Turkcell 3G Vınn Modem Sorunu

Başlatan zuL4, 05 Mart 2013 - 15:29:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zuL4

Merhaba,

Ben Turkcell 3G Vınn modem aldım.  Modem normal Windows üzerinde çalışıyor ama Ubuntu'da çalışmıyor.
Şöyle ki; Modemi Ubuntu kurulu bilgisayara taktığımda hiçbir işlem yapmıyor. Hiçbir şey çıkmıyor. Fakat ben yine de bir kurcaladım bu Mobile Broadband kısmından kendim Eklemeye çalıştım yine olmadı hatta APN'yi mgb yazdım yine değişen bir şey olmadı.

matrax_41

Forumda arama yaptın mı ? Çok sayıda 3g modem başlığı var forumda.

zuL4

Şaka yapmayalım, baktım tabiki.

matrax_41

Şaka bunun neresinde onu anlamadım. Bazı modemlerin içinde linux için kurulum yazılımı oluyor. Yoksa lsusb çıktısını aktarın.

zuL4

Vınn'ı taktıktan sonra lsusb komutunu verdim.

Bus 001 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 002 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 003 Device 013: ID 19d2:2000 ZTE WCDMA Technologies MSM MF627/MF628/MF628+/MF636+ HSDPA/HSUPA
Bus 003 Device 012: ID 046d:c52f Logitech, Inc. Wireless Mouse M305
Bus 003 Device 003: ID 1bcf:2c02 Sunplus Innovation Technology Inc.
Bus 003 Device 004: ID 0489:e032 Foxconn / Hon Hai
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 006: ID 0781:5567 SanDisk Corp. Cruzer Blade
Bus 001 Device 003: ID 0bda:0139 Realtek Semiconductor Corp. Card reader

heartsmagic

Bağlantı oluştur dediğinde aygıt görünüyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zuL4

Bağlantı oluştur dediğimde aygıt görünmüyor.

heartsmagic

Şurada başka bir marka için sorun çözümü var: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=34610.0
Fakat aygıt görünmüyorsa nasıl bir yol izlenir bilemiyorum.

ekremsenturk

Üst paneldeki Bağlantı simgesini tıkla, ve orada görünen bağlantı isminden bağlantıyı başlat. Modemin lsusb çıktısında görünüyor ve tanınıyor. Ayarlarını da yapmışsın. Kendiliğinden başlamasını istiyorsan. Bağlantı simgesini çift tıkla ve 3g bağlantılarını aç, veya Turkcell ayarlarına tekrar gir ve "otomatik bağlan" kutucuğunu onayla. Windows'taki gibi ayrı bir uygulama açılarak bağlantının başlatılmasını bekleme.

zuL4

Hiçbir şey yapmadım yeniden modemi taktım bu sefer gördü. Kurulu olan bağlantıdan bağlanmaya çalıştım pin sordu girdim ama bağlanmadı, birkaç kez daha bağlanmaya çalıştım fakat yine girmedi. Sonra kurduğum bağlantıları sildim, sıfırdan bağlantı kurdum bu sefer kurulum aşamasında 3G modemi de gördü, APN kısmınıda mgb yazdım fakat bağlanmadı. Bağlanmaya çalıştı ama olmadı geldiğim durum bu.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Mart 2013 - 23:08:26

Yok mu cevap verecek birisi?

heartsmagic

@zuL4, yaklaşık bir saat içinde başlıklarını güncellersen dahi güncellendi olarak görünmezler. Gördüğün gibi iletilerin kendiliğinden birleştirilir. Zaten bir saati geçtim üç beş saat bile normal bir süre değil başlık güncellemek için. Zaten vakti, bilgisi olan başlığı görünce yazar. Bir gün sonra ilgisiz bırakıldığını düşünüyorsan güncelleyebilirsin kendisini.

Eğer imkân varsa pini kaldırıp dene. Forumda bu şekilde sorunu çözenler olmuştu.

zuL4

Ben 2 saat zor bekliyorum. Neyse ne yaptım ettim eski haline döndü modemi artık hiç görmüyor.
Ama sorunu çözdüm. Ubuntu'yu silip Windows kurup modemi takınca direkt internete bağlanıyor, sıkıntı yok.

heartsmagic

Senin iki saat beklemen/beklememen bizleri ilgilendiren bir durum değil, aynen Windows kullanman gibi. Mutlu olduğun, sorun yaşamadığın herhangi bir işletim sistemini kullanabilirsin, bu karar senin. Senin olmayan ve olmayacak karar ise burasının teknik servis olmadığıdır. Gönüllü olarak, vakit ayrılabildiğinde bakılan yerler burası. İyi niyeti zorlamamak lazım.

Ubuntu ile vakit geçirmeyi düşünüyorsan konuyu açık bırakalım, eğer düşünmüyorsan kapatalım.

zuL4

Ben sadece bilgilendirme yaptım sizin tepkinize karşı. Ben buraya teknik servis gözüyle bakmıyorum ama sabırsız olduğum doğrudur ne de olsa yorucu bir süre oluyor her sorunda.
Şuan Ubuntu ile vakit geçirmeyi düşünmüyorum çünkü sorunu ancak Windows ile çözebildim, konuyu kapatabiliriz.

heartsmagic

Yorucu bir süreç olduğu doğrudur fakat şöyle düşünmek lazım, yardım almaya çalışanlar bir sorunla uğraşırken yardım etmeye çalışanlar sorun sahibi sayısı kadar uğraşıyorlar. Forumlarda bir, iki saat makul bir süre değildir güncelleme yapmak için. Tepki dediğimiz buysa eğer evet o tepkiyi verdim ne yazık ki. İki taraf olarak anlaşabildiğimize göre ortada büyütülecek bir durum yok kendi adıma.

Ubuntu ile vakit geçirmeyi düşündüğünde yine bekleriz. Şimdilik konumuzu etiketlemeden kapatalım.