 2013 - 15:22:12
Ekran kartı nvidia ise Sistem Ayarları>Ek Sürücüler bölümünde görünmesi lazım.

Malesef..  :(

cokomoko

Güncellemeleri aldın mı?
Bir de 10.10 hem eski, hem de desteklenme süresi az 12.04 kursanız daha iyi olurdu.
jockey-gtk ve jockey-common kurulu mu?
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

ercnynr

Manuel kurmak istiyorsanız .run dosyası için forumda arama yaparsanız, kurulum yönlendirmeleri mevcut.

guopx

lspci | grep VGA çıktısını verirseniz daha net yorum yapılabilir ekran kartı ile ilgili. Eğer optimus varsa Bumblebee ile kolayca ekran kartı sürücüsü halledilebilir.
Bu arada diğer eksik sürücüler demişsiniz sisteminizde çalışmayan donanım  var mı? Kablosuz (wireless) gibi...
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

UnbLanceD

Alıntı yapılan: guopx - 10 Ağustos 2013 - 17:57:24
lspci | grep VGA çıktısını verirseniz daha net yorum yapılabilir ekran kartı ile ilgili. Eğer optimus varsa Bumblebee ile kolayca ekran kartı sürücüsü halledilebilir.
Bu arada diğer eksik sürücüler demişsiniz sisteminizde çalışmayan donanım  var mı? Kablosuz (wireless) gibi...

aşağıdaki istediğiniz çıktılar;

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF119M [GeForce 610M] (rev a1)

guopx

Optimus var http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29186.0 burayı inceleyip anlatıldığı gibi Bumblebee kurarsanız ekran kartı ile ilgili bir sorun kalmayacaktır.

UnbLanceD

Alıntı yapılan: guopx - 11 Ağustos 2013 - 10:53:53
Optimus var http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29186.0 burayı inceleyip anlatıldığı gibi Bumblebee kurarsanız ekran kartı ile ilgili bir sorun kalmayacaktır.

şöyle bir şey sormak istiyorum oradaki bir cümlede 12.04 - 12.10 için diyor 13.04 bir sorun verir mi ? sıkıntı çıkarır mı ?

guopx

UnbLanceD

Alıntı yapılan: guopx - 11 Ağustos 2013 - 14:47:27
Bumblebee'nin 13.04 desteği var http://www.webupd8.org/2013/04/bumblebee-321-released-with-ubuntu-1304.html İnceleyin isterseniz.

teşekkür ederim yardımlarınız için , bir soru daha sormak istiyorum peki bu ek sürücüler bölümünde ekran kartı driver ı neden görünmüyor ?

guopx

Optimus teknolojisi için Nvidia doğru düzgün bir sahipli sürücü yayınlamadı linux tarafında. En etkili yöntem bumblebee şu an için. Bumblebee yükmediğinizde intel için (İntel linux sürücü desteğini açık kaynaklı sağlıyor zaten) açık kaynak ve Nvidia için Nouveau açık kaynak sürücüleri kullanılıyor ve iki ekran kartı aynı anda kullanılınca ısınıyor bilgisayar.

UnbLanceD

Alıntı yapılan: guopx - 11 Ağustos 2013 - 18:57:38
Optimus teknolojisi için Nvidia doğru düzgün bir sahipli sürücü yayınlamadı linux tarafında. En etkili yöntem bumblebee şu an için. Bumblebee yükmediğinizde intel için (İntel linux sürücü desteğini açık kaynaklı sağlıyor zaten) açık kaynak ve Nvidia için Nouveau açık kaynak sürücüleri kullanılıyor ve iki ekran kartı aynı anda kullanılınca ısınıyor bilgisayar.

yardımlarınız için çok teşekkür ederim. çok destek oldunuz bakalım kullanalım eğer işim konusunda sıkıntı yaparsa bana mecbur tekrar dönücen windowsa zaman ne gösterecek..

burk

@UnbLanceD  sorun olursa da elimizden geldiğince uğraşırız sorunla, yaşanan her sorunda Windows'a geçilseydi...

Bu vesileyle konuyla ilgili geribildirim de alalım.