Ntfs'yi Ext4'e Dönüştürme

Başlatan FireSwords, 28 Temmuz 2013 - 19:46:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FireSwords

Eski Windows 7 den kalan Ntfs Partitionumu Ext4'e dönüştürmek istiyorum ama orada önemli verilerim var ve taşınabilir harddiskim yok (Ona Para Ödemek İstemiyorum) nasıl dönüştüreceğim

burk

Verileri silmeden biçimlendirmenin bir yolu yok bildiğim kadarıyla.

FireSwords

Windows'ta Partition Manager programları ile ya da cmd ile Fat32 ve Ntfs arasında dönüşüm yapılabiliyor bu linux'da yapılabilir mi ?

burk

Alıntı yapılan: burk - 28 Temmuz 2013 - 20:39:19
Verileri silmeden biçimlendirmenin bir yolu yok bildiğim kadarıyla.

gecegezen

Bazi biçimiler bazi biçimlere bazi programlarla dönüştürülebiliyor Biliyorum pek açıklayıcı olmadı:) Açarsam fat32 ntfs windowsun araçları ile dönüştürtürülebiliyor ve ext3 ise ext4 linux altında çalışan bir araçla dönüştürülebiliyor ama bunların dışında bir dönüşüm yapılamıyor diye biliyorum. hatta ntfs fat32 gibi tersine dönüşümler de yapılamıyor bildiğim kadarı ile
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

burk

Verileri sildikten sonra esasında biçim değiştirmenin bir zorluğu yok, disk programından istediğiniz biçimlendirmeyi yapabilirsiniz.

FireSwords

O zaman bir tane taşınabilir harddisk alacağım

NTFS'de kalsam bir eksikliği olur mu Ext4'den Ext4'dün NTFS'den çok farkı var mı ?

FireSwords

Aklıma böyle bir fikir geldi

Halihazırda 60 GB lık boş Ex4 lük Partition var. Ve Ntfs Partitionum 405 GB boyutunda %56'sı dolu ben gereksiz dosyaları silip Gparted ile boş alanı 60 GB lık boş Ex4 partiton ile birleştireceğim ve bütün dosyaları oraya atacağım. Sonra Ntfs Partitionumu biçimlendirip ext4 yapacağım ve dosyalarımı yeni biçimlendirdiğim alana atacağım

burk

@Ustadharak NTFS biçimini neden ext4'e çevirmek istiyorsunuz?

FireSwords

NTFS'ye göre daha hızlı çalıştığı, disk hataları daha az olduğu için

heartsmagic

Alıntı yapılan: UstadharakNTFS'de kalsam bir eksikliği olur mu Ext4'den Ext4'dün NTFS'den çok farkı var mı ?
Alıntı yapılan: UstadharakNTFS'ye göre daha hızlı çalıştığı, disk hataları daha az olduğu için
Kendin sormuş, kendin cevaplamışsın. Eğer NTFS'ye Windows gibi bir sistemle ortak kullanım için ihtiyacın yoksa neden EXT4 kullanmayasın. İhtiyaca bakıyor bu mesele.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

FireSwords

@hearthmagic plymouth arkadaşımızın verdiği test sonuçları yüzünden o cevabı verdim

plymouth

NTFS gelişen teknolojiye göre çok eski sayılır. Eğer imkanınız varsa ext3, xfs veya ext4 sizin için iyi olur. 
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

FireSwords

Şimdi 2 tane ayrışmamış alan var biri üstte biri altta ikisini nasıl birleştireceğim ?

burk

Disk yöneticisinden mi bakıyorsunuz? Ne yazıyor bölümlerin üzerinde?

FireSwords

Boş alanlardan yeni partition yapacağım ama tek partition olmasını istiyorum ama 2 ayrı partition oluyor.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

arpia

FireSwords

Ayrılmamış alanlardan tek partition bölüm yapacağım.

arpia

Üstte duran, yani uzatılmış alanda olmayan "ayrılmamış" alanı taşı seçeneği ile öbür tarafa atması lazım.
Daha sonra sanırım "shrink" ile birleşiyorlardı. Denemeniz lazım, elde böyle bir ortam olmadığı için şuan deneyemiyorum.

if

@Ustadharak, geri dönüş alalım.