Ubuntu Phone Hakkında Merak Edilenler

Başlatan TonyStark, 30 Ocak 2013 - 15:04:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TonyStark

Herkese çok selamlar!

Linux dünyasıyla Ubuntu sayesinde tanışalı daha yeni oluyor. İtiraf etmeliyim ki almam gereken daha çok yol var. Ama beni Ubuntu'ya iten asıl sebep (açık kaynak kodlu olmasını es geçiyorum zaten) onunla yeni tanışmaya başladığım dönemde Ubuntu Phone'un duyurularının yapılması ve ardından tanıtılmasıydı. Ubuntu Phone'u videolardan inceleyebildiğim kadarıyla başlangıç için çok başarılı buldum. Arayüzünün Android'den çok çok iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Kısa süre içerisinde güzel başarılar elde edeceğine inanıyorum.

Böyle bir başlık açmamamın sebebine gelince; ilgilenenlerin de bileceği gibi Ubuntu Phone'un tanıtılmasıyla birlikte geliştirici platformlarının da duyurusu yapıldı. Gerek Ubuntu ana sayfasından gerekse diğer internet kaynaklarından elde ettiğim bilgiler fikir edinmeme yardımcı olsa da Türkçe kaynağın bulunmaması, acaba forumda benim gibi düşünen arkadaşlar var mıdır düşüncesine sevketti. Aslında olduğunu düşünüyorum.

Ben ve benim gibi bu konuda bilgilenmek isteyen arkadaşlar için, bizden daha iyi bilgi sahibi olanlar bizleri de bilgilendirirlerse onlara teşekkürü borç bilirim. Ne gibi mesela?

**Programlama için / Web için kullanılacak olan diller hangileri ?
**Geliştirilecek olan uygulamaya göre kullanılacak olan platformlar?

Ve şu an aklıma gelmeyen ekstra bilgiler. Bu arada Ubuntu Phone geliştirici sürümü 25 - 28 Şubat'ta yayınlanıyor.. İlgilenenlere ;)

DoGuKaN

Güzel bir başlık olma potansiyeli var burada. Ubuntu for Phone'un yayınlanacağı tarih gelmeden akıllardaki pek çok soruyu yanıtlamak zor olacaktır elbet ama tartışmaya her zaman açık sonuçta  :)

Alıntı yapılan: TonyStark - 30 Ocak 2013 - 15:04:34
**Programlama için / Web için kullanılacak olan diller hangileri ?
**Geliştirilecek olan uygulamaya göre kullanılacak olan platformlar?

Bu soruları örnek olması açısından mı yoksa gerçekten merak ettiğiniz için mi sordunuz tam çözemedim ama merak ettiğiniz için sorduysanız Ubuntu'nun sitesinde bu konuda ayrıntılı cevaplar bulabilirsiniz  :D

http://www.ubuntu.com/devices/phone/app-ecosystem

heartsmagic

Başlık öneri bölümünde açıldığı için bu bir istek haliyle :) Eğer varsa bilgili arkadaşlar uygun bir bölümde bilgi paylaşımı yaparlarsa meraklıları için faydalı olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.