[Çözüldü] Ubuntu Kurulumundan Sonra Windows Kuramama

Başlatan taro11, 04 Şubat 2013 - 15:56:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

taro11

Çıktı:
ubuntu@ubuntu:~$ sudo cfdisk -P s /dev/sda
Partition Table for /dev/sda

First       Last
# Type       Sector      Sector   Offset    Length   Filesystem Type (ID) Flag
-- ------- ----------- ----------- ------ ----------- -------------------- ----
   Pri/Log           0   312581807*     0#  312581808*Free Space           None
ubuntu@ubuntu:~$

Belirttiğiniz şeyler dışında arkadaşın dediklerini yapmıştım ama sonra geri kapattım. Başka bir şey yapmadım.

sipazilla

sudo mkfs.ntfs /dev/sda

bunuda yapınca olması gerekiyor. işlem bitince çıktıyı burayada geçin.

taro11

Alıntı yapılan: sipazilla - 04 Şubat 2013 - 23:15:49
sudo mkfs.ntfs /dev/sda

bunuda yapınca olması gerekiyor. işlem bitince çıktıyı burayada geçin.

Maalesef yine aynı sorun:
ubuntu@ubuntu:~$ sudo mkfs.ntfs /dev/sda
/dev/sda is entire device, not just one partition.
Refusing to make a filesystem here!
ubuntu@ubuntu:~$

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Şubat 2013 - 23:24:32

acaba tekrar sudo cfdisk komutunu kullanıp tek bir partiton oluşturmamız mı gerekiyor?

sipazilla

sudo cfdisk açılan pencerede zaten tek bölüm var olması lazım. alttaki menüden yeniyi seçip onaylıyoruz, sonra birincil seçeneğini onaylıyoruz, boyut kısmını değiştirmeden onaylıyoruz, sonra tür seçeneğini onaylıyoruz, ardından 07 yazıp onaylıyoruz, ve alttaki şeçeneklerden kaydeti seçiyoruz, evet yazıp onaylıyoruz, q tuşuna basıp çıkıyoruz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Şubat 2013 - 03:26:53

tek bölüm yoksa lütfen hepsini tek tek silip birleşmesini sağlayın

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Şubat 2013 - 23:28:45

işlem bitince tekrar sudo cfdisk -P s /dev/sda çıktısını geçiniz lütfen.

taro11

Tamam hallettim. Çıktı:
ubuntu@ubuntu:~$ sudo cfdisk -P s /dev/sda
Partition Table for /dev/sda

First       Last
# Type       Sector      Sector   Offset    Length   Filesystem Type (ID) Flag
-- ------- ----------- ----------- ------ ----------- -------------------- ----
1 Primary           0   312581807*    63   312581808*HPFS/NTFS/exFAT (07) None

sipazilla

olmuş görünüyor. şimdi win kurmaya çalışın ve sonuç ne olursa olsun buraya tekrar gelip sonucu teyit edin lütfen.

heartsmagic

sda tüm diski belirtiyor, bölüm olmadığı için işlem yapılamıyordu bir önceki iletilerde. Tüm diski o şekilde biçimleyip bölüm oluşturmuyor mkfs haliyle.
Benim anlamadığım Windows işletim sistemi kurulumları artık bölümleri silip işlem yapamıyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

taro11

Maalesef xp yi kuramadım. Çünkü ubuntu cd si takılı iken xp cd sini takamıyordum. Xp yi takıp bilgisayarı yeniden başlattığımda da boot ayarlarını yapmama rağmen cd yi görüp de kurulum başlatılamadı. Sonra flash diskten kurmaya çalıştım xp yi ama onun için gereken programları da wine ile açamadım. Windows 7 için de flash ı denedim ama o da boot ayarlarını yapmama rağmen çalışmadı. Pes ettim ve tekrar ubuntuya döndüm ben de. Artık Ubuntuda devam edeceğim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

ct

Alıntı yapılan: taro11 - 05 Şubat 2013 - 20:37:40
Maalesef xp yi kuramadım. Çünkü ubuntu cd si takılı iken xp cd sini takamıyordum. Xp yi takıp bilgisayarı yeniden başlattığımda da boot ayarlarını yapmama rağmen cd yi görüp de kurulum başlatılamadı. Sonra flash diskten kurmaya çalıştım xp yi ama onun için gereken programları da wine ile açamadım. Windows 7 için de flash ı denedim ama o da boot ayarlarını yapmama rağmen çalışmadı. Pes ettim ve tekrar ubuntuya döndüm ben de. Artık Ubuntuda devam edeceğim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

XP CD'si düzgün çalışır vaziyette mi? Başka bir yerde deneme şansınız var mı? O bozulmuş olabilir belki.

taro11

Başka bir yerde deneme şansım yok maalesef. Ve bu işten çok yoruldum artık ubuntuyla devam edeceğim.

imarah

Alıntı yapılan: taro11 - 05 Şubat 2013 - 20:52:00
Başka bir yerde deneme şansım yok maalesef. Ve bu işten çok yoruldum artık ubuntuyla devam edeceğim.

dd ile yazabilirsin.

Usb belleği tak. Gparted ile fat32 olarak biçimlendir. Flag olarak bootable ekle. Onu bulamazsan daha kolayı;

sudo cfdisk /dev/sdb

Bootable yap, write de. Sonra quit ile çık.

sudo fdisk -l

Büyük ihtimal /dev/sdb1 olarak görecektir, ben öyle varsayıyorum sen kendine göre değiştir.

dd if=winxp.iso of=/dev/sdb1 bs=4M

Burada winxp.iso, iso kalıbının bulunduğu dizin ve ismi
sdb1 ise usb belleğin hangisi ise.

Sonra, harddiskini aynı şekilde ntfs yapıp yeniden başlatırsın.

Existencia78

Sayenizde w8 i kurdum çok saolun ii günler

taro11

Uzun zaman geçti. Xp yi yükleyemediğim için pes etmiştim ve ubuntu kullanmaya devam etmiştim.Sonra sorunun xp den kaynaklı olabileceğini düşündüm ve windows 7 kurmayı denedim. Başarılı oldum. Yardım eden herkese teşekkürler. Konu kilitlenebilir.