[Çözüldü] Soru: Mint ve Backtrack grub sorunu

Başlatan istiklal, 15 Temmuz 2013 - 20:59:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

istiklal

Arkadaşlar bir iki aydır Linux mint kullanıyorum gerçekten hoşuma gitti asus eee pc'imde çok güzel oldu. Az önce ise Backtrack 5 i yüklemeyi denedim. Bu işletim sistemleri farklı bölümlerde 100 GB mint için 100 GB Backtrack için 300 GB da depo olarak ayırmıştım. Fakat kurulum bittiğinde işletim sistemi seçme ekranında sadece backtrack görünüyor.Bilgisayar açıldığında Mint'in dosyaları ya da diğer verilerim sorunsuz şekilde görünüyor.Minti açılış ekranına nasıl ekleyebilirim ?

Lock

Backtrack eski sürümü.Yeni sürümün adı Kali linux.Bundan dolayı grub ' a almamış olabilir.Bence Kali Linux ' a bakın.

speakerXXL

Öncelikle aşağıdaki kodu uçbirimde çalıştırıp Grub menüsünü güncellemeyi deneyiniz.

sudo update-grub

Bu şekilde sorun çözülmezse, sisteminizi Linux Mint çalışan CD/DVD/USB medyası ile açınız. Aşağıdaki kodların yardımıyla Boot Repair uygulamasını kurunuz ve bu uygulama yardımıyla Grub'u yeniden kurmayı deneyiniz.

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair && sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && (boot-repair &)

Önerilen Onarım (Recommended repair) seçeneğini seçerek Grub'u yeniden kurduğunuzda Linux Mint ve Backtrack Grub menüsünde yerini almış olacaklardır.

istiklal

Alıntı yapılan: speakerXXL - 15 Temmuz 2013 - 21:27:13
Öncelikle aşağıdaki kodu uçbirimde çalıştırıp Grub menüsünü güncellemeyi deneyiniz.

sudo update-grub
...

Teşekkür ederim ilk kod işe yaradı :)

Alıntı yapılan: Lock - 15 Temmuz 2013 - 21:25:48
Backtrack eski sürümü.Yeni sürümün adı Kali linux.Bundan dolayı grub ' a almamış olabilir.Bence Kali Linux ' a bakın.

Kali Linux'u da indirdim ama kuramadım. Anladığım kadarıyla Kali Linux daha kullanışlı sanırım.

Lock

Kali daha yeni ve güçlendirilmiş sürüm diyebiliriz.

istiklal

Alıntı yapılan: Lock - 19 Temmuz 2013 - 21:17:02
Kali daha yeni ve güçlendirilmiş sürüm diyebiliriz.

Anladım teşekkür ederim :) Kurma sorununu halledebilirim umarım. Tabi netbookuma uyarsa :D konu pek dağılsın istemiyorum, büyüklerimiz kızıyor sonra :D Asıl problem çözülmüş durumda olduğu için bu konuyu halledemezsem yeni bir soru olarak sorarım. :)