Pardus 2013 Ses Sorunu

Başlatan bigbang, 28 Mart 2013 - 12:29:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bigbang

Arkadaşlar az önce kurdum Pardus 2013'ü. Ancak bir sorunum var. Hem çalışan şekilde hem de kurduktan sonra ses alamıyorum. Yani hiç bir şekilde ses çıkmıyor. Xubuntu ve Windows tarafında bir sorunum yok. O sistemlerde ses çıkıyor ama Pardus 2013 te çıkmıyor. Sizce sorun ne olabilir?
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

guopx

Altta ses simgesine sağ tıklayıp "Ana kanalı seçin" dedikten sonra başka bir kanal seçmek işe yarıyor mu?
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

bigbang

Az önce Pardus 2013 sildim ve Mint LMDE deniyorum onda da ses sorunu var. Acaba bi tek bu Debian tabanlı olanlarda mı sorun yaşıyorum.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.

heartsmagic

En azından Ubuntu tarafında ses kartın için hangi modül kullanılıyor diye belirleyip, çalışmayan dağıtımda durumu gözlemleyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bigbang

Az önce Xubuntu silmiştim. Şimdi tekrar Xubuntu kurucam ordan gerekli modülü öğrenip LMDE de o şekilde sorunu çözmeye çalışcam. Buraya da yazarım sonucu.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Mart 2013 - 20:54:51

Sorunu mu bu şekilde çözmüş bulunmaktayım. Linux Mint Türkiye forumlarında buldum çözümü. Tamamıyla ordan alıntı yaparak yazıyorum buraya. Aşağıda ilgili linki de veriyorum.
LMDE üzerinde Pulse Audio ile ses sorunu yaşayanlar için, Pulse Audio'nun silinmesi ve ALSA ile değiştirilmesi bir alternatif olarak sunuluyor.

Pulse Audio'yu tamamen kaldırmak ve ALSA ile değiştirmek (LMDE) :

1) Menü - Tercihler - Başlangıç Uygulamaları kısmında şunların işaretini kaldırın :
"PulseAudio Sound System" PulseAudio Sound System KDE Routing Policy" ve "Volume Control"

2) Menü - Yönetim - Servisler kısmında şunun işaretini kaldırın :
"pulseaudio"

3) Aşağıdaki komutla Pulse Audio'yu, alakalı paketleri ve konfigürasyon dosyalarını kaldırın.

killall pulseaudio
sudo killall pulseaudio
sudo apt-get purge pulseaudio pulseaudio-utils gstreamer0.10-pulseaudio libpulse-browse0 paman pavumeter pavucontrol
sudo mv /etc/asound.conf /etc/asound.conf-bak
rm ~/.pulse-cookie
rm -r ~/.pulse

4) libalsaplayer0 paketini yükleyin :
sudo apt-get install libalsaplayer0
5) Sistemi yeniden başlatın
sudo reboot
6) Panele sağ tıklayın, ''Panele Ekle'' ve ardından ''Volume Control''

Not: Pulse Audio kuruluyken ses sorunu yaşıyorsanız, anlatımı uygulamanız faydanıza olabilir.
Bunun yanında, Pulse Audio ile herhangi bir sorun yaşamıyorsanız bu işlemleri yapmanıza gerek yoktur.

http://forum.linuxmint.org.tr/index.php?topic=3452.0

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Mart 2013 - 20:55:35

Ancak bu çözüm Pardus ta işe yarar mı bilmiyorum. Linux Mint LMDE de işe yaradı.

kalkan1973

Pardus 2013 de smplayer da sesi net ayarlayamıyordum. Echolayser da ayarlasam net ses elde edemedim. Sildim Pardus'u. Şimdi Debian kullanıyorum. Ses net.
Evde İşte her yerde Linux