BSD Türkiye Portal Açıldı

Başlatan Felâsife, 22 Eylül 2012 - 16:26:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Felâsife

Artık BSD severlerin de müstakil bir forumu olacak.
Alan adı www.bsd-tr.org 'tur.
Forum sistemi Nabble.com sistemidir.

Nabble konusunda biraz bilgi vermem gerekirse, Nabble pek çok açık kaynak uygulama ve yazılım geliştircilerine E-posta listeleri, forumlar, bloglar düzeyinde imkan sağlayan çok sade görünümlü bir sistemdir.
Ayrıca Blogger, WP gibi blog/site sistemlerine embed özelliği sayesinde forum entegre etmek içinde kullanılıyor.
Yani Blog'unuza forum/galeri entegre edebiliyorsunuz.

Bazı imkanları kısıtlı olsada görüldüğü üzere tema dosyaları üzerinden veya ayarlarından istenilen görünümede kavuşabiliyor.
Nabble İlk 1 ay reklamsız olsada, 1 aydan sonra kendi reklamları görülecek sanırım, belki ileride kredi alınarak reklamlardan kurtulabilir fakat ilk başta kredi almayı da düşünmüyorum, bi görelim bakalım reklamları küçük reklamlardan zarar gelmez neticede.

Nabble'nin benim açımdan en büyük özelliğide yöneticisini sunucu, panel, ftp, güncelleme gibi dertlerden kurtarmasıdır ki bu özelliğini çok beğendim, yöneticisini çok yormayan bir sistem Nabble.
Sözün özü Nabble için iyi bir şey diyebiliriz, bakalım kullananlar nasıl bulacak. :)

Neyse efendim bu kadar izâhattan sonra ;
BSD 'yi seven sevmeyen, kullanmak isteyen, merak eden, macera arayan, açık kaynak dünyasına gönül vermiş tüm dostları davet ederiz.

Saygılarımızla
BSD Türkiye Portalı
http://www.bsd-tr.org

NOT: Yeni forum sistemimiz SMF olmuştur.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

decent

Felâsife

alquirel

Başlık BSD-TR tanıtımından çok Nabble tanıtımı gibi olmuş :)
Hayırlı uğurlu olsun ;)

zeusmaster

Up and Running...

Barış Can

Hayırlı olsun, gönül isterdi ki nabble ile olmasın abi fakat sen bilirsin tabii ki.
Emeğine sağlık. :)
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

krwlng

Hayırlı olsun felasife, bsd hep kullanmak istediğim ve ara sıra denediğim bir sistem, çok güzel bir kaynak site olabilir.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

ersinkandemir

Öncelikle hayırlı olsun. :)

Nabble'a gelince de sadelikten çok çirkin duruyor gibi şahsi fikrimce.
Where there's a shell, there's a way.

arpia

Hayırlısı olsun @Felâsife, sevindirici güzel bir haber :)

Felâsife

Çok ama çok teşekkür ederim arkadaşlar sağ olun var olun.  ;)

Nabble konusunda bildiğimiz smf, mybb, phpbb, gibi forum sistemlerinden biraz değişik bir yapısı var entegre blog, galeri, forum çözümleriyle aslında gayet hoş ama bende itiraf etmeliyim ki çok sade bir görünümü var.
Lakin bende en çok bu sade ve arka planda ki çalışma yeteneğine tav oldum diyebilirim. :)

Yoksa afilli bir smf forumda kurabilirim, hatta Joomla + kunena veya joomla + smf de yapabilirdim ki Joomla 2.5 portal için hakikaten çok güzel özellikler sunuyor.
Veya SMF gene ADK portal ile çok hoş olabiliyor.
Hasılı bu sistemler için ciddi vakit ayırmak gerekiyor ve çok fazla kullanıcısı olmayacak sadece özel bir kesime hitap edecek bir BSD için (gerçek bu maalesef) forumla uğraşmak yerine BSD ile uğraşmak bana daha mantıklı geliyor.
Hem daha yaşımız genç, daha ileride kim bilir neler olur neler :)

Sevgiler

heartsmagic

Hayırlı olsun diyorum, büyük bir açığı kapatacaktır bu forum :)

Nabble konusunda tek bir sorum olacak. Yarın bir gün başka bir yere geçmek istediğinde sana imkân sağlıyor mu? Veri tabanı vs gibi yani, gerçi o zaman da geçeceğin yerle uyumu düşünülmek zorunda kalacaksın fakat en başında sormak istedim bunu yine de :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Felâsife

Teşekkür ederim @heartsmagic sağ olasın.

Her ne kadar şimdilik ne yapacağımı bilmesemde  :)  Nabble bir yedek veriyor, resimdeki "Generate backup file" deyince e-postama da yedeği gönderiyor ama bundan sonrasını henüz bilmiyorum açıkcası.
Restore etmek için bu JdbcPgBackup ve Postgresql neyse onlara dalacağız artık, bu Postgresql da Mysql gibi bir şeydir herhalde :D
Başka yere geçme konusunu hele hiç bilmiyorum convert olayları var mı yok mu? şimdilik karanlık ama bu Postgresql 'u çözersek umarım biraz aydınlanır belki, bakalım çıktık bir kere yola :)

Düzenleme: resim linki ölmüş, kaldırıldı..

heartsmagic

Postgresql bildiğimiz bir başka veri tabanı yönetim çeşidi iste :) Kullanacağın diğer sistem Postgresql desteği veriyorsa kullanabilirsin haliyle. Fakat arada uyuşmazlık yaşanır mı yaşanmaz mı diye henüz işin başındayken bir bakmak lazım bence.

zeusmaster

@Felâsife,hocam Postgresql denildi mi Türkiye'de akla Devrim Gündüz hoca gelir. Takıldığınız yerde yardımı esirgemez diye düşünüyorum:)
Up and Running...

Felâsife

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Eylül 2012 - 03:18:40
Postgresql bildiğimiz bir başka veri tabanı yönetim çeşidi iste :)

Evet öyleymiş, biraz araştırdım, 70'lerin sonlarında Berkeley Üniversitesinde temelleri atılmış, sonrasında alınmış satılmış, ismi değişmiş filan derken bu günlere gelmiş.
PhpMyAdmin misali PhpPgadmin gibi arayüzleri de varmış, Mysql ile tatlı bir rekabet içerisindelermiş vs.  ;D
Hasılı bayağı bir `belge` mevcut net ortamında BSD olarakta mevcut zaten, artık gerisi evde 1-2 güne kadar tamirattı boya badana işlerim başlayacak, toparlanmakta bir ayı bulur herhalde, onlardan sonra bu konuya el atacağım.

Alıntı yapılan: bahdem - 23 Eylül 2012 - 14:08:20
@Felâsife,hocam Postgresql denildi mi Türkiye'de akla Devrim Gündüz hoca gelir. Takıldığınız yerde yardımı esirgemez diye düşünüyorum:)

Teşekkür ederim @bahdem, akademik insanlara ulaşmak zor olur ama onların gösterdiği ışığa doğru gidersek çıkışı kendimizde bulabiliriz galiba  :D
Şaka bir yana bu konuyu bizim Gökşın Akdeniz hocamızlada ileride konuşayım bakalım, şimdi konuşmam daha ne konuşacağımıda bilmiyorum zaten. :D

Bu arada iki yıldır Türkiyede PostgreSQL konferansları da veriliyormuş, bu yılki katılım 220 kişi civarında olmuş burasıda http://postgresql.org.tr grubun adresiymiş.
Sanırım burayıda http://noyan.net/nlog/ eklemek gerekir.

Felâsife

BSD Türkiye yenilendi.
Tasarımımız baştan ayağa yenilendi, daha bilindik daha modern bir arayüz kullandık.

Önceden kayıtlı üyelerin giriş yapabilmesi için Şifremi unuttum linkinden yeni şifre talep etmeleri gerekir.

Siteye ulaşmak için www ları kullanmayın, http://bsd-tr.org olarak girmek yeterlidir.
Ya da sadece bsd-tr.org kullanın, geri kalanı tarayıcınız tamamlayacaktır.

Macera devam ediyor

BSD kalın...
http://bsd-tr.org

heartsmagic

Felâsife

kamuspotcusu

agritux

Hayırlı olsun abi. Ben yeni gördüm. Topluluğunuzun hizmetleri arasında kurulum yapmak var mı? Dizüstü bilgisayarımı kargo ile yollasam, kurup geri yollar mısınız :P Şaka bir yana, inşallah maceranızda başarılı olursunuz :)

Felâsife

@kamuspotcusu
@agritux

Teşekkürler.

Gökşın hocamız seminerlerin birinde böyle bir kurulum hizmeti vermişti, ileride bir daha verir mi bilemiyorum, lakin ben verir miyim? zor ; kullanıcının kendi öğrenmesi taraftarıyım  ;D

Felâsife

Selamlar

bsd-tr.org u yepyeni bir tasarımla yeniden düzenledik, SMF nin nimetlerini de sınırsızca kullandık, umarım beğenilir.  :)

Bu konuyu açmakta ki esas sebebim site altında aktif "Linux forumları" ve "Açık kaynağın" gözde Türkçe sitelerini kaynak olarak yayınlıyoruz.

Bunlar ilgili aklımıza gelenleri yazdık ama eksikler varsa söylerseniz iyi olur, ekleriz..
veya düzenlemeler varsa hatırlatırsanız sevinirim.  :)
Elde olanlar.

Linux forumları
Alıntı YapArch Linux Türkiye
Debian Türkiye
Linux Mint Türkiye
Manjaro Linux Türkiye
OpenMandriva & Mageia
Pardus Top. Sür. Forum
Pardus Türkiye Forum
Ubuntu Türkiye

Özgürce
Alıntı YapLibreOffice Türkiye
Gimp TR
EnderUNIX
Belgeler.Org
LKD

BSD kalın..