[Çözüldü] Kyocera Taskalfa 221 yazıcı ekleme sorunu

Başlatan ekicimert, 26 Şubat 2013 - 20:01:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ekicimert

slm arkadaşlar evdeki ve okuldaki bir kaç bilgisayara ubuntu, pardus ve linux mint gibi işletim sistemleri kuruyorum artık. Bir problemim var çözemedim. ubuntu 12.10 yüklü bilgisayarımdan modeme ağ kablosu ile bağlı olan Kyocera Taskalfa 221 (Fotokopi makinası aslında ama yazıcı olarakda kullanıyoruz) yazıcısına bağlanamıyorum. yazıcılar simgesine tıkladığımda "yazdırma hizmeti kullanılabilir değil, bu bilgisayardaki hizmeti başlatın veya başka bir sunucuya bağlanın" yazıyor. hizmet başlat pasif durumda. Bağlan butonuna tıkladığımda lCups sunucusu: localhost dediğimizde Cups işleyişi sırasında bir hata meydana geldi " failed the connect the server" yazıyor.

bu konuda ne yapabiliriz bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

siberoloji

Alıntı Yapubuntu 12.10 yüklü bilgisayarımdan modeme ağ kablosu ile bağlı olan Kyocera Taskalfa 221
cümlesinden anladığım kadarıyla
1. Printer (Kyocera) Modeme ağ kablosu ile bağlı.
2. Sizin bilgisayarınız modeme (kablolu ya da kablosuz) bağlı.
3. Bilgisayarınız bu yazıcıya bağlanamıyor ya da bilgisayarınıza bu yazıcıyı ekleyemiyorsunuz.

1.Adım ve sanırım en doğrusu:
"Common UNIX Printing System (CUPS)" sizin bilgisayarınızda kurulu değil ya da kurulu ama çalışmıyor.
CUPS, Internet Printing Protocol (IPP) yardımıyla, Ubuntudaki tüm yazdırma hizmetlerini koordine eder.
Aynı zamanda otomatik printer tanıma hizmetini de yürütür.

sudo /etc/init.d/cups restart
komutu ile cups hizmetini başlatmayı deneyin. İşe yaramaz ise,

sudo apt-get install cups
komutu yardımıyla cups hizmetini yüklemeye çalışmalısınız.

Yukarıdaki seçeneklerden sonra printer hala bilgisayarınız tarafından tespit edilmiyorsa ki
-Yeni Ekle seçeneğinden sonra Ağ Yazıcısı Bul denilen bölümü denemelisiniz- o zaman Kyocera Taskalfa 221 den modeme doğru bir yanlışlık var demektir.

Kyocera Taskalfa 221 menü-interface ayarlarndan IP yapılandırmasına bakmak gerekir.

Şimdilik tükendim... :-[

ekicimert

hocam sorunumu doğru şekilde anlamışsınız verdiğiniz yanıtlar içinde çok teşekkür ederim. Yarın bu çözümleri deneyip tekrar yazarım inşallah. Dediğiniz gibi cups hizmeti çalışmıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Şubat 2013 - 00:12:20

hocam sorunu doğru çözmüşsünüz cups hizmeti yokmuş indirdim kurdum yazıcı ekle dedim kyocera sitesinden indirdiğim driver dosyasını
gösterdim sorunsuz kuruldu çok teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Şubat 2013 - 00:14:06

if