[Çözüldü] Dizinlere yazarken/kopyalama yaparken yetki hatası ?

Başlatan efekentli, 03 Ekim 2008 - 01:22:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

efekentli

Merhaba arkadaşlar;

vMware kullanarak ubuntu server edi. kurdum. (ilk linux kullanmam oldu) Kurulum başarıyla bitti hatta daha sonra gnome kurdum ve normal masaüstü ekranında yönetmeye çalışıyorum. Yalnız hiç* bir şey yapamıyorum.

* bir şey yapmak istediğimde ( dosya silmek veya html dosyalarını düzenlemek gibi) sürekli Permission hatası veriyor. caps :

[IMG]http://img508.imageshack.us/img508/7227/capturedsd3.jpg[/img]

dosyaların üstüne gelip özelliklerden değiştirmek istedim ama permission kısmı aktif değil. Bu sorunu nasıl çözebilirim ? yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

heartsmagic

O dizinlere normal şekilde yazamazsın zaten. Forumu biraz araştırırsan aslında çözüme ulaşırsın, fakat hoş geldin babından kısaca yazayım.

1. yol sudo kullanmak (komutla):
sudo falanca komut
Örnek:
sudo cp kopyalanacak_dosya /kopyalanacak/dizin

2. yol Nautilus kullanmak:
sudo nautilus
Daha sonra neyi nereye kopyalayacaksan kopyalarsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

efekentli

hızınız ve cevabınız için teşekkür ederim. fakat ben komutlardan ziyade alıştığım windows görünümü ile kullanmak istiyorum. o yüzden de gnome kurdum. hatta şimdi firefox ile sörf bile yapıyorum ubuntuda :)

http://img221.imageshack.us/img221/6458/capturedjs8.jpg

Yani ben kopyala yapıştır -veya dosya düzenlemek yaparken komutlarla uğraşmak istemiyorum.firefoxda localhost yazdığımda bir html sayfa geliyor ama bu hangi dizinde bir türlü bulamadım.  normal dosyalarımızı (html,php) hangi dizine atmalıyım ?

Nautilus komutunu kullandığımda :

http://img508.imageshack.us/img508/7476/capturedim6.jpg

heartsmagic

Eğer komutla uğraşmak istemiyorsan ikinci verdiğim yolu dene. O kadarcık bile kod yazmak istemiyorsan:

alt+f2 -> gksu nautilus

Daha sonra istediğin şekilde çalışırsın.

Dosyalarını /var/www/ altına koyabilirsin sanırım. Forumda apache ile ilgili arama yaparsan bu soruların daha önce de sorulduğunu göreceksin. Biraz vakit ayır ve forumu şöylece bir gözden geçir.

Not: Resimleri foruma uygun olarak küçük şekilde koyarsan seviniriz.

foma

sudo chmod 777 /usr/share..........
ile ulaşmak istediğin dizine bütün izinleri verebilirsin.ama php ile kodlama yapıyorsan kullanıcı dizinine public_html klasörü oluşturarak kullan derim.public_html diye aratırsan çok kolay bulursun.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

mozakca

Biraz alıştıktan sonra ubuntuyu windowstan daha iyi kullanacağınız kesin. Ben yaklaşık 1.5 yıldır kullanıyorum. ilk zamanlarda aynı şikayetleri ben de yapıyordum. Fakat şimdi kopamıyorum. Bunları ilk zamanlar söylemişlerdi dersiniz.

Gelelim sorularınıza sorduğunuz soruların hepsi bu forumda bulunuyor. Örneğin bir dizine izin vereceksiniz:

sudo chmod 755 /bu/dizin/nerede gibi...

Ayrıca web dizinleri /var/www altında saklanır. Benden bu kadar arkadaşımıza ben de katılıyorum. Sunucu kurulumu ve yönetimiyle ilgili bu forumda başlıklar mevcut.
sevgi, emek ister.

heartsmagic

Alıntı yapılan: foma - 03 Ekim 2008 - 01:50:23
sudo chmod 777 /usr/share..........

Hatırlatayım bu iyi bir çözüm değil, hem de pek değil. /usr/share pek kritik bir dizin olmayabilir ancak diğer dizinler son derece önem arz eder. Bu nedenle chmod kullanılmamalı. Ne yapacaksak benim anlattığım şekilde yapmak daha güzel olur.

@efekentli ikinci verdiğin resmi ve çıktıyı şimdi görüyorum. O bir hata değil, uyarıdır ve sorun olmaz. Dediğim şekilde kullanabilirsin.
Hata çıktılarını resim olarak değil de doğrudan kopyala yapıştır yapıp kod etiketini kullan.

efekentli

yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkürler arkadaşlar, sorun çözüldü.

beklediğimden daha zor gibi geldi ama alışmak lazım. forumu incelemeye başlıyorum hemen. iyi çalışmalar

heartsmagic

Beklediğinden zor olması bence sadece algı meselesi. Tek bir hamle ile sisteme admin kullanıcısı olarak girmeden istediğini yapabiliyorsun. Sence diğer tarafı düşününce daha kolay değil mi?

Linux ile bazı alışkanlıklarını yıkman lazım. Bir süre sonra bu işler o kadar kolayına gidecek ki vaz geçemeyeceksin.

Sorun çözdülüğü için başlığı etiketleyebiliriz. Bunu çözülen başlıkların ilk mesajını düzenleyerek sen de yapabilirsin. Biz daha sonra kapatırız. Bu sefer ben her ikisini de yapıyorum.

Aramıza hoş geldin.

Not: İletimdeki bir soru için başlığı şimdilik açık bırakıyorum. Söz hakkı doğduğu için kapatmak pek şık olmuyor.

efekentli

Hoşbulduk.

Kolay diyebilmem için biraz zamana ihtıyacım var. şu komutlar biraz düşündürüyor o kadar :) Sayenizde yavaş yavaş öğrenmeye başlarız inşallah. Tekrar teşekkürler iyi çalışmalar