13.04 ve Unity Niye olmuyor?

Başlatan Tuxie, 26 Nisan 2013 - 21:43:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tuxie

Arkadaşlar 12.10'dan beri başıma gelen birşey.Sistemi kuruyorum ya da live olarak açıyorum.Şu ana seçke kısmına tıkladığımda tüm ekran önce donuyor sonra halı motifi gibi ekranda parça parça görüntüler oluşuyor.Sanıyorum ekran kartıyla alakalı fakat klavye dahil hiçbirşey kullanamıyorum ancak zorlama ile makineyi kapatabiliyorum.Şu unity neden böyle yapıyor bende anlamıyorum.
Nvidia ekran kartım var.
Ge Force GM 8400 ekran kartım var.10.04 ve 12.04'te hiç böyle olmuyor.Çok üzgünüm herkes denedi bir tek ben deneyemedim.

heartsmagic

Unity olmuyor fakat neden olmuyor? Cevap verebilmek için en azından sürücü bilgileri falan almamız lazım. Grafik kartları bölümündeki sabit bilgi verme başlığına bakmış mıydın?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Tuxie

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce 8400M G/PCI/SSE2/3DNOW!
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color, GL_NV_copy_image,
    GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
fatih@fatih-laptop:~$ lspci | grep VGA
02:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G86 [GeForce 8400M G] (rev a1)
fatih@fatih-laptop:~$

@heartsmagic güzel diyorsunuz da ben konsola bile düşemiyorum ki sürüc bilgilerini alıyım.Dediğim gibi fareyi oynatmam ya  da pencere açmamla donup kalması bir oluyor dakikalar sonra geliyor onda da dediğim gibi görüntüde bozulmalar oluyor ve yine donuyor.Yukarıdaki çıktı 10.04 şuanki sistemime ait.Sanırım onla devam edicem.:(

heartsmagic

Sorun olmayan sistemde irdeleyemeyince konuyu yorum yapmak zor. Denemek istersen sistemi kurup masaüstünden değil fakat ctrl+alt+f1 ile düşeceğin uçbirimden Nvidia'nın en son sürücülerini kurmayı deneyebilirsin. Son derken kastım depodakiler değil, xorg-edgers ile edineceğin sürücüler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

artikel

sezmen

Alıntı yapılan: Tuxie - 26 Nisan 2013 - 21:43:56
Arkadaşlar 12.10'dan beri başıma gelen * bir şey.Sistemi kuruyorum ya da live olarak açıyorum.Şu ana seçke kısmına tıkladığımda tüm ekran önce donuyor sonra halı motifi gibi ekranda parça parça görüntüler oluşuyor.Sanıyorum ekran kartıyla alakalı fakat klavye dahil hiçbirşey kullanamıyorum ancak zorlama ile makineyi kapatabiliyorum.Şu unity neden böyle yapıyor bende anlamıyorum.
Nvidia ekran kartım var.
Ge Force GM 8400 ekran kartım var.10.04 ve 12.04'te hiç böyle olmuyor.Çok üzgünüm herkes denedi bir tek ben deneyemedim.
Pardus 2013 ile deneyin bence. benim de nvidia ekran kartım. ubuntu ile hep sorun yaşıyorum. pardus ile herşey yolunda...
Linux merakla başlar, bağımlılık yapar. Linux gönül işidir.

https://500px.com/sezginmendil

Tuxie

Arkadaşlar cesaretimi topladım ve 13.04 kurmaya kalkıştım fakat kurulumun yarısında çat diye çöktü ilk defa böyle birşey ile karşılaştım.Yükleyici çöktü hatası aldım.Daha sonra 12.10 kurmaya çalıştım ve kurdumda forumda kirlilik olmaması açısında yeni konu açmamayı tercih ettim umarım hata etmemişimdir.Şöyle ki;

1-) Nvidia açık kaynak sürücüsü kurulu geliyor fakat Ubuntu Ana seçke tıklandığında ekranda yırtılmalar, desenler ve donma oluyordu.Bende bu yüzden sahipli olan 310 sürücüsünü kurdum yalnız çok sorunlu bir sürücü tekrar başlatmada sistem açılmadı.
Daha sonra 304 sürcüsünü kurdum ondada açılmadı. Sanıyorum en iyi sürücü 173 yazan sürücü.Çünkü önceden kullanıyordum ve sorun çıkarmıyordu.Fakat şöyle bir durum var bu sürücü sorunları Ubuntuya özgü değil Windows 8'dede 310-rt sürücüsünü kullandığımda birebir aynı sorunlarla karşılaşmıştım.
Şimdi 5. kez format atmamak için konsola bir şekilde düşüp bu sürücüyü kaldırıp açık kaynak sürücüye nasıl geçeceğimi bilmiyorum çünkü konsolada geçmiyor direk kalvye donuyor caps lock ışığı falan yanmıyor mesela.
2-) Diğer bir sorum ise ben bilmiyor olabilirim cahillime verin lakin.Linux sistemlerde neden uzun biçimlendirme yapılamıyor mesela Windows'ta hızlı biçimlendir seçeneği var birde uzun süren biçimlendirme var bu bütün herşeyi tamamen silen bir seçenek.Şöyle bir sorun başıma geldi.
Sabah 10.04 üzerine formatlayarak 13.04 kurmayı denedim, olamyınca 12.10 kurdum fakat 10.04'te çö kutusunda sildiğim dosyalar yeni sistemde karşıma geldiler.Uzun biçimlendirme yapabileceğimiz bir seçenek yok mu?

agritux

Farklı bir disk bölümündeyse sildiğiniz dosya, gelir tabi.

Tuxie

Hayır hayır ext4 biçimlendirme yapılmış bizzat 10.04 kurulu home dizinimdeydi.Dosyaları sildim, kaç kez üzerine format atıldı ama bir bakıyorum yeni 12.10 sistemde çöp kutusunda duruyorlar.

if

@Tuxie, çekirdek önyükleme seçeneklerinden nomodeset ile kullanınca sistemi çözkme, görüntünü bozulması gibi sorunlar oluşuyor mu?

Tuxie

Hayır olmuyor normalde açık kaynak sürücüleri kullanınca normalde olmuyor fakat şu ana seçkeyi açınca donup kalıyordu.Şuanda nvidia-173 sürücülerini kurdum sorun ortadan kalktı :)
Lakin hakikaten ya benim ekran kartımda (GM 8400) ya da sürüclerde bir sorun var çünkü aynı sorunlar windows'tada başıma geliyor.Ayrıca aşırı ısınma sorunuda oluyordu açık kaynak sürücülerde şimdi kullandığım sürücde mesela gayet rahat ısınma sorunu olmuyor tek sorun başlatırken çıkan şu plymouth tarzı şey çözünürlüğü bozuk çıkıyor onuda takmıyorum kafaya.
Bu arada sistemi ingilizce kurup Türkçe'ye çevirdim.12.10'da Gwibber' en sonunda kullanabildim o yüzden çok mutluyum :)

if

Diğer işletim sistemiyle de sorun yaşıyorsanız donanımdan şüphelenebiliriz. Belki bilgisayarı temizlemek gerek. Bilgisayarın marka ve modelini de alalım ki aynı model bilgisayar kullananlara çözüm olsun.

Tuxie

Acer 5520G Nvidia Ekran Kartı Ge Force 8400M G

if

Plymouth için /etc/default/grub.conf düzenlenebilir. Forumda örneği var. Şimdi bir sorununuz kalmadı galiba?