Slackbook 2.0 Full Türkçe Çeviri

Başlatan Le0n, 13 Haziran 2008 - 10:24:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zulfikar

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Eylül 2008 - 05:30:51
Ben iki alternatif vereyim:

http://www.heartsmagic.nett/slackbook-2.0-tr.pdf
http://heartsmagic.linux-sevenler.org/slackbook-2.0-tr.pdf

@Leon ilk mesaja eklersen sevinirim.

Heartsmagic verdigin ilk linkde adres yanlis, herhalde elinden kacmis duzeltirsen iyi olur.  ;)

http://www.heartsmagic.net/slackbook-2.0-tr.pdf

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

metineylul

Bende acemi meraklı olarak dosyayı indirip inceledim.ancak maalesef acemilere hitap etmediğini gördüm.Kurulum ayarlar gibi basit şeylerin olduğunu düşünmüştüm.Kitabında ilk başında (Bu kitap, Slackware Linux işletim sistemine bir başlangıç olarak tasarlanmıştır. Amaç dağıtımın en ince ayrıntısına kadar anlatılması değil sistemin yeteneklerinin ve temel çalışma bilgisininverilmesidir.)Maalesef bizler gibi acemiler için nasıl kurulur ayarları nasıl yapılıur gibi basit ama kullanılabilirliğ kolay olan anlatım ve açıklamalar yok.Piyasada biraz kitap baktım onlarda acemileri aşan kullanmayı bilen linuxculara hitap ediyor.Bu konuda micrsoft için onlarca kitap olmasına rağmen bizim gibi sıfırdan linux sistemi kuranlara pek hitap edilmiyor.Üzücü olan bu.Fakat bu işi bilen sizler ilk kez linux kuran bizler için basitde olsa nasıl kurulur hangi ayarlar nasıl yapılır internete nasıl girilir yada güncel oyunlar nasıl oynanır gibi basitce herkesin anlayabildiği bir dilde bir dosya hazırlasanız sanırım herkez için çok faydalı olacaktır.Yazının uzunluğu için özür deilerim.

munirekinci

Yanlış bir e-book indirdiniz sanırım. Çünkü bahsi geçen e-book'ta sayfa 25'ten 41'e kadar Slackware'in nasıl kurulacağını anlatıyor.

Kutadgu

Çok uzun olmayan bir süre önce Slackware kullanmayı düşünmüştüm. Şu kitabı bir okuyayım belki kurarım . Teşekkürler.

metineylul

Doğru dosyayı indirdim.Hiçbirşey anlamadım.Bir tane bile resim yok.Böyle yazılar yerine birkaç resimle nasıl yapıldığı olsaydı daha iyi olurdu.

munirekinci

Haa doğruya anlaşılabilir olması için resimlerin olması gerekiyor. Nasıl böyle bir hata yapmışlar ama değil mi? Ama bi dakka kitapçıkta zaten kurulum programının arayüzü yok mu? Kurulumun anlatıldığı her sayfada yer alan tablolar Haydarpaşa garının Tren kalkış saatleri mi yoksa, çok saçma.

heartsmagic

@metinyul okumaktan bu kadar korkma lütfen. Neden bir çok arkadaş, özellikle genç, resimli anlatım istiyor? Eğitim sistemi bu kadar mı zorluyor sizi? İki çift yazı okumak neden bu kadar zor?

Kaldı ki şu an indirdiğin e-kitap Slackware dağıtımı için. Sen Ubuntu denedin de neresini anlamadın? Çözemediğin bir problemi bu forumda sorup da hangisine cevap alamadın?

metineylul

Haa doğruya anlaşılabilir olması için resimlerin olması gerekiyor. Nasıl böyle bir hata yapmışlar ama değil mi? Ama bi dakka kitapçıkta zaten kurulum programının arayüzü yok mu? Kurulumun anlatıldığı her sayfada yer alan tablolar Haydarpaşa garının Tren kalkış saatleri mi yoksa, çok saçma.

okumaktan bu kadar korkma lütfen. Neden bir çok arkadaş, özellikle genç, resimli anlatım istiyor? Eğitim sistemi bu kadar mı zorluyor sizi? İki çift yazı okumak neden bu kadar zor?Kaldı ki şu an indirdiğin e-kitap Slackware dağıtımı için. Sen Ubuntu denedin de neresini anlamadın? Çözemediğin bir problemi bu forumda sorup da hangisine cevap alamadın?

Ubuntu kullanıyorum daha doğrusu kullanmaya çalışıyorum.Kitabı hevesle indirdim inceledim ama böyle çerçeveler yerine resimli ve altında iki satırda olsa açıklamalı (mesela nerelere tıklanacağı nasıl seçilip işaretleneceği) olsaydı her acemi için başvuru kitapçığı olurdu.Sonuçta linux kurulumlarınında hepsi aynı değilmi.
Haydarpaşa garı konusuna gelince.Fazla uzatmak istemiyorum.Yorumda yapmayacağım ama ÜSLUP HİÇ HOŞ DEĞİL.
Kısaca SİZLERE YAKIŞMADI.

heartsmagic

Hayır Linux kurulumlarının hepsi aynı değil. Ubuntu ile Slackware farklı yollarla kurulur, bir başkası da çok daha farklı bir yol izleyebilir.

Bence eleştiri yaparken makul sınırlar içinde yapmak lazım. Örneğin ben kitap çevirisi için teşekkür görmezken, neden resim olmadığının eleştirisini gördüğümde pek bir itici buluyorum bunu. Forumda bir ara söylemişdim tekrar edeyim. Etrafta mantar gibi biten forumlar ve oradaki garip resimli anlatımlar kullanıcıları okumamaya itiyor. Bu nedenle ben şahsım adına çok karşıyım buna. Hayatımda bir kere resimli anlatım hazırladım ve o zaman son defa hazırlamaya karar vermişdim. Hem hazırlayan için meşakkat hem de okumayı körleştiriyor.

metineylul

Mesela http://www.tcpsecurity.com/doc/windows/windowsxpkurulum.html sitesinde xpnin nasıl kurulacağı ve bazı ayarları ne güzel anlatılmış.Böyle olsa daha güzel ve anlaşılır olmaz mı.

munirekinci

Alıntı YapUbuntu kullanıyorum daha doğrusu kullanmaya çalışıyorum.Kitabı hevesle indirdim inceledim ama böyle çerçeveler yerine resimli ve altında iki satırda olsa açıklamalı (mesela nerelere tıklanacağı nasıl seçilip işaretleneceği) olsaydı her acemi için başvuru kitapçığı olurdu.Sonuçta linux kurulumlarınında hepsi aynı değilmi.
Haydarpaşa garı konusuna gelince.Fazla uzatmak istemiyorum.Yorumda yapmayacağım ama ÜSLUP HİÇ HOŞ DEĞİL.
Kısaca SİZLERE YAKIŞMADI.

1. Slackware acemiler için değildir.

2. Slackware acemiler için değildir.

3. Kurulum programı tablolardan oluşmayan olmayan renkli renkli bir şey istiyorsanız Slackware size göre değil.

4. Kitapta tabloların altında birkaç satırdan daha fazla açıklama var.

5. Açıklaması olan şeyleri birde grafiksel olarak "BURAYA TIKLA", "BURADAKİ BOŞLUĞA KULLANICI ADINI GİR" şeklinde gösterilmesi, okuyan insanı budala yerine koymak gibi geliyor bana.

6. Üslübumu onaylamadığınız için çok üzüldüm. Oysaki gar benzetmesini seveceğinizi düşünmüştüm.

Kutadgu

Alıntı yapılan: metineylul - 29 Eylül 2008 - 01:32:12
Mesela http://www.tcpsecurity.com/doc/windows/windowsxpkurulum.html sitesinde xpnin nasıl kurulacağı ve bazı ayarları ne güzel anlatılmış.Böyle olsa daha güzel ve anlaşılır olmaz mı.

Windowsta asıl kullanıcının bizler değilde sistem olması bundan kaynaklanıyor işte. Kullanıcıya balık tutmak öğretilmiyor, onun yerine biz size balık tutuyoruz nasılsa siz bize parasını verin yeter deniyor.

metineylul

İsteklerimi yerine getirsin linux içinde lisans öderiz.İşin parasında değilim.Senelerdir ödüyoruz zaten.Ama şunu söyleyeyim linuxu istediğim hale getirebilecek bilgisayarcı varsa onuda söyleyin giderim.Yeterki işimiz olsun.

egitimist

Arkadaşlar, bence teknik konularda anlatımı güçlendirmek, okuyucuya doyurucu, çekici bir içerik sunabilmek için görsel materyallerden de faydalanmalıyız. Resimler hatta vidyolar sayfalarca yazıdan anlaşılamayacak konuların kolaylıkla anlaşılmasına yardımcı olabilir. Bir örnek vermek gerekirse "yerel ve genel bilgisayar ağları" kavramlarını sayfalarca yazıyla bile tam anlamıyla anlatamazsınız ama bir kaç resim sayfalarca yazının yapamadığını yapar.

metineylul

Yorum yok.Yoruma gerek bile yok.Teşekkürler.
Derdimden anlayan birisi çıktı şükür.

munirekinci

Farklı şeylerden bahsediliyor, @egitimist yanlış anladın sanırım. Anlatımı güç olan şeyleri elbette grafikler yardımı ile daha anlaşılır hale getirmek lazım. Ancak, her yanında onlarca açıklaması bulunan en basit işte bile "nerde benim resimli anlatımım" diye bağırmak lüzumsuz.

heartsmagic

@metineylul sen bizim wikimize bakmış mıydın? Orada resimli bir anlatım mevcut. Yapan arkadaşa da eline sağlık demiştik, kısacası karşı değiliz. Ancak bir üyenin gelip de ısrarla resimli anlatım istemesine şahsım adına ben karşıyım. Bana katılan arkadaşlar olur, olmaz. Sen de buna dahilsin. Sebeplerini de açıkladım, bunu daha fazla tartışmanın anlamı yok.

Linux zaten bizim isteklerimizi yerine getiriyor. Bunu da anlatmaya çalışıyoruz ancak sen ısrar ediyorsun. Örneğin senin saydığın işleri ve çok daha fazlasını sorunsuzca yapıyorum ben.

Gerekli yerde resimlerden ve hatta videolardan bile yararlanılabilir. Ama bakınız anahtar kelime "gerekli yerde".

metineylul

İşte bu resimli anlatım olmadığından benim windowsum komple silindi ve o yüzden servise götürüp xpyi tekrar yüklettim(daha önce bir yerlerde anlatmıştım). Ben de dahil kimse bu duruma düşmesin diye ve xpyi komple kaldırıp linux kurarsam nasıl olacak diye soruyorum.

munirekinci

metineylul

Çok güzel olmuş.Kurulum için harika ama kurulumdan sonra yapılması gerekenler bölümü çok karışık.

heartsmagic

O zor bu karışık, şu yok. Böyle olmaz bu iş, vaktimizi boşuna harcamaktasın @metineylul. Peşin peşin bir daha ifade edeyim. Linux'a vakit ayırmayacaksan, okumayacaksan, anlamak için biraz sabır göstermeyeceksen Linux sana göre değil. Bu işin ne yazık ki şu an oluru yok.

maxspacemax

Alıntı yapılan: metineylul - 29 Eylül 2008 - 02:24:39
Çok güzel olmuş.Kurulum için harika ama kurulumdan sonra yapılması gerekenler bölümü çok karışık.
Biraz araştırma ve okuma bulunduğun yerin çok farklı ve mutluluk verici olduğunu göreceksin. :D