[Çözüldü] Klavye bozuldu

Başlatan betseg, 09 Temmuz 2013 - 13:54:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

betseg

Yerleşik klavye yazmıyor. Ekran klavyesiyle yazıyorum touchpad iyi çalışıyor. Bilgisayarım HP Pavillion Ultrabook 15-b030st

heartsmagic

Ne oldu da bu sorun meydana geldi? Güncelleme vs?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

betseg

Bilgisayarı açtım, bir baktım klavye çalışmıyor. Ondan önce güncelleme var demişti ama güncellenen şeylere bakmadım.

empax

Herhangi bir tuşa basılı tuttuğunuzda yazıyor mu? Erişebilirlik seçeneklerindeki bir ayardan dolayı daha önce başıma böyle bir şey gelmişti.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

betseg

betseg

betseg

heartsmagic

Klavye kullanmadan güncelleme yapmayı denedin mi?

betseg

heartsmagic

Sistemi güncellemeyi denedin mi diye soracaktım ki tekrar giriş yapamayacağını unuttum, ancak parola sordurmayı es geçtiysen böyle bir imkân olur. Ekran klavyesi ile giriş yapabiliyorum demişsin ama, o şekilde giriş yapıp sistemi güncellemeyi dene. Giriş yapamıyorsan kurtarma kipini denersin. Bu arada kurtarma kipinde girmeyi hiç denedin mi, orada çalışıyor mu klavye?

betseg

Sistemi güncellemeyi hala anlamadım :( Bir de açılırken Ubuntu yazısından önce escape'e basıyorum, olmuyor. Eskiden oluyordu.

heartsmagic

Ben mi anlatamadım acaba :) Bir şekilde Ubuntu'ya girebiliyor musun giremiyor musun sen? Eğer ekran klavyesi vs. ile girebiliyorsan girecek ve normal şekilde sistemi güncelleyeceksin hepsi bu. Eğer giriş yapamıyorum diyorsan söyle bunu, kurtarma kipini deneyelim.

Grub üzerinde klavye çalışıyor mu?
BIOS yapılandırmasına girince çalışıyor mu?

Eğer iki yerde de çalışmıyorsa sorun donanımsal da olabilir.

betseg

BIOS'a giremiyorum, Grub'da çalışmıyor :( Donanımsal mı?

heartsmagic

Yani, bana öyle geliyor. BIOS'a dahi giremiyorsan mesele Ubuntu ile veya bir işletim sistemi ile alakalı değildir bence.

betseg

Aklıma bir şey geldi. Açılırken "Disk sürücüsü "UUID:y68jup-juı678jtu-bt757ıhg (rakamlar, harfler, tireler) hazır değil veya bağlanmadı geçmek için s'ye, ele yapılandırma için m'ye basın" yazıyor, sorun ilk başladığından beri var. Bilgisayarı pek kapatmadığımdan fark etmemişim :)

arpia

Daha işletim sistemini yüklemediği sırada dahi klavyeyi kullanamıyorsanız yeni bir klavye alma zamanınız gelmiş gibi fakat almadan önce başka bir klavye ile denemekte fayda var. Klavye girişinde de arıza olabilir.

betseg

laptop? yerleşik klavye?

matrax_41

@bestseg, bahsettiğin hata bir disk bölümünün bağlanamadığını söylüyor. Klavyeyle bir alakası yok.

arpia

Alıntı yapılan: matrax_41 - 27 Temmuz 2013 - 17:16:59
@bestseg, bahsettiğin hata bir disk bölümünün bağlanamadığını söylüyor. Klavyeyle bir alakası yok.

Konunun daha üst satırlarında BIOS'a dahi giremediğini belirtiyor. Sizin bahsettiğiniz ise eskiden beri aldığı konumuzla alakasız bir hata.

Alıntı yapılan: betseg - 27 Temmuz 2013 - 17:16:20
laptop? yerleşik klavye?

@betseg, ilginç gerçekten. Umarım klavye gitmemiştir. Lütfen donanımsal olarak klavyenin çalışıp çalışmadığını doğrulayın. Örneğin canlı CD ile açmayı deneyin, klavye çalışıyor mu? Gerçi BIOS'a giremiyorsanız çalışmadığını gösteriyor ama siz imkanınız varsa bir deneyin, eğer çalışmıyorsa zaman kaybetmeden dizüstü bilgisayarınızı aldığınız yere yada her hangi istediğiniz bir yere götürüp tamir ettirirsiniz.

betseg

bilmemkaç mb gidecek, canlı indiremem. yakın bir zamanda götürürüm aldığım yere.

arpia

Elinizde herhangi bir Linux veya Windows CD'si yok mu? Amaç klavye denemek, kurulum yapmaya gerek yok.

betseg

kurduğumu kurulumfan sonra biçimlendirdim, başka yok  :(

matrax_41

@arpia, ben de konuyla alakası olmadığını söyledim zaten.

betseg

Kendiliğinden düzeldi o.O Ben bir şey yapmadım.