[Çözüldü] Crunchbang Broadcom BCM 4313 Kablosuz Ağ Sorunu

Başlatan Mitsukuni, 15 Temmuz 2013 - 15:49:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mitsukuni

Herkese merhaba yeniden,

Bugün biraz yenilik yapayım dedim ve küçük dizüstü bilgisayarımdaki Kubuntu'yu Crunchbang'e çevirmeye karar verdim. Hızlı açılmasını bile özlemişim hafif sistemin. :)

Her şey güzel ancak kablosuz ağ konusunda sıkıntı yaşıyorum. Emin olmamakla birlikte Debian'la alakalı da olabilir sorun.

lspci | grep -i wireless

05:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller (rev 01)

Kurulumu güncel Waldorf olarak yaptım. Genel bir lspci çıktısı da geçeyim her ihtimal için.

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Atom Processor D4xx/D5xx/N4xx/N5xx DMI Bridge
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Atom Processor D4xx/D5xx/N4xx/N5xx Integrated Graphics Controller
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Atom Processor D4xx/D5xx/N4xx/N5xx Integrated Graphics Controller
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation NM10/ICH7 Family High Definition Audio Controller (rev 02)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation NM10/ICH7 Family PCI Express Port 1 (rev 02)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation NM10/ICH7 Family PCI Express Port 2 (rev 02)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation NM10/ICH7 Family PCI Express Port 3 (rev 02)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation NM10/ICH7 Family PCI Express Port 4 (rev 02)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #1 (rev 02)
00:1d.1 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #2 (rev 02)
00:1d.2 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #3 (rev 02)
00:1d.3 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #4 (rev 02)
00:1d.7 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB2 EHCI Controller (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev e2)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation NM10 Family LPC Controller (rev 02)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family SATA Controller [AHCI mode] (rev 02)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation NM10/ICH7 Family SMBus Controller (rev 02)
05:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller (rev 01)
09:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88E8040 PCI-E Fast Ethernet Controller

Ağ bağlantılarında kablosuz ağ hiç görünmüyor. Sizce neden kaynaklanıyor olabilir?

wlan0 için de bu hatayı veriyor:
ifconfig wlan0
wlan0: error fetching interface information: Device not found

iwconfig
lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

arpia

Merhaba @Mitsukuni,

rfkill list

çıktısını görebilir miyiz?

Mitsukuni

Tabii ki.

rfkill yüklü değilmiş, komutla kurdum.

rfkill list
0: samsung-wifi: Wireless LAN
Soft blocked: no
Hard blocked: no
1: hci0: Bluetooth
Soft blocked: no
Hard blocked: no

arpia

Blok yok.

lshw -C network

Bu çıktıyıda alırsak tam nedir bir bakalım.

Bu arada şurada sorun çözülmüş, bir göz atın isterseniz.

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=112766

Mitsukuni

lshw -C network çıktısı:
*-network UNCLAIMED     
       description: Network controller
       product: BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller
       vendor: Broadcom Corporation
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:05:00.0
       version: 01
       width: 64 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: pm msi pciexpress cap_list
       configuration: latency=0
       resources: memory:f0100000-f0103fff
  *-network
       description: Ethernet interface
       product: 88E8040 PCI-E Fast Ethernet Controller
       vendor: Marvell Technology Group Ltd.
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:09:00.0
       logical name: eth0
       version: 00
       serial: e8:11:32:49:05:a8
       size: 100Mbit/s
       capacity: 100Mbit/s
       width: 64 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: pm msi pciexpress bus_master cap_list ethernet physical tp 10bt 10bt-fd 100bt 100bt-fd autonegotiation
       configuration: autonegotiation=on broadcast=yes driver=sky2 driverversion=1.30 duplex=full firmware=N/A ip=192.168.1.6 latency=0 link=yes multicast=yes port=twisted pair speed=100Mbit/s
       resources: irq:44 memory:f0200000-f0203fff ioport:2000(size=256)

Siz çıktıya bakarken ben de bağlantıya bir bakayım. :)

Mitsukuni

Hemen geri dönüş yapamadım ancak mutlu sona ulaştım diyebilirim. Tahmin ettiğim gibi işin ucu Debian'a dokunuyormuş. Sanıyorum kapalı kaynak sürücüleri kullanmadıkları için bu sorun hasıl olmuş. Olur da lazım olur diye de işlem sırasını geçeyim buraya:

Öncelikle gerekli bileşenleri yüklüyoruz.
sudo apt-get install linux-headers-$(uname -r|sed 's,[^-]*-[^-]*-,,') broadcom-sta-dkms firmware-brcm80211

Daha sonra çalışmayan birimleri kapatıyoruz.
sudo modprobe -r b44 b43 b43legacy ssb brcmsmac

Sürücüyle beraber kablosuz ağı tekrar açıyoruz.
modprobe brcmsmac wl

Kaynak bağlantılara [1] [2] göre bunları uygulayınca düzelmesi gerekiyor. (Ben ikisini birleştirip uyguladım, çünkü bir tanesi tek başına yeterli gelmedi.) Belki de Debian tabanlı olmasına rağmen Crunchbang'in farklılığından kaynaklanıyordur, bununla ilgili bir şey diyemeyeceğim.

Buraya kadar her şey güzel. Bildirim alanında daha önce bulunmayan "kablosuz ağlar" bölümü de artık görünüyor, ancak kablosuz ağları gösteremiyor. Elle eklediğimde dahi bağlantı sağlayamıyorum. Fakat bağlantıyı "wicd" isimli bir programla sağlamayı başardım.

Yüklemek için:
sudo apt-get install wicd komutu yeterli.

Bu program da bildirim alanına yerleşiyor ve kablosuz ağlara bağlanmak için bir arayüz sağlıyor.

Sonuç:
Neticede sorunum çözüldü ancak bildirim alanındaki simgeyi ek bir programa ihtiyaç olmadan kullanabilmek isterdim. Belki de bir yolu vardır ancak ben bulamadım. En azından bildirim alanındaki ağ bağlantıları simgesini komutla kapatıp açmak işe yaramıyor. Artık ifconfig çıktısında wlan0 da görünüyor.

Çözüldü etiketiyle beraber konu kapanabilir ancak son bir danışayım istedim.

arpia

Rica ederim, sorunu çözmenize sevindim.
Bende sizden dönüş bekliyordum, denediniz mi ne oldu diye. Fakat bu dönüş daha güzel olmuş, elinize sağlık :)

Muhtelen başlığı "[Çözüldü] Crunchbang Broadcom BCM 4313 Kablosuz Ağ Sorunu" şeklinde düzenlerseniz, aynı sorunu yaşayıp çözemeyen arkadaşlar sizin çözüm yolunuzu bulacaklardır. :)

İyi günler...

Mitsukuni

Verdiğiniz bağlantıdan ilham aldım. :)

Başlığı dediğiniz şekilde düzenliyorum, ne kadar açık o kadar iyi tabi ki.

İyi günler size de.