Bozuk Sektör Düzeltme

Başlatan myduroc, 27 Mart 2013 - 23:05:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

myduroc

Merhaba Arkadaşlar;

Harddiskimde bozuk sektörler mevcut, bunları düzeltmek için uygun bir yazılım mevcutmudur?

hadon

Bu konu beni de ilgilendiriyor.

Üç ayrı sistemin kurulu olduğu 250 gb.diskimde bozuk bölümler olduğunu Lubuntu'da tesadüfen farketmiştim. Bozuk bölüm vardı ama sorun çıkarmıyordu. Lubuntu yerine Debian kurduktan sonra, Debian'ın açılışında arada bir sorun çıkartarak kendini göstermeye başladı.

Sorun şu: Önyükleyiciden Debian'ı seçiyorum ve sistem açılmaya başlıyor. Bir noktadan sonra, yazılar akarken aralarda kırmızı renkli bir iki sözcük geçiyor. O sözcükler çıktığında sistem açılışı tamamlanmadan bir noktada takılıyor. Ne kadar beklesem sistem açılmıyor. Zorunlu olarak takıldığı yerde Ctrl+Alt+Del ile yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Tekrar başladığında sistem normal şekilde açılıyor. Bu hatanın belli bir periyodu da yok; tamamen kafasına göre... Birkaç yıl önce Pardus'un önyükleyicisini kullanırken benzeri sorunu yaşamış ve bunu Pardus'a bağlamıştım; boşuna günahını almışım.

Şimdi, bozuk bölümü düzeltme veya gizleme gibi bir yöntem varsa, bu sorundan kurtulabileceğimi düşünüyorum.

Saygılarımla.
:)  :)  :)

matrax_41

Bozuk sektörlerin düzeltme şansı yok. Yalnız bozuk sektörlerin işaretlenip o sektörlere okuma-yazma yapılması engelleniyor. Bu konuda disk üreticilerinin yazılımları vardı. Hatırladığım seagate`in seatools vardı. Yalnız bu yazılımlar önyükleme yapılabilen bir medya üzerinden çalışıyor ve tüm verileri siliyor.

imarah

Sektörleri işaretleseniz bile yedeklerinizi mutlaka alın. ;) Benim canım yandı daha önce  :)

if

hadon

:)  :)  :)