Pardus 2013 Netbook İzlenimlerim

Başlatan ersaldemir, 28 Mart 2013 - 02:28:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ersaldemir

Windows'a elveda diyebilmek adına 2 yıl içinde birçok Linux dağıtımı arasında gittim geldim :) 1 Yıldır Ubuntu kullanıcısı ve Ubuntu Türkiye Forum bağımlısıyım :) Bilişim ve iletişim kaynaklarımızın olmazsa olmazı internet ve bu kaynağı kullanan cihazların çeşitliliği kafamızı karıştıradursun bu cihazlardan alacağımız verimliliği hesap eder olduk. Tabi ki burada en önemli konu sahip olduğumuz bilgisayar ile maksimum performans + güvenlik. Bunu sağlayacak olan işletim sistemide Linux dağıtımları .
Pardus 2013 duyurusunu "sevinçle" aldığımda 12.4 GB lık "Gnome" ISO dosyasını kaynağından inanılmaz bir merakla indirdim :)
Forumda anlatılanlarla parmak belleğe ISO kalıbını yazdırıp hevesle "deneme" ye geçtim :)

KURULUM YAPTIĞIM BİLGİSAYARLAR :
-------------------------------
1- Masaüstü Bilgisayar
2- Netbook (Exper)

Uzun bir bekleyişin ardından nihayet Kurulan Pardus'umu denemeye geldi sıra .
(Bu sürenin yarısı gibi bir sürede Ubuntu 12.10 Gnome kurmuştum.)

İzlenimin odur ki ;

Hazır gelen birkaç Program dışında Ubuntu 12.10 Gnome ile arasında (Wine/PlayOnLinux) + sayılabilecek bir yanı yok .
Buna rağmen Pardus kullanmak isteyen arkadaşlarıma şiddetle Ubuntu Türkiye Forum önermekteyim. Forum arkadaşlarım olan sizlerin de bunu yapması ulusal işletim sistemimizi kullanmak isteyen arkadaşlara fayda sağlayacağı İnancındayım.

Dip Not : Netbookta performans için LXDE masaüstünü ilave ettim bir miktar faydası oldu.

Foruma emeği geçen tüm arkadaşlara saygılarımla .

umutubuntu

Mesajınızı bir heyecan içinde yazmışsınız belli, ama biz de bir yıldır forumda olan birisinin imla kuralları kısmına bir kere olsun göz atmasını isterdik. Başlıktan mesajınızın sonuna kadar çok sayıda yazım hatası mevcuttu. Dileğimiz bundan sonraki açacağınız konularda dikkat etmeniz olacaktır.  http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=32631.0

Pardus konusuna gelirsek Linux dağıtımları kurulduğu her makinada farklı performans veya davranış gösterebilir bu her işletim sistemi için geçerlidir. Mesela benim denemelerimde CD üzerinden kurulumu hem de Pentium 3 işlemcili makinaya oldukça makul sürede yaptı. Aynı makinada Ubuntu  ve türevleri kurulumda sorunlar yaşatıyordu. Bu durumda benim de Ubuntu yerine Pardus kullanın mı demem gerekiyor?

Pardus'ta Wine ve POL kurulu gelmesi artı bir yön değildir ki, bu ve bunun gibi binlerce program Ubuntu'da da kurulabiliyor nitekim her ikisinin de Debian tabanlı olduğunu söylememe gerek var mı ?

Ben de herkese bilgisayarında hangi işletim sistemi ile performans alabiliyorsa ya da rahatsa onu kullansın derim, bu .deb'li Pardus'ta olabilir .pisi'li Anka veya Pisi Linux'ta ya da diğer Linux dağıtımları.

kalkan1973

Mesela benim ASUS labptop da ARCH süper çalışıyor. Bu tamamen nasip işi... Kimi UBUNTU kimi DEBİAN kimi ARCH kimi Gentoo dan hoşlanır. Fakat benim bir fiil 5 yıllık LİNUX maceramda hala tadı dimağımda hatıramda kalan işletim sistemi PARDUS 2008.2 KDE 3.5 tir.

Evde İşte her yerde Linux

myduroc

Katılıyorum bende Linux ile Pardus sayesinde tanıştım Pardus 2008 harikaydı.Ama şimdi Pardus 2013 Gnome kullanıyorum.Benim bilgisayarımda gayet kararlı ve performanslı çalışıyor.Açıkçası Pardus 2013 ile devam etmeyi düşünüyorum.