Nvidia Geforce 5500 çözünürlük problemi

Başlatan syamak, 27 Kasım 2008 - 23:27:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

syamak

Merhabalar,
Ge-Force FX 5500 grafik kartı kullanıyorum fakat envy ile doğru sürücüyü kuramadım. Açılışta hatalar verdi ve kaldırmak durumunda kaldım. Nvidia sitesinden indirmiş olduğum "NVIDIA-Linux-x86-173.14.12-pkg1.run" dosyasını da çalıştıramadım. Neticede çözünürlük ekran kartı tanımadan 800*600 durumda. Yüklenebilen kısıtlı donanım sürücülerinden 173 dosyasını tanımladığımda çözünürlük 640*480 olabiliyor en fazla. 5500 ekran kartı problemimi çözmekte yardım edebilecek veya aynı durumla karşılaşmış bir arkadaşımız var mı?

Teşekkürler.

heartsmagic

Yanlış bilmiyorsam o kart için olan seri 173.xx. Nvidia'nın sitesinden indirdiğini neden kuramadın?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

syamak

173 versiyonunu ubuntu tavsiye edilen driverlarda gösterdi, kurdum fakat çözünürlüğü 640*480'e düşürdü ve en yüksek ayarı da 640 idi. siteden indirdiğim NVIDIA-Linux-x86-173.14.12-pkg1.run dosyasını sudo komutu ile çalıştırdığımda X Server ekranında kurulamayacağı uyarısı ile karşılaştım. Nasıl kurabilirim bu indirmiş olduğum NVIDIA-Linux-x86-173.14.12-pkg1.run dosyasını?

heartsmagic

Uçbirimde kurman lazım, X'i sonlandırarak.

sudo gdm-stop
pkill X

ile X'i sonlandırmaya çalış, ardından sürücünün olduğu dizinde kurulum komutunu ver.

Envy ile kurduktan sonra bir

sudo nvidia-xconfig yapmış mıydın?

syamak

sudi@sudi-linux:~$ sudo gdm-stop
sudo: gdm-stop: command not found
sudi@sudi-linux:~$ pkill X
pkill: 5460 - Operation not permitted
sudi@sudi-linux:~$

Hatalarını veriyor. Envy'i tekrar kurdum ve Compatible ve Recomended değerleri + olanı seçtim. tekrar başlatmadan önce mi "sudo nvidia-xconfig" komutunu vereceğim? Kurulum sonunda sadece restart ibaresi beliriyor..

syamak

You do not appear to be using the NVIDIA X driver. Please edit your X configuration file (just run `nvidia-xconfig` as root), and restart the X server.

Hatası veriyor..

heartsmagic

İlginç Intrepid ile gdm-stop yok olmuş sanki. Neyse:

sudo pkill gdm
sudo pkill X

ile dene. sudo'lara dikkat.

nvidia-xconfig'i kurduktan sonra kullanacaksın.

syamak

komutlar bir işe yaramadı. 173 de olmadı. '96 da olmadı. başka bir çözüm? nvidiadan çekmiş olduğum dosyayı nasıl kurarım? şuan çözünürlük 640*480'e düştü ve en fazla bunu destekliyor. Buraya yazarken bile zorlanıyorum.

heartsmagic

İşe yaramadı derken aynı hatayı mı aldın?

syamak

Tekrar merhabalar bu başlıktaki diğer mesajlarımı başka bir kullanıcı yazdı kısaca durumumu özetleyecek olursam uzun zamandır linux e merak sarıyordum arkadaşımda gördüğüm ubuntuyu bende denemek istedim windows u silerek ubuntuyu kurduk ancak ne kadar uğraştıysak ekran kartı problemimizi çözemedik tekrar windows kurmak zorunda kaldık. Dün gece tekrar ubuntuyu kurduk ve forumda başlık açtık linux acemisiyim buğün yaptığım işlemler ise envy den 173** driver ı kurdum çözünürlük 640*480 e düştü tekrar alt+f2 yapıp ''gksu nvidia-settings'' buradaki çözünürlük ayarlarını elle değiştirdim ama komik bir durumla karşılaştım 1280 ekranın 640 çözünürlük ekranını görebildim tekrar başlattığımda da kurduğum driver doğru olarak çalışmadı ve en baştaki 800*600 çözünürlüğe geri döndü. Sabahlara kadar uğraştığımız bu problem yüzünden linux sevdam yarım kaldı bana en acıklayıcı dille yardımcı olabilecek arkdaşım varsa çok mutlu olurum. Başınızı şişirdiğim için özür dilerim.

Teşekkür ederim.

heartsmagic

/etc/X11/xorg.conf dosyasına elle çözünürlük ekleyebilirdik, hâlâ Ubuntu kurulu mu?

syamak

Evet şimdi biraz daha şüpheli yaklaşıyorum ubuntuya pc de hem windows hem ubuntu kurulu şu an ubuntudayım şimdi şöle bir adım izlesek olur mu? Envy ile uygun gösterdiği 173** driver ı kurayım daha sonra ''/etc/X11/xorg.conf'' buradaki değerleri değiştirelim ancak daha öncede biz bunu denemiştik elle çözünürlük eklemiştik ancak yanlış adımlar izlemiş olabiliriz. Sizin tavsiyeniz varmı bu konuda?

heartsmagic

Bir nvidia kullanıcısı olarak pek zorlanmıyorum sürücü kurarken. Ancak bunda tecrübenin farkı var haliyle. Envy bazen sorun verebiliyor buna hak veririm. Sürücüyü elle kurmak için konsola düşüp bir şekilde X'i sonlandırman lazım. Aslında verdiğim komutların işe yaraması lazım, sen denedim ama olmadı diyorsun. Olmayan neydi? Yine aynı hatayı mı aldın yoksa hata değişti mi? Bir de şunu söyleyeyim, Ctrl+Alt+F1 ile konsola geçip, X'i sonlandırdıktan sonra Alt+F7 yaptığında masaüstüne dönememen gerekiyor, eğer dönüyorsan sonlanmamış demektir. Bir şekilde sürücüyü kurarsan zaten çözünürlük problemi yaşamayacağını düşünüyorum. Eğer yaşarsan da forumda xorg.conf'a çözünürlük ekleme defalarca anlatıldı. Bulamazsan yine yardımcı olmaya çalışırız.

Bu arada Nvidia bazı kartları yeni konumundan eski durumuna çekti. Şimdi buradan sorayım 5500 kullanıp da sorun yaşayan başka birisi var mı?

syamak

İlgin için çok teşekkür ediyorum. Dediğim gibi bu benim ilk linux deneyimim, ilk deneyimimde böyle can sıkıcı bir sorunla karşılaşmam benim talihsizliğim oldu. Sisteme yabancıyım tabi bu sorunla ilgilenirken öğrendim biraz. Forumları inceledim ekran kartımı tanıtıyorum onda sorun yok özel efeklerde çalışıyor tek sıkıntım çözünürlük bir türlü 640x480 üzerine çıkaramadım. ''/etc/X11/xorg.conf'' içindeki değerleri forumlardaki bilgiler doğrultusunda değiştirdim işe yaramadı. alt+f2 yapıp ''gksu nvidia-settings'' den çözünürlüğü elle değiştirdiğimde ayarladığım çözünürlük boyutunun yalnızca 640x480 kısmını görebiliyorum geri kalan bölgeler için sağa sola kaydırmam gerekiyor ekranı. 21' crt monitorde 640x480 büyük sıkıntı oluyor neredeyse 800x600 olsun razıyım konumundayım. Dediğiniz gibi aynı ekran kartına sahip bir arkdaşımız bu sorunu yaşadımı yaşadıysa nasıl çözdü bu çok önemli.

Çağlar

Bence benim xorg.conf dosyam işinizi görecektir. Alt+f2 yapın gksudo nautilus yazın sonra dosya sistemine girin /etc/X11/ klasöründen kendi xorg dosyanızın bir yedeğini alın sonra benim gönderdiğimi aynen içine yapıştırın.

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# Note that some configuration settings that could be done previously
# in this file, now are automatically configured by the server and settings
# here are ignored.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "Monitor"
Identifier "Generic Monitor"
Option "DPMS"
HorizSync 30-75
VertRefresh 50-100
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Generic Monitor"
Device "nvidia"
DefaultDepth 24
        SubSection "Display"
Depth 1
Modes "1600x1200" "1400x1050" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 4
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 8
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 15
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 16
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 24
EndSubSection
EndSection

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Option "UseFBDev" "true"
Driver "nvidia"
EndSection

Not: Bende ilk zaman aynısını yaşamıştım.
We got a badass over here!

syamak

Çağlar arkadaşımıza çok teşekkür ediyorum xorg.conf dosyasının sendeki içeriği işimi tam anlamıyla gördü diğerleriyle olmamıştı. Çözünürlük problemim ortadan kalktı. FX5500 kullanıcarı çözünürük problemi yaşarsa dermanı bu bölümdedir tekrar teşekkür ediyorum.

Çağlar

:) Önemli değil @syamak çözüldüğüne sevindim. Demek ki her derde derman bir xorg dosyam varmış :)
We got a badass over here!

heartsmagic

Bir başka mutlu son. Bu soruyu ayrı bir bölüme almayı deneyeceğim zira başlıktan biraz saptık.

Not: Konuyu etiketleyip, kapatıyorum.